2021-12-29 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 28-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov mamlakatimizning xorijdagi barcha diplomatik vakolatxonalari rahbarlari bilan yil yakunlari bo‘yicha xalqaro hamkorlik sohasida erishilgan natijalarni muhokama qildi.
Diplomatlar joriy yilda har bir alohida olingan mamlakat bilan siyosiy-diplomatik, investitsiyaviy, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda ikki tomonlama hamkorlikni chuqurlashtirish borasida amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risidagi hisobotlarni taqdim etdilar hamda kelgusi yil uchun har bir yo‘nalishdagi ustuvor vazifalari va rejalari bilan bo‘lishdilar.
Faoliyatning yaqin istiqboldagi umumiy maqsadi jadal iqtisodiy o‘sishni ta'minlash, mamlakatimiz investitsiyaviy, sanoat va eksport salohiyatini yuksaltirish, shuningdek, milliy iqtisodiyotimizning jahon iqtisodiy tizimiga integratsiyalashuvini yanada kengaytirish uchun xalqaro aloqalarni mustahkamlashdan iborat bo‘lishi lozimligi ta'kidlandi.
Mamlakatimizning xorijdagi elchixonalarining import o‘rnini bosuvchi yuqori texnologiyali mahsulotlar ishlab chiqarishga qaratilgan yangi investitsiyaviy loyihalarni shakllantirish, ularni amalga oshirishga xorijiy investorlarni jalb etish hamda tarmoq birlashmalari va hududiy ma'muriyatlar bilan hamkorlikni kuchaytirishda ishtirokini faollashtirish zarurligi ta'kidlandi.
Shuningdek, 2022-yil yakunlariga ko‘ra eksport ko‘rsatkichlarini sezilarli darajada oshirish maqsadida diplomatik vakolatxonalarning milliy eksportni rag‘batlantirishdagi ishtirokini kengaytirish dolzarbligi qayd etildi. Bunga tashqi bozorlar kon'yunkturasini chuqur o‘rganish, mahalliy ishlab chiqaruvchilarning bo‘lajak mijoz kompaniyalar bilan aloqalarni yo‘lga qo‘yish, tashqi savdodagi turli xil to‘siqlarni aniqlash va bartaraf etish bo‘yicha amaliy choralar ko‘rish, shuningdek, sanoat va hududiy korxonalarning qo‘shimcha eksport zaxiralarini safarbar etish orqali erishish mumkinligi ta'kidlandi.
Shuningdek, O‘zbekistonda loyihalarni amalga oshirishga jalb etilayotgan moliyaviy, texnik va grant yordamining hajmini oshirish maqsadlarida xalqaro moliya institutlari, xorijiy hukumat moliya tashkilotlari va donorlar bilan o‘zaro hamkorlik masalalarini hal etishda diplomatlarning roli qayd etildi.
Diplomatik vakolatxonalar rahbarlariga xalqaro hamkorlik sohasida, xususan, O‘zbekistonning 2020-yilda Shanxay hamkorlik tashkilotiga, Iqtisodiy hamkorlik tashkilotiga raislik qilishi hamda boshqa xalqaro va mintaqalararo tashkilotlarda ishtirok etishi doirasida aniq vazifalar belgilab berildi.
Muhokama yakunida tashqi iqtisodiy faoliyatni rivojlantirish bilan bog‘liq muayyan masalalar ko‘rib chiqildi va mas'ul rahbarlarga aniq ko‘rsatmalar berildi.

Обсуждены вопросы углубления международного сотрудничества
28 декабря текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков обсудил с главами всех дипломатических представительств страны за рубежом достигнутые по итогам года результаты в сфере международного сотрудничества.
Дипломаты представили отчеты о проделанной в текущем году работе по углублению двустороннего сотрудничества с каждой отдельно взятой страной в политико-дипломатической, инвестиционной, торгово-экономической, культурно-гуманитарной и других сферах, а также доложили о приоритетных задачах по каждому направлению на предстоящий год.
Подчеркнуто, что общей целью на ближайшую перспективу должно стать укрепление международных связей с целью обеспечения ускоренного экономического роста, наращивания инвестиционного, промышленного и экспортного потенциала страны, а также дальнейшей интеграции национальной экономики в мировую экономическую систему.
Было указано на необходимость повышения вовлеченности посольств страны за рубежом в формирование новых инвестиционных проектов, направленных на производство высокотехнологичной импортозамещающей продукции, взаимодействие с отраслевыми объединениями и региональными администрациями, и привлечение к их реализации иностранных инвесторов.
Отмечена также актуальность расширения участия дипломатических представительств в продвижении национального экспорта за счет активного изучения конъюнктуры внешних рынков, установления отношений с новыми компаниями – потенциальными заказчиками для отечественных производителей, выявления и принятия практических мер по устранению различного рода барьеров во внешней торговле, а также мобилизации дополнительных экспортных резервов отраслевых и региональных предприятий, ставя перед собой целью существенное увеличение экспортных показателей к концу 2022 года.
Подчеркивалась также роль дипломатов в вопросах взаимодействия с международными финансовыми институтами, иностранными правительственными финансовыми организациям и донорами в целях увеличения объемов привлекаемого финансово-технического и грантового содействия в реализации проектов в Узбекистане.
Также перед руководителями дипломатических миссий были поставлены конкретные задачи в сфере международного сотрудничества, в частности, в рамках председательства Узбекистана в 2020 году в Шанхайской организации сотрудничества, Организации экономического сотрудничества и участия в других международных и межрегиональных организациях.
По итогам обсуждения были рассмотрены отдельные вопросы, связанные с развитием внешнеэкономической деятельности и даны адресные поручения ответственным руководителям.