Mahallalarda yoshlar bilan ishlash tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida
1. Har bir shaharcha, qishloq, ovulda, shuningdek, shaharlar, shaharchalar, qishloqlar hamda ovullardagi har bir mahallada (keyingi o‘rinlarda – mahalla) yoshlar yetakchisi lavozimi joriy etilsin.
2. Quyidagilar mahalladagi yoshlar yetakchisining (keyingi o‘rinlarda – Yetakchi) asosiy vazifalari etib belgilansin:
“Yoshlar balansi”ni shakllantirish, yoshlar to‘g‘risidagi zarur ma’lumotlarni “Yoshlar daftari” va “Yoshlar portali” elektron platformalariga kiritib borish, ular bilan samarali ish tashkil qilish;
mahallalarda yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish, milliy xalq o‘yinlari va sport turlarini yoshlar orasida ommalashtirish, Besh muhim tashabbus loyihalari, yoshlar festivallari va boshqa madaniy-ma’rifiy tadbirlarni amalga oshirish;
yoshlarning ijtimoiy faolligini oshirish, iqtidori, iste’dodi va tashabbuslarini rag‘batlantirish hamda hayotda o‘z o‘rnini topishlariga ko‘maklashish;
yoshlarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash hamda ularning intellektual jihatdan kamol topishini va ma’naviy rivojlanishini ta’minlash;
huquqbuzarlik sodir etishga moyilligi bo‘lgan yoshlar bilan tizimli ishlash, jazoni ijro etish muassasalaridan ozod qilingan, ixtisoslashtirilgan o‘quv-tarbiya muassasalaridan qaytib kelgan yoshlarning ijtimoiy-pedagogik reabilitatsiya qilinishi va moslashuviga ko‘maklashish.
3. Yetakchilar o‘ziga biriktirilgan mahallalarda faoliyatini quyidagi asosiy yo‘nalishlarda amalga oshiradi:
madaniyat va san’atni targ‘ib qilish borasida – “San’at g‘unchalari” ko‘rik-tanlovi, maqom, baxshichilik va estrada bo‘yicha “Yoshlar ovozi”, “Yosh musavvirlar” tanlovlari hamda “Kamalak yulduzlari” bolalar ijodiyot festivalini o‘tkazadi, shuningdek, yoshlar va bolalar teatr jamoalarini tashkil etadi;
sog‘lom turmush tarzi va sportni ommalashtirish borasida – mini-futbol, voleybol, basketbol, stol tennisi, velosport, yugurish, shaxmat, shashka, badminton, kamondan otish bo‘yicha musobaqalarni tashkil etadi, salomatlik uchun 5 000 qadam yurish marafoni hamda “Yosh ekolog” aksiyasini o‘tkazadi;
axborot texnologiyalaridan samarali foydalanishni tashkil qilish borasida – “Bir million dasturchi”, “Dasturlashga birinchi qadam” loyihalarini amalga oshiradi, kibersport chempionati va “Axborot texnologiyalari bilimdoni” tanlovini o‘tkazadi;
ma’naviyat va kitobxonlikni targ‘ib qilish borasida – “Zakovat” musobaqasi, “Quvnoqlar va zukkolar”, “Zukko kitobxon”, “Yosh kitobxon”, “Yosh kitobxon oila”, “Xorijiy tillar bilimdoni” va “Yosh poliglot” tanlovlari hamda “Munozara” intellektual va milliy xalq o‘yinlarini tashkil etadi;
vatanparvarlik ruhida tarbiyalash va huquqiy savodxonlikni oshirish borasida – “Yosh chegarachi”, “Yosh qutqaruvchi”, “Quvnoq startlar”, “Temurbeklar”, “To‘maris malikalari”, “Shunqorlar”, “Yosh huquqshunos”, “Yosh saylovchi”, “Yosh deputat” tanlovlari hamda “Men ham askar bo‘laman” aksiyalari va harbiy qismlarga sayohatlarni tashkil etadi;
tadbirkorlik g‘oyalarini qo‘llab-quvvatlash borasida – “O‘zbekiston uchun 100 g‘oya” va “Mahallaning ishbilarmon tadbirkori” tanlovlari, “Biznesga birinchi qadam” grant loyihasi hamda muvaffaqiyatga erishgan tadbirkorlar bilan uchrashuvlarni tashkil etadi.
