2021-12-29 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili Ismatulla Irgashev Germaniya Federativ Respublikasining Favqulodda va Muxtor Elchisi Tilo Klinner bilan uchrashdi.
Suhbat chog‘ida Afg‘onistondagi vaziyat, shuningdek, ushbu mamlakatdagi gumanitar vaziyat muhokama qilindi.
Germaniya Elchisi O‘zbekistonning Afg‘onistonda uzoq muddatli va barqaror tinchlik o‘rnatishdagi muhim rolini ta’kidladi.
T.Klinner Afg‘oniston bo‘yicha yagona mintaqaviy yondashuv ishlabchiqishilishida, mamlakatda yirik infratuzilma loyihalarini amalga oshirish, shuningdek, afg‘on xalqiga gumanitar yordam ko‘rsatish borasidagi O‘zbekistonning sa’y-harakatlarini yuqori baholadi.
O‘zbekiston va Germaniya o‘rtasidagi ta’lim sohasida, xususan, Termiz shahridagi Afg‘oniston fuqarolarini o‘qitish ta’lim markazi orqali hamkorlik qilish istiqbollari ham muhokama qilindi.

2021-12-29 | Политика
Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Федеративной Республики Германия Тило Клиннером.
В ходе встречи стороны обсудили развитие ситуации в Афганистане, а также гуманитарную обстановку в этой стране.
Посол Германииподчеркнул весомую роль Узбекистана в установлении долгосрочного и устойчивого мира в Афганистане.
Т.Клиннер высоко оценил усилия Узбекистана по выработке консолидированной региональной позиции по Афганистану, реализации в стране крупных инфраструктурных проектов, а также оказанию гуманитарной помощи афганскому народу.
Стороны также обсудили перспективы взаимодействия в образовательной сфере между Узбекистаном и Германией, в частности по линии Образовательного центра по обучению афганских граждан в г.Термезе.