Ukraina qishki Olimpiadaga mezbonlik qilmoqchi
Ukraina 2028-yil yoshlar va 2030-yil kattalar oʻrtasida oʻtadigan qishki Olimpiya oʻyinlariga mezbonlik qilmoqchi. Bu haqida mamlakat yoshlar va sport vaziri Vadim Gutsayt maʼlum qildi.
Mutaxassis oʻz nutqida davlatning yaqin 9 yillik rejalari haqida gapirar ekan, bunda yoshlar va kattalar oʻrtasidagi qishki Olimpiya oʻyinlariga mezbonlik masalasi ham borligiga toʻxtalib oʻtgan. Bir vaqtning oʻzida Ukraina qilichbozlik federatsiyasi rahbari hisoblanmish Vadim Gutsayt bu bilan mamlakat imijini koʻtarish, dunyodagi yirik investorlarni jalb qilgan holda infratuzilmani rivojlantirish va yaxshilash rejalashtirilganini ham taʼkidlagan.
Eslatib oʻtamiz, 2022-yilgi qishki Olimpiya oʻyinlari Pekin, 2026-yil esa Milan shahrida boʻlib oʻtadi.

Украина планирует принять зимние ОИ
Украина хочет принять зимние Олимпийские игры 2028 года среди молодёжи и 2030 года среди взрослых. Об этом заявил министр молодёжи и спорта страны Вадим Гутцайт.
В своём выступлении специалист рассказал о планах государства на ближайшие 9 лет, в том числе о проведении зимних Олимпийских игр среди молодёжи и взрослых. Вадим Гутцайт, также отметил, что этим планируется поднять имидж страны, развивать и совершенствовать инфраструктуру с привлечением крупных мировых инвесторов. По его словам, в стране уже есть некоторые объекты, подходящие для проведения Игр, и Украина планирует построить ещё.