O‘zbekiston va Eron iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish niyatida
Joriy yilning 22-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzoqov Eron Islom Respublikasining iqtisodiy ishlar bo‘yicha vitse-prezidenti  M.Rezaiy bilan videokonferensiya shaklida muzokaralar o‘tkazdi.
Muzokaralar chog‘ida ikki tomonlama iqtisodiy hamkorlikni hozirgi holati va uni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi. Tomonlar yaqinda bo‘lib o‘tgan Shanxay hamkorlik tashkilotining (ShHT) sammiti hamda Iqtisodiy hamkorlik tashkilotining 15-sammiti davomida ikki Davlat rahbarlarining o‘zaro muloqotlari O‘zbekiston-Eron munosabatlarini yanada faollashtirishga turtki berganini, shuningdek, erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish yo‘lida birgalikda harakat qilishga sodiqligini ta'kidladilar.
Tomonlar investitsiyaviy hamkorlik sohasiga e'tibor qaratib, qurilish materiallari ishlab chiqarish, qurilish, qishloq xo‘jaligi, baliqchilik, farmasevtika, elektrotexnika, kimyo va yengil sanoat sohalarida yangi loyihalarni amalga oshirish uchun keng imkoniyatlar yaratilganini ta'kidladilar. Yangi istiqbolli loyihalarni ishlab chiqish va ularni amalga oshirish bo‘yicha hamkorlarni topish yuzasidan kelishuvga erishildi.
O‘zaro savdo sohasiga alohida e'tibor qaratildi. O‘zbekiston-Eron savdo aylanmasining ijobiy dinamikasi mamnuniyat bilan qayd etildi. Jumladan, joriy yilning yanvar'-noyabr' oylarida o‘zaro savdo hajmi 74,4 foizga oshdi. Tomonlar O‘zbekiston va Eron o‘rtasida Imtiyozli savdo to‘g‘risidagi bitim loyihasi ustida olib borilayotgan ishlarni kuchaytirishga kelishib oldilar.
Transport va logistika sohasidagi hamkorlikni kengaytirish istiqbollariga ham to‘xtalib o‘tildi.
Yaqin kelajakda qator ikki tomonlama tadbirlar, jumladan, savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiyaning 14-yig‘ilishi, shuningdek, ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillari ishtirokida biznes-forum tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Muzokaralar yakunida O‘zbekiston bilan Eron o‘rtasida investitsiyalar, sanoat, savdo va transport sohalarida hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqish va tasdiqlashga kelishildi.

Узбекистан и Иран намерены расширить повестку экономического сотрудничества
22 декабря текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков в формате видеоконференции провел переговоры с вице-президентом по экономическим вопросам Исламской Республики Иран М.Резайи.
В ходе переговоров были обсуждены текущее состояние и перспективы расширения двустороннего экономического сотрудничества. Стороны отметили, что взаимные контакты Глав двух государств в ходе состоявшихся недавно саммита Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) и 15-го саммита Организации экономического сотрудничества (ОЭС) послужили импульсом для дальнейшей активизации узбекско-иранских отношений, а также выразили приверженность совместной работе по реализации достигнутых договоренностей.
Остановившись на сфере инвестиционного сотрудничества, стороны подчеркнули широкие возможности для реализации новых проектов в сферах производства строительных материалов, строительства, сельского хозяйства, рыбоводства, фармацевтики, электротехники, химической и легкой промышленности. Была достигнута договоренность о проработке и поиске партнеров для реализации новых перспективных проектов.
Особое внимание было уделено сфере взаимной торговли. С удовлетворением была отмечена положительная динамика узбекско-иранского товарооборота: так в январе-ноябре текущего года рост взаимной торговли увеличился на 74,4 процента. Достигнуто понимание о необходимости активизации взаимодействия по укреплению торговых отношений между двумя странами, в связи в чем стороны договорились усилить совместную работу над проектом Соглашения о преференциальной торговле между Узбекистаном и Ираном.
Также были затронуты перспективы расширения сотрудничества в транспортно-логистической сфере.
Обсуждены вопросы организации в ближайшей перспективе ряда двусторонних мероприятий, в том числе 14-го заседания Межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству, а также бизнес-форума с участием представителей деловых сообществ двух стран.
По итогам переговоров была достигнута договоренность о разработке и утверждении «Дорожной карты» по расширению сотрудничества между Узбекистаном и Ираном в сферах инвестиций, промышленности, торговли и транспорта.