4. Yetakchilar ushbu qarorning 3-bandida nazarda tutilgan tadbirlar mahalladagi yoshlarning qiziqishlarini inobatga olgan holda har kuni o‘tkazilishini ta’minlab borsin.
5. O‘zbekiston faxriylarining ijtimoiy faoliyatini qo‘llab-quvvatlash “Nuroniy” jamg‘armasi (Turdiyev) va Yoshlar ishlari agentligi (Sa’dullayev):
har bir mahallada “Bir nuroniyga o‘n nafar yosh”, “Keksa avlod uchrashuvlari” loyihalarini amalga oshirsin;
O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi va O‘zbekiston Milliy axborot agentligi bilan birgalikda “Yoshlar nuroniylar e’tiborida” rukni ostida turkum ko‘rsatuvlar tayyorlanishi va efirga uzatilishini ta’minlasin;
mahallalarda yoshlarni Vatanga sadoqat, milliy qadriyatlarga hurmat, mamlakatda amalga oshirilayotgan islohotlarga daxldorlik, diniy bag‘rikenglik va millatlararo totuvlik ruhida tarbiyalashga qaratilgan turkum tadbirlarni tashkil etish choralarini ko‘rsin.
6. Turizm va sport vazirligi hamda O‘zbekiston sport federatsiya (assotsiatsiya)lari rahbarlari:
har chorakda hududlar kesimida kamida bir marotaba havaskor yoshlar orasida musobaqalar o‘tkazilishi bo‘yicha yillik reja-grafiklarini tasdiqlab, amalga oshirilishini ta’minlasin;
musobaqalarda ijobiy natijalarga erishgan yoshlar sport bilan muntazam ravishda shug‘ullanishi va professional sportchi bo‘lib yetishishi uchun ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash choralarini ko‘rsin.
Madaniyat vazirligi, Turizm va sport vazirligi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Mudofaa vazirligi hamda boshqa manfaatdor tashkilotlar Yetakchilar tomonidan mahallalarda tadbirlar o‘tkazilishida amaliy yordam ko‘rsatib borsin.
har chorakda mahallada yoshlar siyosatini samarali amalga oshirishda yuqori natijadorlikka erishayotgan mamlakat bo‘yicha eng ilg‘or 100 nafar Yetakchilar bir oylik ish haqiga teng miqdorda bir martalik pul mukofoti bilan taqdirlanadi;
faoliyatini samarali tashkil etayotgan, o‘zining shaxsiy fazilatlari bilan yoshlarga namuna bo‘layotgan va ularga yetakchilik qilayotgan Yetakchilar “Yangi O‘zbekiston islohotchisi” ko‘krak nishoni bilan taqdirlanadi.
8. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq 2022-yil 1-martdan boshlab:
1-ilovada ko‘rsatilgan yordam turlari Yetakchining tavsiyasi asosida beriladi;
Yetakchi yoshlarning tadbirkorlik g‘oyalarini amalga oshirish, ular faoliyatiga kredit, subsidiya va boshqa yordam choralarini jalb qilish bo‘yicha mahallada tadbirkorlikni rivojlantirish, aholi bandligini ta’minlash va kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha hokim yordamchisi bilan hamkorlik qiladi;
Yetakchi yuqorida ko‘rsatiladigan yordam turlarini berishni ko‘zda tutilgan har bir murojaatning samaradorligi va maqsadga muvofiqligini chuqur o‘rgangan holda ularni berish uchun mas’ul idora va tashkilotlarga o‘z tavsiyasini taqdim etadi;
Yetakchi beriladigan tavsiyalarning asosliligi, haqqoniyligi va adolatliligi uchun mas’ul hisoblanadi.
