Samarqand shahridagi “Buyuk Ipak yo‘li” muzeyining dastlabki dizayn konsepsiyasi taqdim etildi. Muzey Samarqand shahri markazida – Universitet bulvari va Bobur Mirzo ko‘chasi o‘rtasida joylashib, uning qurilishida inklyuzivlik muhitiga alohida eʼtibor qaratiladi.
Bu haqida poytaxtda Bosh vazir o‘rinbosari, Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov va Madaniyat va sanʼatni rivojlantirish jamg‘armasi ijrochi direktori Gayane Umerova ishtirokida bo‘lib o‘tgan taqdimot tadbiri doirasida maʼlum qilindi.
Qarorga ko‘ra, Samarqand shahrida “Buyuk Ipak yo‘li” muzeyini bunyod etish Madaniyat va sanʼatni rivojlantirish jamg‘armasiga topshirilgan. Loyiha Samarqand viloyati hokimligi bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda, uning dizayn konsepsiyasini yaratishda esa Jamg‘arma Germaniyaning “Atelier Brookner GmbH” byurosi bilan hamkorlik qilmoqda.
Dastlabki dizayn konsepsiyasiga ko‘ra, qaytadan qurilishi rejalashtirilayotgan muzeyning tashqi ko‘rinishi silliq ipak tasma shaklida bo‘lib, Ipak yo‘lini eslatadi va butun bino bo‘ylab o‘tgan bo‘lib, markaziy maydonni pandus ko‘rinishida kesib o‘tadi. Binoning birinchi qavati markazida Samarqand shahri tasviri namoyon bo‘ladi, tom qismida esa - barcha qavatlardan ko‘rinib turuvchi landshaft elementlari. Shuningdek, binoning barmoqlarni eslatuvchi o‘ziga xos maydoni ko‘rgazma ekspozitsiyalarini yaratish uchun qulay sharoit bilan taʼminlaydi.
Muzey ko‘rgazma zallarining ichki bezaklariga hamohang bo‘lgan yuqori qavatdagi ekspozitsiya zonasi uch “qanot” orqali o‘tadi va markaziy ochiq Atriumni qamrab oladi. Har bir “qanot”ning oxirida uch tematik zona joylashgan.
Konsepsiyaga ko‘ra, bino pastki qavatining qo‘shimcha maydonlari yuqori qavatdagi ko‘rgazmaga olib boruvchi markaziy panduslar bilan bog‘lanadi va galereyalar uch tematik zonaga ajratiladi: ilm-fan va madaniyat, yo‘nalish va landshaft, eksport va import. Ushbu zonalar o‘rtasida Samarqand shahri markazi - madaniyatlararo kesishma aks etadi va bu yerdagi katta doira shaklidagi vitrina yirik kolleksiyalarni namoyish qilish imkonini beradi.
Jamg‘arma muzey dizayni konsepsiyasini ishlab chiqishda shuningdek inklyuziv muhitni taʼminlashga alohida eʼtibor qaratdi. Xususan, mehmonlarning qulayligi uchun muzeyda ko‘rsatkichlar o‘rnatilgan, raqamli va meʼmorchilik dizayniga o‘ziga xos ravishda yondashilgan.
Shuningdek, muzey maydonidan yana-da samarali foydalanish maqsadida uning tom qismida dam olish uchun, shu jumladan mehmonlarning o‘tirishi joylarni ko‘paytirish, bolalar maydoni va bog‘ qismini kengaytirish ko‘zda tutilgan. Eng asosiysi, qurilish maydoni atrofidagi daraxtlarga ziyon yetkazmaslik maqsad qilingan.
Mazkur loyiha YUNESKO butunjahon merosi qo‘mitasiga muvofiqlashtirish uchun kiritiladi, zero obyekt qurilishi rejalashtirilgan hudud Samarqandning YUNESKO ro‘yxatidan o‘rin olgan tarixiy qismida joylashgan.

При строительстве Музея «Великого Шелкового пути» уделяется особое внимание инклюзивной среде
Представлена предварительная концепция дизайна музея «Великий Шелковый путь» в Самарканде. Музей расположен в центре Самарканда – между Университетским бульваром и улицей Бобура Мирзо, при его строительстве особое внимание уделяется инклюзивной среде.
Об этом стало известно на презентации в Ташкенте с участием заместителя Премьер-министра, министра туризма и спорта Азиза Абдухакимова и исполнительного директора Фонда развития культуры и искусств Гаяне Умеровой.
Согласно разработанной первоначальной концепции дизайна, внешний вид музея, который планируется построить заново, как элемент объемной площади в виде гладкой шелковой ленты, напоминающей Шелковый путь, будет непрерывно растягиваться по всему зданию и пересекать центральную площадь в виде пандуса. В центре цокольного этажа здания -изображение города Самарканд, а на крыше - элементы ландшафта, которые можно увидеть со всех этажей. Также площадь, напоминающая своеобразные три «пальца» здания, обеспечивает благоприятные пространственные условия для создания выставочных экспозиций.
При этом в соответствии с внутренним оформлением выставочных залов в вновь строящихся зданиях музея основная экспозиционная зона, расположенная на верхнем этаже, проходит через три «крыла», огибая центральный открытый Атриум, в котором в конце каждого «крыла» расположены три тематические зоны. Согласно концепции, дополнительные пространства на нижнем этаже здания будут соединены с центральными пандусами, ведущими к выставке на верхнем этаже, и галереи будут разделены на три тематические зоны – «наука и культура», «направление и ландшафт» и «экспорт и импорт». Между этими регионами расположен центр города Самарканд – межкультурное пересечение, и большая круглая витрина в этом районе позволяет демонстрировать большие коллекции.
При разработке концепции музейного дизайна Фонд также уделял особое внимание обеспечению инклюзивной среды. В частности, для удобства и удобства посетителей в музее установлены указатели, применен особый подход к цифровому и архитектурному дизайну.
Вместе с тем, в целях более эффективного использования Музейной площади предусмотрено увеличение мест отдыха на крыше музея, в том числе больше мест для сидения посетителей, а также расширение детской площадки и сада. Главное, серьезно позаботиться о том, чтобы не повредить деревья и прилегающие постройки.
Данный проект будет внесен на согласование Комитета Всемирного наследия ЮНЕСКО, так как территория города на которой предусмотрено строительство объекта входит в исторический центр города Самарканда внесенного в Список Всемирного наследия ЮНЕСКО.