Vodorod energetikasi bo‘yicha yangi o‘quv dasturi konsepsiyasi muhokama qilindi
Innovatsion rivojlanish vazirligi va AQSHning USAID agentligi hamkorligida O‘zbekistonda vodorod energetikasi bo‘yicha yangi o‘quv dasturi konsepsiyasini muhokama qilish maqsadida pedagoglar, olimlar va xorijiy ekspertlar ishtirokida davra suhbati o‘tkazildi.
Unda Islom Karimov nomidagi Toshkent davlat texnika universitetida «Vodorod energetikasi va texnologiyalari» yo‘nalishida mutaxassislar tayyorlash masalalari muhokama etildi.
Munozaralarda vodorod energetikasining istiqbollari va sohaga yuqori malakali kadrlar tayyorlash muammolari haqida so‘z bordi. Shuuningdek, mazkur universitning Alternativ energiya manbalari kafedrasida vodorod energetikasi yo‘nalishida bakalavr bosqichi o‘quv kursi dasturi yaratish loyihasi muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunlariga ko‘ra Oliy va o‘rta taʼlim vazirligi bilan hamkorlikda o‘quv dasturi yaratishga kelishib olindi.

Обсуждена концепция новой учебной программы по водородной энергетике
Министерство инновационного развития и Агентство США по международному развитию (USAID) провели круглый стол с участием педагогов, ученых и иностранных экспертов с целью обсуждения концепции новой учебной программы по водородной энергетике в Узбекистане.
На встрече обсуждены вопросы подготовки специалистов по направлению «Водородная энергетика и технологии» в Ташкентском государственном техническом университете имени Ислама Каримова.
Обсуждены перспективы водородной энергетики и проблемы подготовки высококвалифицированных кадров для отрасли. Также обсужден проект организации обучения степени бакалавриата в области водородной энергетики на кафедре альтернативных источников энергии университета.
По итогам встречи решено разработать учебную программу совместно с Министерством высшего и среднего образования.