Yoshlar ishlari agentligi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi hamda Adliya vazirligi bilan birgalikda uch oy muddatda mazkur qarorga 1-ilovada ko‘rsatilgan yordam turlarini berishni tartibga soluvchi normativ-huquqiy hujjatlardagi mexanizmlarni ixchamlashtirish va soddalashtirish yuzasidan hukumat qarori loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
Vazirlar Mahkamasi apparati tuzilmasida xodimlarning umumiy cheklangan soni doirasida 3 nafar shtat birligidan iborat bo‘lgan Yoshlar ishlari sho‘’basi;
Yoshlar ishlari agentligi, uning hududiy boshqarmalari va bo‘limlari tuzilmalarida mahalla va ta’lim muassasalarida yoshlar bilan ishlash bo‘linmalari tashkil etilsin.
10. Davlat oliy ta’lim muassasalari va ularning filiallaridagi yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha prorektorga (direktor o‘rinbosariga) birinchi prorektor (direktorning birinchi o‘rinbosari) maqomi berilsin.
Davlat umumiy o‘rta ta’lim maktablarida direktorning ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosari yoshlar masalalarida idoralararo hamkorlik va Yetakchilar faoliyatiga ko‘maklashish uchun mas’ul deb hisoblansin.
Yoshlar masalalari bilan shug‘ullanish va hududlarda ushbu faoliyatni muvofiqlashtirish shaxsan Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar, Toshkent shahar va tumanlar (shaharlar) hokimlari tomonidan amalga oshiriladi;
Yetakchilarning hamda Yoshlar ishlari agentligining mahalla va ta’lim muassasalarida yoshlar bilan ishlash bo‘linmalari xodimlarining shtat birliklari umumiy o‘rta ta’lim maktablaridagi 10 008 nafar yoshlar yetakchilari shtat birliklarini qisqartirish hisobidan shakllantiriladi;
Yetakchi lavozimiga nomzodlar tumanlar (shaharlar) hokimlari boshchiligidagi tanlov komissiyalarini shakllantirish orqali ochiq tanlovlar asosida ishga qabul qilinadi;
Yetakchi lavozimiga yoshlar bilan ishlash tajribasiga ega, yoshlarni ergashtira oladigan, shaxsiy fazilatlari bilan namuna ko‘rsatgan, fidoyi, sadoqatli va vatanparvar nomzodlar tayinlanadi.
12. Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi Kengashi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari bilan birgalikda shtat birliklari qisqartirilgan xodimlarning ish bilan ta’minlanishi choralarini ko‘rsin.
13. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi:
ish faoliyati natijalariga ko‘ra Yetakchilarni Milliy kadrlar захирасиga kiritsin, bunda ushbu Yetakchilar tanlovsiz to‘g‘ridan-to‘g‘ri yuqori lavozimlarga o‘tkazilishi mumkin;
ikki yillik mehnat faoliyati natijalariga ko‘ra Yetakchilarning lavozimini oshirish yuzasidan vazirlik va idoralar, shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklariga taklif kiritsin;
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi va Yoshlar ishlari agentligi bilan birgalikda 2022-yil 1-martga qadar Yetakchilar uchun yangi joriy etilayotgan tizimning tub mohiyati va samarali faoliyat ko‘rsatishini ta’minlash bo‘yicha o‘quv seminarlarini tashkil etsin.
O‘quv seminarlarini tashkil etish bilan bog‘liq xarajatlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi qoshidagi Davlat xizmatini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan qoplanishi belgilansin.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari zimmasiga o‘quv seminarlarini o‘tkazish bilan bog‘liq tashkiliy masalalarni hal etish vazifasi yuklansin.
14. Yetakchining oylik ish haqi miqdori u biriktirilgan mahalladagi xonadonlar soniga mutanosib ravishda quyidagicha belgilansin:
xonadonlar soni 500 tagacha bo‘lgan mahallada – mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 5 baravari miqdorida;
xonadonlar soni 501 tadan 1 000 tagacha bo‘lgan mahallada – mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 5,5 baravari miqdorida;
xonadonlar soni 1 000 tadan ortiq bo‘lgan mahallada – mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 6 baravari miqdorida.
Yoshlar ishlari agentligiga faoliyat samaradorligi ko‘rsatkichlaridan kelib chiqib, Yetakchilarni har chorak yakuni bo‘yicha oylik ish haqining 50 foizigacha miqdorda mukofotlash huquqi berilsin.
