Koreya Eksimbanki O‘zbekistonda o‘z faoliyatini kengaytirmoqda
Seul shahrida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Koreya Eksimbanki Prezidenti Bang Mun Kyu bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Suhbat davomida o‘zaro munosabatlarning faolligi hamda Koreya Respublikasining EDCF Iqtisodiy rivojlanish va hamkorlik jamg‘armasi bilan birgalikda moliyalashtirilayotgan va amalga oshirilayotgan loyihalar sonining o‘sishining ijobiy dinamikasi qayd etildi. Jumladan, 2014-2017 yillarda Eksimbank bilan hamkorlikda qariyb 180 mln. dollarlik 4 loyiha hayotga joriy etilgan bo‘lsa, 2018-2020 yillarda 660 mln dollarlik 7ta loyiha amalga oshirildi. Bank bilan hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari sog‘liqni saqlash, ta'lim va infratuzilmaviy rivojlanish sohalaridir.
Muloqot davomida o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishni jadallashtirish maqsadida ishlab chiqilayotgan loyihalarni tayyorlash, o‘rganish va tasdiqlash jarayonlarini tezlashtirish imkonini beruvchi o‘zaro hamkorlik mexanizmlari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston tomoni mamlakatda yangi investitsiya loyihalarini moliyalashtirish uchun EDCF tomonidan imtiyozli moliyalashtirish hajmini 1 mlrd dollargacha ko‘paytirish yuzasidan qabul qilingan qaror uchun minnatdorlik bildirdi. 2021-2023 yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturi umumiy qiymati 1,2 mlrd dollarga teng bo‘lgan 13ta loyihadan iborat bo‘ladi. Tomonlar ushbu loyihalarni faol ilgari surish va amaliyotga tatbiq etish bo‘yicha yaqin hamkorlik o‘rnatishga kelishib oldilar.
Elektrotexnika, biofarmatsevtika, metallurgiya va kimyo sanoati sohalarida yangi loyihalarni birgalikda amalga oshirish uchun yangi tashkil etilgan EDPF Iqtisodiy taraqqiyotga ko‘maklashish jamg‘armasi bilan hamkorlikni chuqurlashtirish bo‘yicha navbatdagi tadbirlar belgilandi.
Muzokaralar yakunida tomonlar muhokama etilgan sohalarda hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha tizimli ishlarni davom ettirishga sodiqliklarini bildirdilar. Shuningdek, qiymati 88,8 mln dollar bo‘lgan “O‘zbekiston Respublikasi tibbiyot muassasalarini tibbiy asbob-uskunalar bilan jihozlash” loyihasi hamda 150 mln dollarlik “Onkologik klinikasini qurish” loyihasi bo‘yicha qarz shartnomalari imzolandi.

Эксимбанк Кореи расширяет свое присутствие в Узбекистане
В г.Сеуле заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел переговоры с президентом Эксимбанка Кореи Банг Мун Кью.
Были отмечены активный характер сотрудничества и положительная динамика роста количества проектов, реализуемых при софинансировании Фонда экономического развития и сотрудничества Республики Корея EDCF. Так, если в 2014-2017 годах совместно с Эксимбанком было реализовано 4 проекта на сумму порядка 180 млн долларов, то в 2018-2020 годах было реализовано уже 7 проектов на сумму 660 млн долларов. Приоритетными направлениями сотрудничества с Банком являются здравоохранение, образование и инфраструктурное развитие.
В ходе диалога были рассмотрены механизмы взаимодействия, позволяющие ускорить процессы подготовки, изучения и одобрения проектов, находящихся на стадии проработки с целью ускоренного развития взаимовыгодного партнерства.
Узбекской стороной была выражена признательность за решение об увеличении объемов льготного финансирования по линии EDCF в размере 1 млрд долларов для финансирования новых инвестиционных проектов в Узбекистане. Программа сотрудничества на 2021-2023 годы будет включать в себя 13 проектов совокупной стоимостью 1,2 млрд долларов. Стороны договорились наладить тесное взаимодействие по ускоренному продвижению и практической имплементации данных проектов.
Также были намечены дальнейшие шаги по углублению сотрудничества с вновь созданным Фондом содействия экономическому развитию EDPF по совместной реализации новых проектов в сферах электротехники, биофармацевтики, металлургии и химической промышленности.
По итогам переговоров стороны выразили приверженность продолжению системной работы по дальнейшему развитию партнерства в обозначенных направлениях. Также были подписаны заемные соглашения по проекту «Оснащение медицинским оборудованием медицинских учреждений Республики Узбекистан» на сумму 88,8 млн долларов и по проекту «Строительство онкологической клиники» на сумму 150 млн долларов.