Axborot xavfsizligi va AKTni rivojlantirish bo‘yicha taklif va tavsiyalar berildi
Joriy yilning 21- dekabr kuni Davlat statistika qo‘mitasida Axborot xavfsizligi hamda Axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish va interaktiv davlat xizmatlari boshqarmalari tomonidan vebinar o‘tkazildi. Unda hududiy boshqarmalar xodimlari ham onlayn tarzda qatnashdi.
Tadbirda dastlab, davlatimiz rahbarining “O‘zbekiston Respublikasining milliy statistika tizimini yanada takomillashtirish va rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori mazmun-mohiyati hamda ijrosi haqida so‘z yuritildi.
Vebinar davomida hududiy statistika boshqarmalarining xodimlari savollarga javob berish jarayonida Axborot xavfsizligi hamda tizimda AKTni rivojlantirish bo‘yicha o‘z takliflarini berishdi.
Jumladan, hududiy boshqarmalarda axborot xavfsizligi joriy etish, sohaga so‘nggi AKTni tatbiq etish hamda xodimlarning kasbiy salohiyatini oshirish bo‘yicha fikr-mulohazalar bildirildi.
Vebinar so‘nggida, Axborot xavfsizligi hamda AKT sohasidagi yutuq va kamchiliklar muhokama qilinib, ish jarayonidagi unumdorlikni oshirish bo’yicha taklif va tavsiyalar berildi.

Предоставлены рекомендации и предложения по развитию ИКТ и информационной безопасности
21 декабря текущего года в Госкомстате проведен вебинар Управлениями по развитию информационно-коммуникационных технологий и интерактивных государственных услуг, а также Информационной безопасности. В нем также приняли участие сотрудники территориальных управлений статистики.
На вебинаре говорилось о содержании и исполнении Постановления главы государства “О мерах по дальнейшему совершенствованию и развитию Национальной системы статистики Республики Узбекистан”.
В процессе ответов на вопросы сотрудники территориальных управлений статистики представили свои предложения по развитию информационной безопасности и ИКТ в системе.
В частности, стороны обменялись мнениями о внедрении информационной безопасности в территориальных управлениях использовании новейших ИКТ в сфере и повышении квалификации персонала.
В конце мероприятия обсуждены преимущества и недостатки в сфере информационной безопасности и ИКТ, предоставлены предложения и рекомендации по повышению производительности в процессе работы.