15. Belgilansinki:
boshqa hududlardan kelib o‘z faoliyatini olib borayotgan Yetakchi uchun bazaviy hisoblash miqdorining ikki baravarigacha bo‘lgan miqdorda turar joy ijara to‘lovi qoplab beriladi;
yil yakuni bo‘yicha o‘ziga biriktirilgan hududda yuqori natijalarga erishgan Yetakchilarga ipoteka krediti asosida sotib olinayotgan uy-joy qiymatining 50 foizi miqdorida, biroq O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 9-dekabrdagi PF-33-son farmoniga muvofiq belgilanadigan uy-joy hisoblangan qiymatining 50 foizidan yuqori bo‘lmagan miqdorda subsidiya beriladi;
ushbu qarorning 7-bandi ikkinchi xatboshisi, 14-bandi va ushbu bandning ikkinchi va uchinchi xatboshilarida nazarda tutilgan tadbirlarning moliyalashtirilishi belgilangan tartibda Davlat byudjeti hisobidan amalga oshiriladi;
Yetakchi lavozimiga ishga qabul qilingan shaxslarning harbiy va maxsus unvonlari saqlab qolinadi, Yetakchi lavozimidagi ish staji navbatdagi harbiy va maxsus unvonlar olishda hisobga olinadi, shuningdek, ularga oldingi ish joyiga qaytganida qonunchilikda belgilangan barcha imtiyozlar tatbiq etiladi;
qonunchilik hujjatlariga muvofiq kadrlarning amaldagi zaxirasini shakllantirish vakolatiga ega bo‘lgan vazirlik va idoralar Yetakchi lavozimiga ishga qabul qilingan xodimlarini kadrlarning amaldagi zaxirasiga kiritib safarbar qiladi.
16. Yoshlar ishlari agentligi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi bilan birgalikda bir oy muddatda Yoshlar ishlari agentligiga ajratilgan byudjet mablag‘lari hisobidan har bir Yetakchining ish faoliyatini to‘liq raqamlashtirsin hamda quyidagi yo‘nalishlarni nazarda tutuvchi elektron reyting tizimini (KPI) joriy etsin:
mahallada yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish, madaniy-ma’rifiy va sport tadbirlarini kunlik amalga oshirish holati;
tadbirlarda mahalladagi yoshlarni to‘liq qamrab olinganlik darajasi;
“Yoshlar balansi”ni shakllantirish, “Yoshlar daftari” va “Yoshlar portali” elektron platformalarini raqamlashtirish darajasi;
xorijda yurgan mahalla yoshlari bilan yaqindan aloqaning yo‘lga qo‘yilganligi.
17. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari 2022-yil 1-martga qadar:
Yetakchilar uchun qulay sharoitga ega bo‘lgan xizmat xonalarini ajratsin va ularni moddiy-texnik jihozlar (mebel, kompyuter to‘plami, aloqa, Internet va boshqalar) bilan ta’minlasin;
mahalliy byudjet mablag‘lari va qonunchilik hujjatlari bilan taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan Yetakchilarni “Yoshlar daftari” va “Yoshlar portali” elektron platformalariga ulangan, masofadan turib hisobotlar taqdim etish hamda videokonferensaloqa shaklida yig‘ilishlarda ishtirok etish imkonini beruvchi planshetlar bilan ta’minlasin.
Yoshlar ishlari agentligi hamda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi ikki oy muddatda planshetlarda foydalaniladigan dasturiy ta’minotni ishlab chiqsin va Yetakchilarga taqdim etsin.
18. Moliya vazirligi ushbu qaror bilan ajratilishi lozim bo‘lgan mablag‘lar O‘zbekiston Respublikasi respublika byudjetining qo‘shimcha daromad va iqtisod qilinadigan mablag‘lari doirasida ajratilishini ta’minlasin.
19. Mahallalarda yoshlar bilan ishlash masalalarini muvofiqlashtirish bo‘yicha respublika komissiyasi 2-ilovaga muvofiq tarkibda tashkil etilsin va uning asosiy vazifalari etib quyidagilar belgilansin:
Yetakchilarning faoliyatini samarali tashkil etish, ularga o‘z vazifalarini lozim darajada amalga oshirishi uchun uslubiy ko‘maklashish;
mahallalarda yoshlar bilan ishlashning yaxlit vertikal “mahalla – tuman – viloyat – respublika” boshqaruv tizimini yaratish bo‘yicha ishlar samaradorligini nazorat qilish;
Yetakchilar faoliyatida vujudga keladigan muammolarni hal qilish yuzasidan idoralararo hamkorlikni ta’minlash.
