2022-01-19 | Jamiyat
O‘zbekiston Prezidentining PQ-4851-son qaroriga asosan, respublikaning barcha tuman (shahar)larida informatika va axborot texnologiyalarini chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktablarni bosqichma-bosqich tashkil etish belgilangan bo‘lib, 2020-2021-yillar mobaynida Andijon viloyatida 7 ta IT-maktab faoliyati yo‘lga qo‘yildi.
2022-yilda esa viloyatning Paxtaobod, Xo‘jaobod, Marhamat, Jalaquduq, Izboskan va Oltinko‘l tumanlarida ham xuddi shunday maktablar tashkil etish rejalashtirilmoqda.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Andijon viloyati hududiy boshqarmasi hamda viloyat XTB vakillaridan iborat ishchi guruh tomonidan tashkil etilishi rejalashtirilgan 6 ta IT-maktabning infratuzilmasi shart-sharoitlari va moddiy-texnika bazasi, axborot texnologiyasi yo‘nalishi bo‘yicha imkoniyatlari o‘rganildi.

В Андижанской области будет организовано шесть IT-школ
В соответствии с постановлением Президента №ПП-4851, во всех районах (городах) республики намечено создать специализированные школы с углубленным изучением информатики и информационных технологий. В течение 2020-2021 годов в Андижанской области налажена деятельность семи IT-школ.
В 2022 году планируется организовать такие школы в Пахтабадском, Хужаабадском, Мархаматском, Джалакудукском, Избосканском и Алтынкульском районах.
Рабочей группой в составе из представителей территориального управления Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций и областного управления народного образования изучены условия в учреждениях, где запланировано организовать IT-школы: инфраструктура, материально-техническая база, возможности по IT-направлению.