Oʻzbekistonning UNESCO ishlari boʻyicha Milliy komissiyasi raisi “Baxshichilik sanʼati” nominatsiyasini qoʻllab-quvvatlash yuzasidan murojaat yo'lladi
2021-12-15 | Madaniyat
13-dekabr kuni UNESCO’ning Nomoddiy madaniy merosni muhofaza qilish bo'yicha Hukumatlararo qo'mitasining (NMMHK) XVI sessiyasi tashkilotning Parijdagi qarorgohida virtual rejimda o‘z ishini boshladi.
Joriy sessiya doirasida “Baxshichilik san’ati” elementini Insoniyat nomoddiy madaniy merosining Reprezentativ ro‘yxatiga kiritish masalasi ko‘rib chiqiladi.  Oʻzbekistonning UNESCO ishlari boʻyicha Milliy komissiyasi raisi davlatimiz  rahbari tashabbusi bilan ishlab chiqilgan va ko‘rib chiqish uchun taqdim etilgan ushbu nominatsiyani qo‘llab-quvvatlash yuzasidan Baholash komissiyasi va NMMHK’ga a’zo mamlakatlarga murojaat yo'lladi.
Tadbirda UNESCO rahbariyati, NMMHK’ga aʼzo davlatlar, 190 dan ortiq davlatdan yuqori martabali delegatlar ishtirok etmoqda. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazir o‘rinbosari Aziz Abduhakimov, O'zbekistonning UNESCO huzuridagi doimiy vakili Umid Shadiyev va UNESCO ishlari bo‘yicha Milliy komissiya vakillari qatnashmoqda.
Yalpi majlisdagi ishtirok davomida O‘zbekiston delegatsiyasi so‘nggi yillarda Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida mamlakatimizning boy nomoddiy madaniy merosini muhofaza qilish, ko‘paytirish va targ‘ib etish borasidagi sa’y-harakatlar taqdimoti o’tkazildi.
Shuningdek, O‘zbekiston hukumati tomonidan 2003-yildagi Nomoddiy madaniy merosni muhofaza qilish to‘g‘risidagi xalqaro konventsiya bajarilishini davom ettirish va UNESCO’ning ushbu yo‘nalishdagi faoliyatini qo‘llab-quvvatlashga sodiqlik bildirildi.
“Ming yillik tarixga ega O‘zbekiston o‘zining boy madaniy merosi bilan faxrlanadi. Bizda UNESCO’ning Reprezentativ roʻyxatiga kiritilgan 9 ta milliy va koʻp millatli element mavjud. Yaqin kunlarda ushbu ro‘yxatdan yana bir element –“Baxshilik san’ati” ham joy olishiga umid bildiramiz ”, - dedi Aziz Abduhakimov.
Ta’kidlash joizki, “Baxshilik san’ati” nominatsiyasi bo‘yicha ovoz berish jarayonining o‘zi 16-dekabr kuni bo‘lib o‘tadi, UNESCO’ning Nomoddiy madaniy merosni muhofaza qilish bo'yicha Hukumatlararo qo'mitasining XVI sessiyasi esa 18-dekabrga qadar davom etadi.

Председатель Национальной комиссии Узбекистана по делам ЮНЕСКО Азиз Абдухакимов выступил с обращением в поддержку номинации «Искусство Бахши»
2021-12-15 | Культура
13 декабря 2021 года XVI сессия Межправительственного комитета по охране нематериального культурного наследия ЮНЕСКО начала свою работу в виртуальном режиме со штаб-квартиры Организации в Париже.
В рамках текущей сессии будет рассмотрен вопрос включения элемента «Искусство Бахши» в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества. Председатель Национальной комиссии Республики Узбекистан по делам ЮНЕСКО обратился к членам  Оценочной комиссии и странами-членами МКОНКН в поддержку данной номинации, которая была разработана и внесена на рассмотрение по инициативе Главы Узбекистана.
В мероприятии участвуют руководство ЮНЕСКО, страны-члены МКОНКН, высокопоставленные делегаты из более 190 государств. Республику Узбекистан представляет делегация во главе с заместителем Премьер-министра Азизом Абдухакимовым, в которую также вошли постпред Республики Узбекистан при ЮНЕСКО Умид Шадиев и представители Национальной комиссии по делам ЮНЕСКО.
В ходе выступления на пленарном заседании сделана презентация прилагаемых в последние годы под руководством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева усилий по сохранению, приумножению и продвижению богатого нематериального культурного наследия страны.
Также была выражена приверженность Правительства Узбекистана дальнейшему выполнению Международной конвенции об охране нематериального культурного наследия от 2003 года и поддержке деятельности ЮНЕСКО в этом направлении.
“Имея тысячелетнюю историю, Узбекистан гордится своим богатым культурным наследием. У нас есть 9 национальных и многонациональных элементов, включенных в Репрезентативный список ЮНЕСКО. Надеемся, что через пару дней в этот список добавится еще один элемент - «Искусство Бахши»”, - сказал Азиз Абдухакимов.
Нужно отметить, что сам процесс голосования по номинации «Искусство Бахши» состоится 16 декабря, а XVI сессия Межправительственного комитета по охране нематериального культурного наследия ЮНЕСКО продолжится до 18 декабря 2021 года.