20. Yoshlar ishlari agentligi:
ikki hafta muddatda Yetakchining asosiy vazifalari, funksiyalari, huquqlari, vakolatlari va javobgarligini belgilash bo‘yicha namunaviy nizomni tasdiqlasin;
har haftada hokimlar va Yetakchilar ishtirokida mahallalarda amalga oshirilayotgan ishlarni muhokama qilib borsin;
Yetakchilar faoliyatining samarali tashkil etilishini ta’minlash maqsadida har haftada hududlarga chiqib, mahallabay ishlash tizimi asosida amalga oshirilayotgan ishlarni joyida o‘rganib borsin;
har oyda amalga oshirilgan ishlar natijalari to‘g‘risida Mahallalarda yoshlar bilan ishlash masalalarini muvofiqlashtirish bo‘yicha respublika komissiyasiga axborot kiritib borsin;
ikki oy muddatda manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda qonunchilik hujjatlariga mazkur qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida takliflarni Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
21. Yetakchilarni ularning vazifa va faoliyat yo‘nalishlari bilan bog‘liq bo‘lmagan yig‘ilish va boshqa tadbirlarga jalb qilish, ularning faoliyatiga asossiz aralashish, taalluqli bo‘lmagan vazifalarni yuklash taqiqlansin.
22. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar, Toshkent shahar hokimliklari Qoraqalpog‘iston Respublikasi byudjeti, viloyatlar va Toshkent shahar, shuningdek, tumanlar (shaharlar) mahalliy byudjetlarida shakllangan qo‘shimcha manbalarning kamida 15 foizi miqdorida mablag‘larni har chorakda “Yoshlar daftari”ga kiritilgan yoshlarni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasiga ajratilishini qat’iy ta’minlab borsin.
23. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim qarorlariga 3-ilovaga muvofiq o‘zgartirishlar kiritilsin.
24. Mazkur qaror ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib Mahallalarda yoshlar bilan ishlash masalalarini muvofiqlashtirish bo‘yicha respublika komissiyasi raisi K.K.Kuranbayev, Yoshlar ishlari agentligi direktori A.Z.Sa’dullayev, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Z.Sh.Nizomiddinov zimmasiga yuklansin.
Amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risida har olti oyda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentiga axborot kiritib borilsin.

О мерах по кардинальному совершенствованию системы работы с молодежью в махаллях
В целях внедрения новых механизмов управления работой с молодежью, создания вертикальной системы работы с ней, решения проблем молодежи непосредственно в махаллях, а также дальнейшего повышения эффективности духовно-просветительской и воспитательной работы в образовательных учреждениях:
1. Ввести должность лидера молодежи в каждом городке, селе, ауле, а также в каждой махалле городов, поселков, сел и аулов (далее – махалля).
2. Определить основными задачами лидера молодежи в махалле (далее – Лидер):
формирование «Баланса молодежи», внесение необходимой информации о молодежи в электронные платформы «Ёшлар дафтари» и «Ёшлар портали», организацию эффективной работы с молодежью;
содержательную организацию свободного времени молодежи в махаллях, популяризацию национальных народных игр и видов спорта среди молодежи, реализацию проектов по пяти важным инициативам, проведение молодежных фестивалей и иных культурно-просветительских мероприятий;
повышение социальной активности молодежи, стимулирование ее талантов, способностей и инициатив, оказание содействия в обретении своего места в жизни;
воспитание молодежи в духе патриотизма, а также обеспечение ее интеллектуального и духовного развития;
осуществление системной работы с молодежью, склонной к совершению правонарушений, оказание содействия в социально-педагогической реабилитации и адаптации молодых людей, освобожденных из учреждений исполнения наказания, а также вернувшихся из специализированных учебно-воспитательных учреждений.
