Hindistonning Acharya institutlari tarmog‘i ijrochi direktori bilan uchrashuv bo‘ldi
O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov Hindistonning Acharya institutlari tarmog‘i ijrochi direktori Vishesh Chandrashekar bilan uchrashdi.
Uchrashuvda mehmonlar IT-mutaxassislar tayyorlaydigan oliy ta’lim muassasalari o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik aloqalari bilan tanishtirildi.
Ta’kidlash kerakki, hozirgi kunda xorijiy oliy ta’lim muassasalari O‘zbekistonga katta qiziqish bildirib, yurtimizda o‘z filiallarini ochish istagini bildirmoqda.
Shu bilan birga, tomonlar o‘rtasidagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi. Xususan, O‘zbekistonda IT-ta’limni rivojlantirishga oid Hindiston tomonni qiziqtirgan masalalar yuzasidan ma’lumotlar ham berildi.
1990-yilda tashkil etilgan Acharya instituti tarmog‘i Bangalordagi eng yirik xususiy ta’lim muassasalaridan biridir. Uning tarkibiga 10 ta institut va 15 ta tadqiqot markazlari kiradi. Acharya institutlari tarmog‘ida 75 mamlakatdan 12 mingdan ziyod talabalar va 250 nafar doktorant bor. Ta’lim 100 dan ortiq o‘quv dasturlari bo‘yicha olib boriladi.

Состоялась встреча с исполнительным директором сети институтов Ачарья
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шерзод Шерматов провел встречу с исполнительным директором сети институтов Ачарья (Индия) Вишешом Чандрашекаром.
В ходе встречи гости ознакомились с процессом взаимодействия с высшими учебными заведениями, готовящими IT-специалистов.
Следует отметить, что сегодня зарубежные вузы высказывают большой интерес к рынку Узбекистана. Так, ряд индийских вузов выразили желание в дальнейшем открыть свои филиалы на территории Республики Узбекистан.
Также были обсуждены перспективы сотрудничества. В частности, была предоставлена информация по интересующим индийскую сторону вопросам, в том числе в рамках развития IT-образования.
Сеть институтов Ачарья (Acharya), основанная в 1990 году, является одной из крупнейших частных учебных заведений в городе Бангалор. Она включает в себя 10 институтов и 15 исследовательских центров. В сети институтов Ачарья обучается более 12 тысяч студентов и 250 докторантов из 75 стран. Обучение ведется по более ста академическим программам.