Investitsiya faoliyati va strategik rivojlanish borasidagi ustuvor vazifalar muhokama qilindi
12-yanvar kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev huzurida Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda Strategik rivojlanish agentligi faoliyati muhokamasi yuzasidan yig‘ilish o‘tkazildi.
Mamlakatimizdagi barqarorlik va qulay investitsiya muhiti natijasida tashqi iqtisodiy aloqalar izchil rivojlanmoqda. 2021-yilda jami 10 milliard dollardan ortiq, jumladan, 8 milliard 100 million dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiya o‘zlashtirilgan. Buning natijasida 318 ta yirik va 15 mingdan ziyod hududiy loyihalar amalga oshirilib, 273 mingdan ortiq ish o‘rni tashkil etilgan. Yangi korxonalar jami 1 milliard dollardan ziyod eksport va 530 million dollarlik import o‘rnini to‘ldirish imkoniyatiga ega.
Albatta, koronavirus pandemiyasi hali-hamon iqtisodiy jarayonlarga jiddiy ta’sir o‘tkazmoqda. Shunga qaramay, eksportda izchil o‘sishga erishilmoqda. Xususan, 2020-yilda mamlakatimizda eksport miqdori 9 milliard dollardan oshgan bo‘lsa, 2021-yilda 12 milliard dollarni tashkil etgan. E’tiborlisi, bunda tayyor va yarim tayyor mahsulotlar ulushi sezilarli ko‘paygan.
Joriy yilda 9 milliard 500 million dollardan ziyod to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy sarmoyalarni o‘zlashtirish, 282 ta yirik va 9 mingdan ortiq hududiy loyihalar ishga tushirish mo‘ljallangan. Eksport hajmini 14 milliard dollarga yetkazish hisob-kitob qilingan.
Yig‘ilishda mutasaddilar ushbu ko‘rsatkichlarni tarmoq va hududlar kesimida ta’minlash chora-tadbirlari bo‘yicha axborot berdi.
Davlatimiz rahbari har bir investitsiya loyihasini doimiy nazoratga olib, tashabbuskorlarga ko‘maklashish va o‘z vaqtida ishga tushirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Turizm, tibbiyot va mashinasozlik tarmoqlari, hududlardan Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Navoiy va Xorazm viloyatlarida xorijiy investitsiyalarni jalb qilish darajasi pastligi ko‘rsatib o‘tildi. Shu bois ular bo‘yicha alohida dasturlar ishlab chiqib, qo‘shimcha sarmoyalar yo‘naltirish vazifasi qo‘yildi.
Prezidentimiz ishlab chiqarishni va sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish masalasiga alohida e’tibor qaratdi. Mahalliy mahsulotlar turini ko‘paytirish, bu borada tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash va rag‘batlantirish bo‘yicha topshiriqlar berildi. Jumladan, yurtimizda ishlab chiqarilmaydigan tovarlarni o‘zlashtirgan mahalliy korxonalar mahsulotlari kafolatli xarid qilinadi. Bu jarayonga hokim yordamchilarini ham jalb etish muhimligi aytildi.
Aholi turmush sifatiga bevosita ta’sir ko‘rsatadigan ta’lim, tibbiyot, suv ta’minoti, yo‘l va boshqa infratuzilma loyihalarini amalga oshirishda shaffoflikni ta’minlash va jamoatchilik nazoratini kuchaytirish zarurligi ta’kidlandi.
Sog‘liqni saqlash sohasi, Orolbo‘yi mintaqasi uchun trast fondi kabi ijtimoiy muhim yo‘nalishlarga xorijiy grantlar jalb qilish muhimligi aytildi.
Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish masalasiga ham to‘xtalib o‘tildi.
Shavkat Mirziyoyev Prezident saylovi oldidan xalq bilan uchrashuvlarda har bir tumanda loyiha guruhlari va xolding kompaniyalari tashkil etilishini aytgan edi. Yig‘ilishda ushbu tizimni joriy etish borasida qilinayotgan ishlar taqdimoti ham o‘tkazildi.
Davlatimiz rahbari loyiha guruhlari mutaxassislarini bir tizim va metodologiya asosida ishlashga o‘qitish kerakligini ta’kidladi.
Yig‘ilishda eksport masalasi atroflicha tahlil qilindi. Bu boradagi prognozlarni bajarish uchun sanoatga alohida ahamiyat qaratish, qo‘shimcha imkoniyatlarni ishga solish zarurligi qayd etildi.
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 19-iyuldagi farmoniga muvofiq, Strategik rivojlanish agentligi tashkil etilgan edi. Bu Agentlikka investitsiyalarni jalb etish va loyihalarni amalga oshirishning strategik masalalarini o‘rganish, investitsiya faoliyatining istiqbolli yo‘nalishlarini aniqlash, xalqaro tajriba asosida iqtisodiyot tarmoqlarini isloh qilish va hududlarning investitsiya salohiyatini oshirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish kabi ko‘plab vazifalar yuklatilgan.