3. Лидеры в закрепленных за ними махаллях осуществляют деятельность по следующим основным направлениям:
пропаганда культуры и искусства – проводят смотр-конкурс «Санъат гунчалари», конкурсы по макому, бахши и эстраде «Ёшлар овози», конкурс «Молодые художники», фестивали детского творчества «Камалак юлдузлари», а также организуют молодежные и детские театральные коллективы;
популяризация здорового образа жизни и спорта – организуют соревнования по мини-футболу, волейболу, баскетболу, настольному теннису, велоспорту, бегу, шахматам, шашкам, бадминтону, стрельбе из лука, проводят марафон «5 000 шагов для здоровья» и акцию «Молодой эколог»;
организация эффективного использования информационных технологий – реализуют проекты «Миллион программистов», «Первый шаг в программирование», проводят чемпионаты по киберспорту и конкурс «Знаток информационных технологий»;
пропаганда духовности и чтения книги – организуют состязания «Заковат», конкурсы «Веселые и находчивые», «Эрудированный книголюб», «Молодой книголюб», «Молодая семья книголюбов», «Знаток иностранных языков» и «Молодой полиглот», а также интеллектуальные и национальные народные игры «Мунозара»;
воспитание в духе патриотизма и повышение правовой грамотности – организуют конкурсы «Молодой пограничник», «Молодой спасатель», «Веселые старты», «Темурбеклар», «Тумарис маликалари», «Шункорлар», «Молодой правовед», «Молодой избиратель», «Молодой депутат», акции «Я тоже стану солдатом» и посещения воинских частей;
поддержка предпринимательских идей – организуют конкурсы «100 идей для Узбекистана» и «Молодой предприниматель махалли», грантовый проект «Первый шаг в бизнес» и встречи с успешными предпринимателями.
4. Лидерам обеспечить ежедневное проведение мероприятий, предусмотренных в пункте 3 настоящего постановления, с учетом интересов молодежи махалли.
5. Фонду по поддержке общественной деятельности ветеранов Узбекистана «Нуроний» (Турдиев) и Агентству по делам молодежи (Саъдуллаев):
в каждой махалле реализовать проекты «Одному ветерану – десять молодых подопечных» и «Встречи трех поколений»;
совместно с Национальной телерадиокомпанией Узбекистана и Национальным информационным агентством Узбекистана обеспечивать подготовку и выход в эфир цикла передач рубрики «Молодежь – во внимании старшего поколения»;
принимать меры по организации цикла мероприятий, направленных на воспитание молодежи махалли в духе преданности Родине, уважения национальных ценностей, сопричастности с проводимыми в стране преобразованиями, а также религиозной толерантности и межнационального согласия.
6. Министерству туризма и спорта, а также руководителям спортивных федераций (ассоциаций) Узбекистана:
утвердить годовые планы-графики проведения не менее одного соревнования ежеквартально в разрезе регионов, обеспечить их реализацию;
принять меры по всесторонней поддержке молодых людей, достигших положительных результатов в соревнованиях, для их занятия спортом на постоянной основе и их формирования в качестве профессиональных спортсменов.
Министерству культуры, Министерству туризма и спорта, Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерству обороны и иным заинтересованным организациям регулярно оказывать практическую помощь в проведении Лидерами мероприятий в махалле.
ежеквартально 100 самых передовых Лидеров страны, добивающихся высокой результативности в эффективной реализации молодежной политики в махалле, награждаются единовременной денежной премией в размере, равном месячной оплате труда Лидеров;
Лидеры, эффективно организующие свою деятельность, которые своими личными качествами являются примером для молодежи, ведут ее за собой, награждаются нагрудным знаком «Янги Ўзбекистон ислоҳотчиси».
8. Установить порядок, в соответствии с которым начиная с 1 марта 2022 года:
виды помощи, указанные в приложении № 1, предоставляются по рекомендации Лидера;
Лидер в вопросах по реализации предпринимательских идей молодежи, привлечения в ее деятельность кредитов, субсидий и иных мер поддержки взаимодействует с помощником хокима по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости населения и сокращения бедности в махалле;
Лидер тщательно изучает эффективность и целесообразность каждого обращения, предусматривающего предоставление вышеуказанных видов помощи, представляет свою рекомендацию органам и организациям, ответственным за их предоставление;
Лидер несет ответственность за обоснованность, достоверность и справедливость своих рекомендаций.
