O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi sammitida ishtirok etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10-dekabr kuni Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashining videoanjuman shaklida o‘tgan navbatdagi yig‘ilishida ishtirok etdi.
Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev raisligida o‘tgan sammitda Kengash Faxriy raisi, Qozog‘iston Respublikasining Birinchi Prezidenti – Elboshi Nursulton Nazarboyev, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin, Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Armaniston Respublikasi Bosh vaziri Nikol Pashinyan, YeOII huzuridagi kuzatuvchi mamlakat - Kuba Respublikasi Prezidenti Migel Bermudes va Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi Hay’ati raisi Mixail Myasnikovich qatnashdi.
Yig‘ilish kun tartibidan YeOII makonida o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish va integratsiya jarayonlarini chuqurlashtirish, jumladan, iqtisodiyot, savdo, sanoat, transport, bojxona ma’muriyatchiligi, raqamlashtirish va boshqa yo‘nalishlarda amaliy sheriklikni kengaytirish masalalari o‘rin oldi.
O‘zbekiston Prezidenti o‘z nutqining avvalida Qozog‘istonning YeOIIdagi raisligi muvaffaqiyatli bo‘lgani va uning tashabbusi bilan Birlashma doirasida muhim qarorlar qabul qilinganini ta’kidlab, Qozog‘iston mamlakatimiz va Tashkilot o‘rtasidagi konstruktiv hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan qo‘shma tadbirlarni qo‘llab-quvvatlaganini alohida qayd etdi.
O‘zbekiston YeOII faoliyatida kuzatuvchi davlat sifatidagi ishtirokini boshlaganidan o‘tgan bir yil mobaynida uch yillik Chora-tadbirlar rejasi doirasida Birlashmaning turli organlari, eng avvalo, Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi (YeIK) bilan samarali hamkorlik yo‘lga qo‘yilgani ta’kidlandi.
Milliy qonunchilikni YeOII normalariga, birinchi navbatda standartlashtirish va tashqi savdoni notarif tartibga solish sohalarida yaqinlashtirish ishlari izchil davom etmoqda. Mamlakatimiz “COVIDsiz sayohat qilaman” raqamli platformasiga ulandi. Yevroosiyo taraqqiyot bankiga qo‘shilish jarayoni boshlandi.
Bugungi davrning qiyinchiliklariga qaramay, murakkab sharoitlarga moslashish va yangi “o‘sish nuqtalari”ni topishga muvaffaq bo‘linayotgani qayd etildi. Xususan, O‘zbekistonning Tashkilot mamlakatlari bilan tovar ayirboshlash hajmi joriy yil boshidan 30 foizga, 2019 yilga nisbatan esa 11 foizga ortdi.
Prezidentimiz qo‘shma qarorlar qabul qilishni taqozo etayotgan eng dolzarb vazifalarni ko‘rsatib o‘tdi.
Iqtisodiy aloqalarni barqaror rivojlantirish uchun yondashuvlarni yanada muvofiqlashtirish zarurligini qayd etib, O‘zbekiston yetakchisi o‘zaro savdoda to‘siq va cheklovlarni bartaraf etish muhim ekanini ta’kidladi. Shu munosabat bilan yurtimiz YeOII mamlakatlari bilan tovar ayirboshlashni ko‘paytirish uchun eng qulay sharoitlar yaratish borasidagi yondashuv va mexanizmlarni birgalikda ishlab chiqishga tayyorligi bildirildi.
Davlatimiz rahbari sanoat kooperatsiyasini mustahkamlashning dolzarb ahamiyatini yana bir bor ta’kidlab, bu borada, shu jumladan Tashkilot doirasida Industriallashtirish onlayn xaritasini yaratishda ishtirok etish orqali hamkorlikni tizimli asosda yo‘lga qo‘yish taklifini ilgari surdi.
Prezidentimiz yangi transport yo‘laklarini yaratishga qaratilgan, mamlakatlarimiz tranzit salohiyatini oshirishga xizmat qiladigan loyihalarni yanada faolroq ilgari surishga chaqirdi.
O‘zbekiston yuk tashishlarni kuzatish uchun navigatsiya tamg‘alarini joriy qilish dasturiga qo‘shilishi mumkinligi qayd etildi. YeOII logistika zanjirlarini rivojlantirish raqamli ekotizimini yaratish to‘g‘risidagi tashabbus qo‘llab-quvvatlandi.
Ishtirokchilarning e’tibori global iqlim kun tartibini hisobga olgan holda “yashil” energetika loyihalarini amalga oshirish borasidagi sa’y-harakatlarni birlashtirish zarurligiga qaratildi. Shu munosabat bilan davlatimiz rahbari O‘zbekiston yuqori darajadagi Ishchi guruhi faoliyatida ishtirok etishga tayyor ekanini bildirdi hamda uning doirasida “yashil” taraqqiyot sohasida Chora-tadbirlar rejasini tasdiqlashni taklif etdi.
