Turkiyaning Sağlik Teknokenti A.Ş. universiteti huzuridagi Teknopol Istanbul texnoparki vakillari bilan muzokara o'tkazildi
2022-01-19 | Iqtisodiyot
Innovatsion rivojlanish vazirligi vakillari "Teknopol Istanbul" mutasaddi xodimlari bilan video muloqot tarzida muzokaralar o'tkazdi.
Muzokaralar davomida tomonlar ikki tomonlama hamkorlik aloqalarini kuchaytirish bo'yicha fikrlar almashdi hamda 2021-yilning dekabr oyida Turkiyada tomonlar o'rtasida imzolangan memorandum ijrosini ta'minlash maqsadida “Yo'l xaritasi” ishlab chiqishga kelishib olishdi.
Dastlabki hamkorlik yo'nalishlari belgilab olindi. Xususan, “Teknopol Istanbul” bilan birgalikda Buxoro shahrida qurilayotgan yoshlar texnoparki hududida tibbiyot sohasida texnologiyalarni rivojlantirishga qaratilgan biznes-inkubator tashkil etish, qo'shma konferentsiyalar, treninglar, tanlovlar, seminarlar, davra suhbatlari, qo'shma ilmiy-konstruktorlik loyihalari ko'rgazmalarini tashkil etishga kelishildi.
“Teknopol Istanbul” bilan hamkorlikda tajriba almashish hamda akseleratsiya dasturlari, ish safarlari, ilg'or tajriba tashriflari, hamkorlik tarmoqlarini yaratish, mentorlik va startaplar uchun qo'shma yarmarkada ishtirok etish uchun imkoniyatlar yaratish masalalari ham muhokama qilindi.

Проведены переговоры с представителями технопарка Teknopol Istanbul при университете Турции Sağlik Teknokenti A.Ş.
Представители Министерства инновационного развития провели переговоры в формате видеоконференцсвязи с представителями Teknopol Istanbul.
В ходе переговоров стороны обменялись мнениями по вопросам укрепления двустороннего сотрудничества и договорились о разработке «Дорожной карты» для обеспечения реализации меморандума, подписанного между сторонами в Турции в декабре 2021 года.
Определены важные направления сотрудничества. В частности, достигнута договоренность о создании бизнес-инкубатора для совместной разработки технологий в области медицины, проведения совместных конференций, тренингов, конкурсов, семинаров, круглых столов, выставок совместных научно-исследовательских и опытно-конструкторских проектов в строящемся в Бухаре молодежном технопарке совместно с “Teknopol Istanbul”.
Также обсуждены вопросы обмена опытом в сотрудничестве с Teknopol Istanbul, а также программы акселерации, создание возможностей для участия менторов и стартапов в совместной ярмарке.