Агентству по делам молодежи совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности и Министерством юстиции в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров проект правительственного решения по оптимизации и упрощению механизмов в нормативно-правовых актах, регламентирующих предоставление видов помощи, указанных в приложении № 1 к настоящему постановлению.
9. Создать:
в структуре аппарата Кабинета Министров Сектор по делам молодежи из трех штатных единиц в рамках общей предельной численности работников;
в структурах Агентства по делам молодежи, его территориальных управлений и отделов – подразделения по работе с молодежью в махаллях и образовательных учреждениях.
10. Присвоить проректору (заместителю директора) по вопросам молодежи и духовно-просветительской работе в государственных высших образовательных учреждениях и их филиалах статус первого проректора (первого заместителя директора).
Возложить на заместителя директора по духовно-просветительской работе государственных средних общеобразовательных школ ответственность за межведомственное взаимодействие по вопросам молодежи и оказание содействия деятельности Лидеров.
занятие вопросами молодежи и координация деятельности в данном направлении в регионах осуществляются лично Председателем Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимами областей, города Ташкента, районов (городов);
штатные единицы Лидеров и работников подразделений по работе с молодежью в махалле и образовательных учреждениях Агентства по делам молодежи формируются за счет сокращения 10 008 штатных единиц лидеров молодежи в средних общеобразовательных школах;
кандидаты на должность Лидера принимаются на работу на основе открытого конкурса путем формирования отборочных комиссий, возглавляемых хокимами районов (городов);
на должность Лидера назначаются кандидаты из числа самоотверженных, преданных своему делу патриотов, обладающих опытом работы с молодежью, умеющих сплачивать и вести ее за собой, высокие личные качества которых являются образцом для других.
12. Министерству занятости и трудовых отношений совместно с Советом Федерации профсоюзов Узбекистана, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента принять меры по трудоустройству работников, штатные единицы которых сокращены.
13. Агентству развития государственной службы при Президенте Республики Узбекистан:
по результатам деятельности Лидеров включать их в национальный кадровый резерв, при этом они могут переводиться непосредственно на вышестоящие должности без проведения конкурса;
по результатам двухлетней работы Лидеров вносить предложения о повышении их в должности в министерства и ведомства, Совет Министров Республики Каракалпакстан, хокимияты областей и города Ташкента;
совместно с Академией государственного управления при Президенте Республики Узбекистан и Агентством по делам молодежи в срок до 1 марта 2022 года организовать учебные семинары для Лидеров о сущности и обеспечении эффективного функционирования новой внедряемой системы.
Определить, что расходы, связанные с организацией учебных семинаров, покрываются за счет средств Фонда поддержки развития государственной службы при Агентстве развития государственной службы при Президенте Республики Узбекистан.
Возложить на Совет Министров Республики Каракалпакстан, хокимияты областей и города Ташкента задачу решения организационных вопросов, связанных с проведением учебных семинаров.
14. Установить размер месячной оплаты труда Лидера соразмерно количеству домов (квартир) в закрепленной за ним махалле, в частности:
в махалле с количеством домов (квартир) до 500 – в 5-кратном размере минимальной оплаты труда;
в махалле с количеством домов (квартир) от 501 до 1 000 – в 5,5-кратном размере минимальной оплаты труда;
в махалле с количеством домов (квартир) более 1 000 – в 6-кратном размере минимальной оплаты труда.
Предоставить Агентству по делам молодежи право на премирование Лидеров в размере до 50 процентов их месячной оплаты труда по итогам каждого квартала исходя из показателей эффективности деятельности.
