Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki bilan hamkorlik muhokama qilindi
Joriy yilning 27-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzoqov Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki (OIIB) vitse-prezidenti K.Limitovskiy bilan uchrashdi.
Uchrashuv chog‘ida hamkorlikning bugungi holati, O‘zbekistonda OIIB loyihalarini amalga oshirish, shuningdek, sheriklikni yanada chuqurlashtirishning istiqbolli yo‘nalishlari muhokama qilindi.
So‘nggi ikki yilda O‘zbekistonning OIIB bilan moliyaviy-texnik hamkorligi sezilarli darajada faollashgani qayd etildi. Jumladan, qishloq infratuzilmasini, suv ta'minoti va oqova suv tizimlarini yaxshilash, avtomobil' yo‘llarini qayta ta'mirlash, sog‘liqni saqlash va energetikani rivojlantirish sohalarida umumiy qiymati 2,8 mlrd dollarga teng bo‘lgan 14 ta loyihadan iborat investitsiyalar portfeli Markaziy Osiyo mamlakatlarida OIIB loyihalari bo‘yicha eng yuqori ko‘rsatkichdir.
Hayotga joriy etilayotgan loyihalarni amalga oshirishni, shuningdek, ko‘rib chiqish bosqichida bo‘lgan loyihalar yuzasidan kelishishni jadallashtirish bo‘yicha navbatdagi tadbirlar rejalashtirildi. Tomonlar infratuzilmaviy rivojlanish sohasiga alohida e'tibor qaratar ekan, bu yo‘nalishda ahamiyatga ega yangi loyihalarni hayotga tatbiq etish uchun ulkan imkoniyatlar mavjudligini qayd etdilar.
Muzokaralar kun tartibi doirasida sanoat va hududlarni rivojlantirish hamda mamlakatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish darajasini oshirishga qaratilgan loyihalarni bajarish uchun kredit liniyalari ajratish, shuningdek, O‘zbekistonda loyihalarni amalga oshirayotgan xususiy kompaniyalarni moliyalashtirish maqsadida Bank resurslarini jalb qilish masalalari o‘rganildi.
Shuningdek, Xalqaro hamkorlik va rivojlanish agentligi va OIIB o‘rtasida qo‘shma investitsiya loyihalari va dasturlarining samarali amalga oshirilishini ta'minlash bo‘yicha hamkorlikni yo‘lga qo‘yish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Bundan tashqari, O‘zbekistonda 2024-yilda OIIB Boshqaruvchilar Kengashining Yillik yig‘ilishini tashkil etish istiqbollari muhokama qilindi va ushbu tashabbusni ro‘yobga chiqarish bo‘yicha navbatdagi tadbirlar belgilab olindi.
Uchrashuv yakunida munosabatlarning ko‘rib chiqilgan barcha sohalarida amaliy hamkorlikni rivojlantirishni jadallashtirish maqsadida birgalikdagi ishlarni faollashtirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Обсужден ход сотрудничества с Азиатским банком инфраструктурных инвестиций
27 января текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков встретился с вице-президентом Азиатского банка инфраструктурных инвестиций (АБИИ) К.Лимитовским.
В ходе встречи были обсуждены текущее состояние сотрудничества, ход реализации проектов АБИИ в Узбекистане, а также перспективные направления дальнейшего углубления партнерства.
Отмечено, что за последние два года значительно интенсифицировалось финансово-техническое взаимодействие Узбекистана с АБИИ: портфель, состоящий из 14 инвестиционных проектов в сферах совершенствования сельской инфраструктуры, водоснабжения и канализации, реконструкции автомобильных дорог, развития здравоохранения и энергетики на общую сумму 2,8 млрд долларов, что является самым высоким показателем по проектам АБИИ в странах Центральной Азии.
Намечены дальнейшие шаги по ускорению имплементации реализуемых проектов, а также согласования проектов, находящихся на стадии рассмотрения. Отдельное внимание стороны уделили сектору инфраструктурного развития, отметив, что в данном направлении имеется значительный потенциал для реализации новых значимых проектов.
В рамках повестки переговоров были изучены предпосылки для углубления сотрудничества АБИИ с коммерческими банками Узбекистана, имея в виду выделение кредитных линий для реализации проектов, нацеленных на развитие отраслей и регионов и повышение уровня социально-экономического развития страны, а также привлечения ресурсов Банка для финансирования частных компаний, реализующих проекты в Узбекистане.
Также были рассмотрены возможности для налаживания практического взаимодействия между Агентством международного сотрудничества и развития и АБИИ для обеспечения эффективной реализации совместных инвестиционных проектов и программ.
Помимо этого, была обсуждена перспектива организации проведения Ежегодного заседания Совета управляющих АБИИ в 2024 году в Узбекистане и определены дальнейшие действия по проработке данной инициативы.
По итогам встречи была достигнута договоренность активизировать совместную работу с целью ускоренного продвижения практического взаимодействия по всем рассмотренным направлениям сотрудничества.