MDH Jismoniy tarbiya va sport bo‘yicha kengashining navbatdagi yig‘ilishi Toshkentda o‘tkaziladi
Videokonferensiya shaklida bo‘lib o‘tgan MDHga a’zo davlatlar jismoniy tarbiya va sport sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi bitim ishtirokchilarining Jismoniy tarbiya va sport bo‘yicha kengashining navbatdan tashqari yig‘ilishida Kengashning 2022-yildagi yig‘ilishini Toshkent shahrida o‘tkazish haqidagi axboroti tinglandi.
MDH Ijroiya qo‘mitasi matbuot xizmatidan olingan xabarga ko‘ra, yig‘ilishda navbatdagi MDH o‘yinlarini o‘tkazilish joyi va sanalariga ham aniqlik kiritildi. Unga ko‘ra, II MDH o‘yinlari 2023-yilda Belarusda, III MDH o‘yinlari esa 2025-yilda Ozarbayjonda o‘tkaziladi.
Ma’lumot o‘rnida, birinchi MDH o‘yinlari joriy yil 4-11-sentabr kunlari Qozon (Rossiya) shahrida bo‘lib o‘tgan edi.
Ozarbayjon, Armaniston, Belarus, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Rossiya, Tojikiston, O‘zbekiston va MDH Ijroiya qo‘mitasi vakillari ma’lum sport turlari bo‘yicha MDH chempionatlari, birinchilik va kuboklarini o‘tkazish masalasini ko‘rib chiqdi.
Ta’kidlash joizki, bugungi kunda Hamdo‘stlik shafeligida MDHga a’zo davlatlarda sport musobaqalarini o‘tkazish amaliyoti mavjud, ammo bunday musobaqalarni o‘tkazish huquqini berishning yagona tartibi, ularning tashkilotchilariga qo‘yiladigan talablar va o‘tkazish shartlari belgilanmagan.
Kengash yig‘ilishida MDH o‘yinlarini tayyorlash va o‘tkazish bo‘yicha ishchi guruhga 1 yil — 2022-iyungacha sport sohasi bo‘yicha MDH chempionatlari (birinchilik, kuboklari) to‘g‘risidagi Nizom loyihasini ishlab chiqishni topshirish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.

Очередное заседание Совета по физической культуре и спорту СНГ состоится в Ташкенте
В формате видеоконференции внеочередном заседании Совета по физической культуре и спорту участников Соглашения о сотрудничестве в области физической культуры и спорта государств – участников СНГ заслушана информация о проведении следующего заседания в 2022 году в Ташкенте
По информации пресс-службы исполкома СНГ, на заседании были определены место и сроки проведения очередных Игр стран СНГ. II Игры пройдут в 2023 году в Беларуси, III Игры – в 2025 году в Азербайджане. Первые Игры прошли 4–11 сентября 2021 года в Казани (Россия).
Представители Азербайджана, Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана, Узбекистана и Исполнительного комитета СНГ рассмотрели также вопрос о проведении чемпионатов, первенств и кубков СНГ по отдельным видам спорта. На сегодняшний день существует практика проведения в государствах – участниках СНГ спортивных соревнований под эгидой Содружества, но отсутствует единый порядок предоставления права проведения таких соревнований, требований к их организаторам и условиям проведения. На заседании Совета принято решение поручить Рабочей группе по подготовке и проведению Игр стран СНГ разработать до 1 июня 2022 года проект Положения о чемпионатах (первенствах, кубках) СНГ по видам спорта.