Лидеру, осуществляющему свою деятельность посредством переезда из другого региона, покрывается арендная плата за жилье до двукратного размера базовой расчетной величины;
Лидерам, добившимся высоких результатов на закрепленной за ними территории по итогам года, выделяется субсидия в размере 50 процентов стоимости приобретаемого на основе ипотечного кредита жилья в размере, не превышающем 50 процентов расчетной стоимости жилья, определяемой в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 9 декабря 2021 года № УП–33;
финансирование мероприятий, предусмотренных абзацем вторым пункта 7, пунктом 14 настоящего постановления, а также абзацами вторым и третьим настоящего пункта, осуществляется в установленном порядке за счет государственного бюджета;
за лицами, принятыми на работу в должности Лидера, сохраняется воинское и специальное звание, стаж работы в должности Лидера учитывается при присвоении очередного воинского и специального звания, по возвращении на прежнее место работы на них также распространяются все льготы, предусмотренные законодательством;
министерства и ведомства, которые в соответствии с актами законодательства наделены полномочием формирования действующего резерва кадров, мобилизуют и включают в действующий резерв кадров работников, принятых на должность Лидера.
16. Агентству по делам молодежи совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций и Агентством развития государственной службы при Президенте Республики Узбекистан в месячный срок за счет бюджетных средств, выделенных Агентству по делам молодежи, провести полную цифровизацию деятельности каждого Лидера, а также внедрить электронную рейтинговую систему (KPI), включающую следующие направления:
состояние содержательной организации свободного времени молодежи и ежедневного проведения культурно-просветительских и спортивных мероприятий в махалле;
уровень полного охвата мероприятиями молодежи в махалле;
уровень формирования «Баланса молодежи» и цифровизации электронных платформ «Ёшлар дафтари» и «Ёшлар портали»;
налаживание тесной связи с молодежью махалли, находящейся за рубежом.
17. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента в срок до 1 марта 2022 года:
выделить служебные помещения с необходимыми удобствами и обеспечить Лидеров материально-техническими средствами (мебелью, компьютерными комплектами, связью, интернетом и другими);
обеспечить Лидеров планшетами, подключенными к электронным платформам «Ёшлар дафтари» и «Ёшлар портали», предоставляющими возможность дистанционного представления отчетов и участия в заседаниях, проводимых в форме видеоконференцсвязи, за счет средств местных бюджетов и иных источников, не запрещенных актами законодательства.
Агентству по делам молодежи и Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций в двухмесячный срок разработать и представить Лидерам программное обеспечение, используемое на планшетах.
18. Министерству финансов обеспечить предоставление средств, подлежащих выделению в соответствии с настоящим постановлением, в рамках дополнительных доходов и сэкономленных средств республиканского бюджета Республики Узбекистан.
19. Создать Республиканскую комиссию по координации вопросов работы с молодежью в махаллях в составе согласно приложению № 2 и определить ее основными задачами:
эффективную организацию деятельности Лидеров, оказание методического содействия в выполнении ими своих задач на надлежащем уровне;
осуществление контроля за эффективностью работы по созданию единой вертикальной системы управления работой с молодежью в махаллях «махалля – район – область – республика»;
обеспечение межведомственного взаимодействия по решению проблем, возникающих в деятельности Лидеров.
20. Агентству по делам молодежи:
в двухнедельный срок утвердить Типовое положение по определению основных задач, функций, прав, полномочий и ответственности Лидера;
еженедельно проводить обсуждение работы в махаллях с участием хокимов и Лидеров;
в целях обеспечения эффективной организации деятельности Лидеров еженедельно выезжать в регионы, регулярно изучать на местах работу, проводимую на основе системы «махаллабай»;
ежемесячно вносить в Республиканскую комиссию по координации вопросов работы с молодежью в махаллях информацию о результатах проведенной работы;
в двухмесячный срок совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
21. Запретить привлечение Лидеров к собраниям и иным мероприятиям, не связанным с их задачами и направлениями деятельности, необоснованное вмешательство в деятельность и возложение задач, не отнесенных к их компетенции.
22. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента неукоснительно обеспечивать ежеквартальное перечисление в Фонд поддержки молодежи, включенной в «молодежную тетрадь», не менее 15 процентов средств дополнительных источников, сформированных в бюджете Республики Каракалпакстан, местных бюджетах областей, города Ташкента, районов (городов).
23. Внести изменения в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 3.
24. Возложить на председателя Республиканской комиссии по координации вопросов работы с молодежью в махаллях Куранбаева К.К., директора Агентства по делам молодежи Саъдуллаева А.З., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью организаций, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш.