Los-Anjeles-2028 Olimpiadasiga daʼvogar yoshlarga eʼtiborni kuchaytirish boʻyicha yigʻilish oʻtkazildi
2022-01-18 | Sport
Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari, Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimovning topshirigʻiga binoan MOQda 2028-yil Los-Anjelesda boʻlib oʻtadigan XXXIV yozgi Olimpiya oʻyinlariga tayyorgarlik boʻyicha uchrashuv boʻlib oʻtdi. Unda MOQ rahbari Rustam Shoabdurahmonov va uning oʻrinbosari Sherzod Tashmatov, Turizm va sport vazirligi mutasaddilari va Oliy sport mahorati maktablarining masʼullari ishtirok etishdi.
Qayd etish joiz, hozirdanoq 2028-yilgi Olimpiya va Paralimpiya oʻyinlariga sportchilarimizni munosib tayyorlash, kuchli zaxira yoshlarini tayyorlash maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti qarori loyihasi ishlab chiqilmoqda. Yigʻilishda jamoalarimiz oldida turgan muammolarni bartaraf etish, zamonaviy metodikalardan keng foydalanish, terma jamoalar bazasidagi moddiy-texnik bazalarini yanada yaxshilash kabi ustuvor masalalar yuzasidan atroflicha fikrlar bildirildi.
“Prezidentimiz sport yoʻnalishidagi kelajagimiz uchun hozirdan ahamiyat qaratmoqdalar. Shunday ekan, biz ham bunga oʻzimizning ulushimizni qoʻshishimiz kerak. Mavjud muammo va kamchiliklarimizni yaxshi bilamiz. Bundan xulosa chiqargan holda istiqbolli rejalar bilan oldinga qarab harakat qilamiz. Biz yoʻlga qoʻyib oladigan tizimli ishimiz Yangi Oʻzbekistonning yangi gʻalabalariga zamin yaratadi”, – dedi MOQ rahbari.
Yigʻilish davomida MOQ rahbari sport tibbiyoti va psixologiyasi yoʻnalishlarida tajribali mutaxassislarni terma jamoalarga jalb qilish boʻyicha koʻrsatma berdi. Shuningdek, terma jamoalardagi mavjud zaxira sportchilarini aniqlash va koʻzlanadigan yoʻllanmalar rejasini shakllantirish, bu borada jamoaviy oʻyin sport turlariga alohida ahamiyat qaratish boʻyicha atroflicha fikrlar bildirildi.

Состоялось совещание по усилению внимания к молодёжи, претендующей на участие в Олимпийских Играх 2028 года
2022-01-18 | Спорт
По поручению заместителя Премьер-министра, министра Туризма и спорта Республики Узбекистан Азиза Абдухакимова в НОК состоялась встреча по подготовке к XXXIV летним Олимпийским играм Лос-Анджелес-2028. В мероприятии приняли участие глава НОК Рустам Шаабдурахманов и его заместитель Шерзод Ташматов, должностные лица Министерства Туризма и спорта и ответственные лица школ Высшего спортивного мастерства.
Следует отметить, что в настоящее время разрабатывается проект постановления Президента Республики Узбекистан в целях достойной подготовки наших спортсменов к Олимпийским и Паралимпийским играм 2028 года, подготовки достойного резерва. На совещании были высказаны всесторонние мнения по таким приоритетным вопросам, как решение проблем, стоящих перед нашими командами, широкое использование современных методик, дальнейшее совершенствование материально-технической базы Национальных команд.
"Президент придает большое значение будущему узбекского спорта. Поэтому мы также должны внести свой вклад в дальнейшее развитие физической культуры и спорта среди населения. Мы хорошо знаем наши текущие проблемы и недостатки. Исходя из этого, будем двигаться вперёд с перспективными планами. Системная работа, которую проведём, заложит основу для новых побед Нового Узбекистана", – отметил глава НОК.
В ходе встречи руководитель НОК дал поручения по привлечению в сборные команды опытных специалистов в области спортивной медицины и психологии. Также были высказаны всесторонние мнения по определению действующих резервных спортсменов в Национальных командах и формированию плана предполагаемых лицензий, приданию особого значения командным игровым видам спорта.