O‘zbekiston va AQSh o‘rtasidagi Strategik sheriklik muloqotining majlisi to‘g‘risida
2021-yil 13-dekabr kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi bilan Amerika Qo‘shma Shtatlari o‘rtasida Strategik sheriklik muloqotining birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar delegatsiyalariga O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov va AQSh Davlat kotibining Janubiy va Markaziy Osiyo ishlari bo‘yicha yordamchisi Donald Lu rahbarlik qildilar.
Siyosat va diplomatiya, iqtisodiyot va taraqqiyot, xavfsizlik, inson o‘lchovi, madaniy-gumanitar aloqalar yo‘nalishlaridagi ikki tomonlama va mintaqaviy hamkorlik, shuningdek, xalqaro tashkilotlar hamda moliya institutlari doirasidagi munosabatlar yuzasidan fikr almashildi.
AQShning O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligi, suvereniteti va hududiy yaxlitligini qo‘llab-quvvatlash borasidagi doimiy va qat’iy pozitsiyasi yana bir bor tasdiqlandi. AQSh hukumati tomonidan O‘zbekistonda iqtisodiyotni liberallashtirish, inson huquq va erkinliklarini himoya qilish, demokratik institutlar va fuqarolik jamiyatini rivojlantirish borasidaamalga oshirilayotgan ishlarni faol qo‘llab-quvvatlashga tayyorligi ma’lum qilindi.
Tomonlar "C5+1" mexanizmi doirasidagi o‘zaro hamkorlikni jadallashtirish va ushbu formatni salmoqli natijalarga erishish darajasiga olib chiqish lozimligini qayd etdilar.
Delegatsiyalar terrorizm va ekstremizm tahdidlariga qarshi kurashish, Afg‘onistonda tinchlik jarayonini ilgari surish, mamlakatni mojarodan keyingi tiklash va afg‘on xalqiga gumanitar yordam ko‘rsatish bo‘yicha birgalikdagi sa’y-harakatlarni davom ettirishga kelishib oldilar.
O‘zbekiston-AQSh strategik sherikligini aniq yo‘nalishlar bo‘yicha institutsionallashtirish, shuningdek, Investitsiyalarni o‘zaro himoya qilish hamda Ikki tomonlama soliqqa tortishdan qochish to‘g‘risida Bitimlar tuzish bo‘yicha muzokaralar jarayonini boshlash bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.

О заседании Диалога стратегического партнерства между Узбекистаном и США
13 декабря 2021 года в г.Ташкенте прошло первое заседание Диалога стратегического партнерства между Республикой Узбекистан и Соединенными Штатами Америки.
Делегации сторон возглавили Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов и помощник Государственного секретаря США по делам Южной и Центральной Азии Дональд Лу.
Состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам двусторонней и региональной повестки в сферах политики и дипломатии, экономики и развития, безопасности, человеческого измерения, культурно-гуманитарных связей, а также контактам по линии международных организаций и финансовых институтов.
Вновь подтверждена неизменная и твердая позиция США по поддержке независимости, суверенитета и территориальной целостности Республики Узбекистан. Подчеркнута готовность Правительства США активно содействовать проводимым в Узбекистане преобразованиям по либерализации экономики, защите прав и свобод человека, развитию демократических институтов и гражданского общества.
Стороны высказались за активизацию взаимодействия в рамках механизма «С5+1» и вывода данного формата на практическую плоскость с целью достижения значимых результатов.
Делегации отметили необходимость продолжения совместных усилий по противодействию угрозам терроризма и экстремизма,  продвижению мирного процесса в Афганистане, постконфликтному восстановлению страны и оказания гуманитарной помощи афганскому народу.
Рассмотрены предложения по институционализации узбекско-американского стратегического партнерства по конкретным направлениям, а также запуску переговорного процесса по заключению Соглашений о взаимной защите инвестиций и избежании двойного налогообложения.