Kadastr sohasidagi ishlar tahlil qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 21-dekabr kuni yer hisobi va davlat kadastrlarini shakllantirish, sohaga raqamli texnologiyalarni joriy etish masalalari yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Mamlakatimizda yerni asrab-avaylash, adolatli ajratish va undan oqilona foydalanish bo‘yicha tizimli ishlar qilinmoqda. Joriy yilda qishloq yerlarini ochiq tanlov asosida ajratish, qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan joylarni auksion asosida xususiylashtirish to‘g‘risida qonun qabul qilindi.
2020-yil 7-sentyabrda “Yer hisobi va davlat kadastrlarini yuritish tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” Prezident farmoni imzolangan edi. Unga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi Davlat soliq qo‘mitasi huzurida Kadastr agentligi tashkil etildi. Farmonda ko‘plab yangiliklar qatori davlat kadastrlari ob’ektlarini xatlovdan o‘tkazish va Milliy geoaxborot tizimiga kiritish vazifasi ham belgilangandi.
Shunday qilib, O‘zbekiston tarixida ilk bor qishloq xo‘jaligi yerlari yalpi xatlovdan o‘tkazilmoqda. bugungi kungacha 23 million gektar qishloq yerlarining elektron xaritalari yaratildi. Shundan, 22 million gektari davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi.
Ilgari hisobga olinmagan 412 mingta ko‘chmas mulk kadastr bazasiga kiritildi, 478 mingta ob’ektda qo‘shimcha qurilmalar aniqlanib, kadastr bahosi qayta ko‘rib chiqildi.
Shu bilan birga, xatlovda ko‘plab xatoliklar ham yuzaga chiqmoqda. Misol uchun, elektron hisobga olinayotgan qishloq xo‘jaligi yerlari qog‘ozda yuritib kelingan Yer fondi hisoboti bilan farq qilmoqda.
Bundan tashqari, yo‘l, elektr, gaz ta’minoti, suv xo‘jaligi, obodonlashtirish ob’ektlari, ko‘p qavatli uylarga tutash hududlar kadastrida ham ko‘plab muammolar mavjud.
Bular qilinadigan ishlar hali ko‘pligini ko‘rsatadi.
Shu bois yig‘ilishda galdagi muhim vazifalar belgilandi.
Avvalo, qishloq xo‘jaligi yerlarini hisobga olish ishlarini kelgusi yil 1-aprelgacha yakunlash muhimligi ta’kidlandi. Buning uchun qishloq xo‘jaligi yer balansidagi 2 million 700 ming gektar maydonning toifasini aniqlash zarur.
Kelgusi yilda aholiga ijaraga beriladigan 80 ming gektar yerni davlat ro‘yxatidan o‘tkazib, keyin tanlovga chiqarish vazifasi qo‘yildi. Hududlarda qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yerlar ham ko‘pki, ulardan ham samarali foydalanish zarur. Masalan, o‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi tasarrufida 10 million gektardan ziyod, suv xo‘jaligi vazirligi tizimida 820 ming gektar, avtomobil yo‘llari atrofida 450 ming gektar yer bor. Shuningdek, 3 million 300 ming gektar yer hokimliklar zaxirasida turibdi.
Davlatimiz rahbari bu yerlarning elektron xaritasini tuzish va davlat mulki sifatida ro‘yxatdan o‘tkazish kerakligini ta’kidladi.
Ichki yo‘llar va ko‘p qavatli uylarga tutash hududlarni doimiy foydalanishga ajratish mumkinligi qayd etildi.
Yana bir muammo – yer balansida aholi yashash maydonlari 223 ming gektar bo‘lsa-da, amalda 1 million gektardan oshib ketgan. Shu bois, bunday ko‘chmas mulk ob’ektlarini xatlovdan o‘tkazib, uning natijasi bo‘yicha elektron xarita tuzish hamda aholi uchun ochiq onlayn platformaga joylashtirish vazifasi qo‘yildi.
Kadastr idoralarining sharoitlarini yaxshilash, uskunalarini yangilash bo‘yicha ham topshiriqlar berildi.

Критически проанализирован ход работ в сфере кадастра
Президент Шавкат Мирзиёев 21 декабря провел совещание по вопросам учета земли и формирования государственных кадастров, внедрения в сферу цифровых технологий.
В нашей стране ведется системная работа по сохранению, справедливому выделению и рациональному использованию земельных ресурсов. В нынешнем году принят закон о выделении сельскохозяйственных земель на основе открытого конкурса, приватизации земель несельскохозяйственного назначения через аукцион
7 сентября 2020 года Президентом подписан Указ «О мерах по кардинальному совершенствованию системы ведения учета земли и государственных кадастров". В соответствии с ним создано Кадастровое агентство при Государственном налоговом комитете Республики Узбекистан. Указ, наряду со многими другими нововведениями, определил задачи по регистрации объектов государственных кадастров и внесения их в Национальную геоинформационную систему.
Таким образом, впервые в истории Узбекистана проводится сплошная инвентаризация земель сельскохозяйственного назначения. На сегодняшний день созданы электронные карты 23 миллионов гектаров таких земель. Из них выполнена государственная регистрация 22 миллионов гектаров.
Кроме того, в кадастровой базе зарегистрировано 412 тысячи неучтенных объектов недвижимости, пересмотрена кадастровая стоимость 478 тысяч объектов, в которых выявлены дополнительные постройки. Однако в процессе инвентаризации выявляется множество недочетов. Например, наблюдается несоответствие между данными электронного учета сельскохозяйственных земель и данными учета земельного фонда, который велся в бумажной форме.
Кроме того, множество проблем имеется в кадастрах дорог, объектов электроснабжения, газоснабжения, водного хозяйства, благоустройства, территорий, прилегающих к многоквартирным домам.
Это показывает, что предстоит еще много работы.
В связи с этим на совещании определены важные задачи на перспективу.
В первую очередь, подчеркнуто на совещании, важно завершить инвентаризацию земель сельскохозяйственного назначения до 1 апреля будущего года. Для этого в земельном балансе необходимо уточнить категорию 2,7 миллиона гектаров земель.
Поставлена задача провести государственную регистрацию и только затем выставить на конкурс 80 тысяч гектаров земель, которые планируется предоставить в аренду населению в следующем году. В регионах много земель несельскохозяйственного назначения, которые не используются эффективно. Например, в ведении Государственного комитета по лесному хозяйству находятся более 10 миллионов гектаров, в системе Министерства водных ресурсов - 820 тысяч гектаров, вокруг автомобильных дорог - 450 тысяч гектаров земель. 3 миллиона 300 тысяч гектаров числятся в резерве хокимиятов.
Глава государства подчеркнул необходимость создания электронной карты этих земель и регистрации их в качестве государственной собственности.
Отмечалось, что территории, прилегающие к внутренним дорогам и многоэтажным домам, могут быть переданы в постоянное пользование.
Другая проблема - в земельном балансе площадь жилого фонда населения указана как 223 тысячи гектаров, а фактически превышает 1 миллион гектаров. В связи с этим поручено провести инвентаризацию объектов недвижимости, создать их электронную карту и разместить ее в публичный доступ на онлайн-платформе.
Также даны поручения по улучшению материально-технической базы кадастровых ведомств и модернизации их оборудования.