Yig‘ilishda mazkur Agentlikning tuzilmasi, shu kungacha qilingan ishlar va joriy yilgi rejalar haqida axborot berildi.
Bugungi kunda Agentlik boshqarmalari shakllantirilgan, ularga yetakchi xorijiy universitetlarda o‘qigan, tashabbuskor va bilimli mutaxassislar jamlangan.
Agentlikning bu yilgi rejasi 18 ta muhim tadbirdan iborat. Investitsiya loyihalarini ilgari surishning yangi mexanizmini joriy etish, yashirin iqtisodiyotni qisqartirish orqali investitsiya muhitini yaxshilash, investitsiya muhiti bo‘yicha hududlar reytingini yo‘lga qo‘yish, tadbirkorlarning tizimli muammolarini aniqlash va hal qilish bo‘yicha onlayn platformani ishga tushirish, Jahon banki bilan birgalikda to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish strategiyasini ishlab chiqish shular jumlasidan.
– Bu Agentlik investitsiya hajmini kengaytirish va eksport salohiyatini oshirishga zamin yaratadi. Shu bois, hudud va tarmoqlarni strategik rivojlantirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” ishlab chiqish, bunga xorijdan malakali mutaxassis va maslahatchilarni ham jalb qilish kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Strategik rivojlantirish bo‘yicha metodologiya yaratib, uni har bir hudud va tarmoqda joriy qilish bo‘yicha aniq vazifalar belgilab berildi.

President chairs a meeting on investment and strategic development
On January 12, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on the activities of the Ministry of Investments and Foreign Trade and the Strategic Development Agency.
Thanks to stability and a favorable investment climate, the foreign economic relations of Uzbekistan are consistently developing. In 2021, over $10 billion of foreign investment was attracted, including $8 billion 100 million of direct investment. 318 large and more than 15 thousand regional projects have been launched, over 273 thousand jobs have been created. These enterprises can provide $1 billion in exports and replace $530 million in imports.
Of course, the coronavirus pandemic continues to have a serious impact on the economic process. Despite this, dynamic growth in exports is achieved. So, if in 2020 the volume of exports amounted to $9 billion, then in 2021 it amounted to $12 billion. It is noteworthy that the share of finished and semi-finished products in its structure has grown significantly.
This year, it is planned to attract foreign direct investment for over $9.5 billion, launch 282 large and more than 9,000 regional projects, and increase exports to $14 billion.
At the meeting, the responsible persons informed about the measures that will be taken in the context of industries and regions to achieve these indicators.
The Head of the state instructed to establish constant control over each investment project, assist initiators and ensure timely launch.
A low level of attracting foreign investment in tourism, medicine and mechanical engineering was noted, among the regions – in the Republic of Karakalpakstan, Navoi and Khorezm regions. The task was set to develop separate programs for them and direct additional investments.
The President dwelled on the issues of development of industrial production and cooperation. Instructions were given to enhance the range of products of domestic manufacturers, support and stimulate entrepreneurs. It was noted that the products of local enterprises that have mastered the production of goods that are not produced in Uzbekistan will be purchased. The importance of involving assistants of hokims in this process was noted.
Instructions were given on the development of industrial cooperation and increasing the level of localization.
The importance of ensuring transparency and strengthening public control in the implementation of projects in education, healthcare, water supply, road and other infrastructure, which directly affect the quality of life of the population, was emphasized.
The need for attracting foreign grants to the healthcare sector, the Trust Fund for the Aral Sea region and other socially important areas were noted.
The issue of joining the World Trade Organization was also considered.
Before the Presidential Elections, Shavkat Mirziyoyev noted that project groups and holding companies would be created in each district. Ongoing work on the implementation of this system was presented.
The Head of the state noted the need for training project team specialists to work according to a single system and methodology.
Export issues were analyzed in detail. The importance of paying special attention to the development of industry and using additional opportunities for making forecasts in this sphere was emphasized.
As is known, the Strategic Development Agency was established by the decree of the President of the Republic of Uzbekistan of July 19, 2021. The agency is entrusted with many tasks, including the study of strategic issues of attracting investments and implementing projects, identifying promising areas of investment activity, developing proposals for reforming economic sectors based on international experience and increasing the investment potential of the regions.
At the meeting, information was provided on the structure of the agency, the work that was carried out in the sphere and plans for the current year.
The departments of the agency have been formed. It employs qualified, enterprising specialists – graduates of leading foreign universities.
The Agency’s work plan for the current year consists of 18 important events. Among them are the introduction of a new mechanism for promoting investment projects, improving the investment climate by reducing the shadow economy, introducing a regional investment climate rating, launching an online platform to identify and solve systemic problems of entrepreneurs, and developing a strategy to attract foreign direct investment together with the World Bank.
“This agency has established the basis for expanding investment and export potential. Therefore, it is necessary to develop a roadmap for the strategic development of regions and industries, to involve qualified specialists and advisers from abroad”, Shavkat Mirziyoyev said.
Specific tasks have been identified for creating a methodology in the strategic development and its implementation in each region and industry.