IT sohasida tajriba almashish va ishbilarmonlik aloqalarini rivojlantirish muhimligi qayd etildi va shu munosabat bilan navbatdagi Yevroosiyo raqamli forumini O‘zbekistonda o‘tkazish tashabbusi ilgari surildi.
Kuzatuvchi davlatlarni Yevroosiyo makonidagi dolzarb tashabbuslar va kooperatsiya dasturlarini amalga oshirishga yanada faol jalb etish, shuningdek, ilmiy-texnik va gumanitar almashinuvlarni rag‘batlantirish zarur ekani ta’kidlandi. Shu maqsadda davlatimiz rahbari YeOII Taraqqiyot markazi imkoniyatlaridan foydalanishni hamda kuzatuvchi mamlakatlarning Kengash va YeIK organlari ishida ishtirok etishini taklif etdi.
Prezidentimiz nutqining yakunida O‘zbekistonning Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi mamlakatlari bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlashga intilishi qat’iy ekanini yana bir bor tasdiqladi.

President of Uzbekistan takes part in the EAEU Summit
On December 10, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in the meeting of the Supreme Eurasian Economic Council via videoconference.
The summit was chaired by the President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev. It was attended by the Honorary Chairman of the Council, the First President of the Republic of Kazakhstan – Elbasy Nursultan Nazarbayev, President of the Russian Federation Vladimir Putin, President of the Republic of Belarus Alexander Lukashenko, President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov, Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan, President of the Republic of Cuba – an observer state to the Eurasian Economic Union (EAEU) Miguel Bermudez and Chairman of the Board of the Eurasian Economic Commission Mikhail Myasnikovich.
The agenda of the meeting included issues of further developing mutually beneficial cooperation and deepening of integration processes in the EAEU space, including practical interaction in the economy, trade, industry, transport, customs administration, digitalization and other areas.
The President of Uzbekistan emphasized the successful chairmanship of Kazakhstan in the EAEU and the important decisions taken on his initiative within the framework of the Union, as well as the support provided for joint events aimed at deepening the constructive interaction of Uzbekistan with this Organization.
It was noted that during the year of Uzbekistan’s participation in the EAEU in the status of an observer state, effective work has been established with various bodies of the Union, primarily the Eurasian Economic Commission (EEC), as part of the implementation of the provisions of the three-year Action Plan.
The convergence of national legislation with the EAEU norms is being consistently carried out, primarily in the field of standardization and measures of non-tariff regulation of foreign trade. Uzbekistan was connected to the COVID-Free Travel digital platform. The process of accession to the Eurasian Development Bank has begun.
It was emphasized that despite the challenges of our time, it is possible to adapt to difficult conditions and find new growth points. Thus, the trade turnover of Uzbekistan with the countries of the Organization has increased by 30 percent since the beginning of this year. At the same time, compared to 2019, trade increased by 11 percent.
The President of Uzbekistan outlined the most urgent tasks requiring joint solutions.
Noting the need for further coordination of approaches to ensure sustainable development of economic ties, the Leader of Uzbekistan pointed out the importance of removing barriers and restrictions in mutual trade. In this regard, readiness was expressed to jointly develop approaches and mechanisms to create the most favorable conditions for increasing trade with the EAEU countries.
The Head of the state, once again emphasizing the relevance of deepening industrial cooperation, proposed to establish this interaction on a systematic basis, including by participating in the creation of an online Industrialization Map within the Organization.
The Leader of Uzbekistan called for more active promotion of projects aimed at creating new transport corridors, which will contribute to building up the transit potential of our countries.
The possibility of Uzbekistan joining the program for the introduction of navigation seals for tracking cargo transportation was noted. The initiative to create a digital ecosystem for the development of the EAEU supply chains was supported.
The attention of the participants was drawn to the need for uniting efforts in the implementation of green energy projects, taking into account the global climate agenda. The Head of the state announced the readiness of Uzbekistan to take part in the activities of the High-Level Working Group and proposed, within its framework, to approve the Action Plan in the green development.
The importance of exchange of experience and development of business partnership in the IT-sphere was emphasized, in connection with which it was proposed to hold the next Eurasian Digital Forum in Uzbekistan.
The need was noted for more active involvement of observer states in the implementation of relevant initiatives and cooperation programs in the Eurasian space, as well as stimulation of scientific, technical and humanitarian exchange. To this end, the Leader of Uzbekistan spoke in favor of using the capabilities of the EAEU Development Center, as well as the participation of observer states in the activities of the Council and EEC bodies.
The President reaffirmed Uzbekistan’s firm commitment to deepening mutually beneficial cooperation with the EAEU countries.