O‘zbekiston va Hindiston sog‘liqni saqlash sohasida hamkorlik qilish uchun katta imkoniyatlarga ega
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investisiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzoqov ta'lim va sog‘liqni saqlash sohalaridagi hamkorlikni kengaytirish yuzasidan Hindistonning yetakchi universitetlari rahbarlari bilan videokonferensiya shaklida muzokaralar o‘tkazdi.
Videokonferensiyada 2019-yilda Toshkent shahrida o‘z filialini ochgan AMITI universiteti, Andijonda ham 2019-yildan beri filiali faoliyat yuritayotgan Sharda Group va shu yilning iyul' oyidan Jizzaxda o‘z filialini tashkil etgan Sambhram Group rahbariyati ishtirok etdi.
Muzokaralar chog‘ida ko‘rib chiqilayotgan yo‘nalishlarda o‘zaro manfaatli ko‘p qirrali sheriklik borasida salmoqli salohiyat mavjudligi, shuningdek, Hindiston ta'lim muassasalari O‘zbekistondagi faoliyatini kengaytirishga qiziqayotganligi qayd etildi.
Xususan, Hindiston universitetlarining O‘zbekistondagi filiallarida tibbiyot fakul'tetlari va tegishli klinikalarni ochish istiqbollari ko‘rib chiqildi. Hindiston tomoni jarrohlik, ortopediya, radiologiya, dermatologiya, oftal'mologiya, pediatriya va psixiatriya kabi sohalarda sog‘liqni saqlash sohasida mutaxassislarni tayyorlashga qiziqish bildirdi. Talabalar keyinchalik mamlakatimizning ixtisoslashtirilgan muassasalarida ish bilan ta'minlanadi. O‘zbekistonda Hindistonning ilg‘or texnologiyalari asosida xaridorgir dori-darmon vositalarini ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish imkoniyatlari alohida muhokama qilindi. Shuningdek, Hindistonning boshqa bir qator kompaniya va universitetlari mamlakatimizda oliy o‘quv yurtlari va tibbiyot markazlarini tashkil etishga qiziqish bildirgani muhokama qilindi.
O‘zbekiston tomoni qo‘shma loyihalar va o‘quv dasturlarini joriy etishda har tomonlama amaliy yordam ko‘rsatishga tayyorligini bildirdi. O‘zbekistonning tegishli vazirlik va idoralarini jalb qilgan holda istiqbolli tashabbuslarni ishlab chiqish bo‘yicha navbatdagi tadbirlar hamda o‘zaro hamkorlik olib borishning shakli belgilandi.

Узбекистан и Индия видят большие возможности для партнерства в сфере здравоохранения
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков в формате видеоконференции провел переговоры с руководителями ведущих индийских университетов на предмет расширения сотрудничества в сферах образования и здравоохранения.
В видеоконференции приняло участие руководство университета AMITI, открывший в 2019 году филиал в г.Ташкенте, Sharda Group, филиал которой также функционирует в Андижане с 2019 года и Sambhram Group, с июля текущего года учредившая филиал в Джизаке.
В ходе переговоров был отмечен значительный потенциал для взаимовыгодного многопланового партнерства в рассматриваемых направлениях, а также интерес индийских образовательных учреждений к расширению своей деятельности в Узбекистане.
В частности, были рассмотрены перспективы открытия в филиалах индийских университетов в Узбекистане медицинских факультетов и соответствующих клиник при них. Индийской стороной была выражена заинтересованность в подготовке специалистов в сфере здравоохранения по таким направлениям как хирургия, ортопедия, радиология, дерматология, офтальмология, педиатрия и психиатрия с обеспечением дальнейшего трудоустройства студентов в профильных учреждениях страны. Отдельно обсуждались возможности для налаживания в Узбекистане производства востребованных медицинских препаратов на базе передовых индийских технологий. Было также обсуждено, что целым рядом других компаний и ВУЗов Индии выражена заинтересованность в создании ВУЗов и медицинских центров в Узбекистане.
Узбекской стороной была выражена готовность оказать всестороннее практическое содействие в реализации совместных проектов и учебных программ. Были намечены дальнейшие шаги по проработке перспективных иницатив и определен формат взаимодействия с привлечением профильных министерств и ведомств Узбекистана.