O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi sammitida ishtirok etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10-dekabr kuni Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashining videoanjuman shaklida o‘tgan navbatdagi yig‘ilishida ishtirok etdi.
Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev raisligida o‘tgan sammitda Kengash Faxriy raisi, Qozog‘iston Respublikasining Birinchi Prezidenti – Elboshi Nursulton Nazarboyev, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin, Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Armaniston Respublikasi Bosh vaziri Nikol Pashinyan, YeOII huzuridagi kuzatuvchi mamlakat - Kuba Respublikasi Prezidenti Migel Bermudes va Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi Hay’ati raisi Mixail Myasnikovich qatnashdi.
Yig‘ilish kun tartibidan YeOII makonida o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish va integratsiya jarayonlarini chuqurlashtirish, jumladan, iqtisodiyot, savdo, sanoat, transport, bojxona ma’muriyatchiligi, raqamlashtirish va boshqa yo‘nalishlarda amaliy sheriklikni kengaytirish masalalari o‘rin oldi.
O‘zbekiston Prezidenti o‘z nutqining avvalida Qozog‘istonning YeOIIdagi raisligi muvaffaqiyatli bo‘lgani va uning tashabbusi bilan Birlashma doirasida muhim qarorlar qabul qilinganini ta’kidlab, Qozog‘iston mamlakatimiz va Tashkilot o‘rtasidagi konstruktiv hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan qo‘shma tadbirlarni qo‘llab-quvvatlaganini alohida qayd etdi.
O‘zbekiston YeOII faoliyatida kuzatuvchi davlat sifatidagi ishtirokini boshlaganidan o‘tgan bir yil mobaynida uch yillik Chora-tadbirlar rejasi doirasida Birlashmaning turli organlari, eng avvalo, Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi (YeIK) bilan samarali hamkorlik yo‘lga qo‘yilgani ta’kidlandi.
Milliy qonunchilikni YeOII normalariga, birinchi navbatda standartlashtirish va tashqi savdoni notarif tartibga solish sohalarida yaqinlashtirish ishlari izchil davom etmoqda. Mamlakatimiz “COVIDsiz sayohat qilaman” raqamli platformasiga ulandi. Yevroosiyo taraqqiyot bankiga qo‘shilish jarayoni boshlandi.
Bugungi davrning qiyinchiliklariga qaramay, murakkab sharoitlarga moslashish va yangi “o‘sish nuqtalari”ni topishga muvaffaq bo‘linayotgani qayd etildi. Xususan, O‘zbekistonning Tashkilot mamlakatlari bilan tovar ayirboshlash hajmi joriy yil boshidan 30 foizga, 2019 yilga nisbatan esa 11 foizga ortdi.
Prezidentimiz qo‘shma qarorlar qabul qilishni taqozo etayotgan eng dolzarb vazifalarni ko‘rsatib o‘tdi.
Iqtisodiy aloqalarni barqaror rivojlantirish uchun yondashuvlarni yanada muvofiqlashtirish zarurligini qayd etib, O‘zbekiston yetakchisi o‘zaro savdoda to‘siq va cheklovlarni bartaraf etish muhim ekanini ta’kidladi. Shu munosabat bilan yurtimiz YeOII mamlakatlari bilan tovar ayirboshlashni ko‘paytirish uchun eng qulay sharoitlar yaratish borasidagi yondashuv va mexanizmlarni birgalikda ishlab chiqishga tayyorligi bildirildi.
Davlatimiz rahbari sanoat kooperatsiyasini mustahkamlashning dolzarb ahamiyatini yana bir bor ta’kidlab, bu borada, shu jumladan Tashkilot doirasida Industriallashtirish onlayn xaritasini yaratishda ishtirok etish orqali hamkorlikni tizimli asosda yo‘lga qo‘yish taklifini ilgari surdi.
Prezidentimiz yangi transport yo‘laklarini yaratishga qaratilgan, mamlakatlarimiz tranzit salohiyatini oshirishga xizmat qiladigan loyihalarni yanada faolroq ilgari surishga chaqirdi.
O‘zbekiston yuk tashishlarni kuzatish uchun navigatsiya tamg‘alarini joriy qilish dasturiga qo‘shilishi mumkinligi qayd etildi. YeOII logistika zanjirlarini rivojlantirish raqamli ekotizimini yaratish to‘g‘risidagi tashabbus qo‘llab-quvvatlandi.
Ishtirokchilarning e’tibori global iqlim kun tartibini hisobga olgan holda “yashil” energetika loyihalarini amalga oshirish borasidagi sa’y-harakatlarni birlashtirish zarurligiga qaratildi. Shu munosabat bilan davlatimiz rahbari O‘zbekiston yuqori darajadagi Ishchi guruhi faoliyatida ishtirok etishga tayyor ekanini bildirdi hamda uning doirasida “yashil” taraqqiyot sohasida Chora-tadbirlar rejasini tasdiqlashni taklif etdi.
IT sohasida tajriba almashish va ishbilarmonlik aloqalarini rivojlantirish muhimligi qayd etildi va shu munosabat bilan navbatdagi Yevroosiyo raqamli forumini O‘zbekistonda o‘tkazish tashabbusi ilgari surildi.
Kuzatuvchi davlatlarni Yevroosiyo makonidagi dolzarb tashabbuslar va kooperatsiya dasturlarini amalga oshirishga yanada faol jalb etish, shuningdek, ilmiy-texnik va gumanitar almashinuvlarni rag‘batlantirish zarur ekani ta’kidlandi. Shu maqsadda davlatimiz rahbari YeOII Taraqqiyot markazi imkoniyatlaridan foydalanishni hamda kuzatuvchi mamlakatlarning Kengash va YeIK organlari ishida ishtirok etishini taklif etdi.
Prezidentimiz nutqining yakunida O‘zbekistonning Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi mamlakatlari bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlashga intilishi qat’iy ekanini yana bir bor tasdiqladi.

Президент Республики Узбекистан принял участие в саммите Евразийского экономического союза
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 декабря принял участие в заседании Высшего Евразийского экономического совета в формате видеоконференции.
В саммите, прошедшем под председательством Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева, также участвовали Почетный Председатель Совета, Первый Президент Республики Казахстан – Елбасы Нурсултан Назарбаев, Президент Российской Федерации Владимир Путин, Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян, Президент Республики Куба – страны-наблюдателя при Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) Мигель Бермудес и председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии Михаил Мясникович.
В повестку дня заседания вошли вопросы дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества и углубления интеграционных процессов на пространстве ЕАЭС, в том числе практического взаимодействия в области экономики, торговли, промышленности, транспорта, таможенного администрирования, цифровизации и других направлениях.
В начале своего выступления Президент Узбекистана особо отметил успешное председательство Казахстана в ЕАЭС и принятые по его инициативе важные решения в рамках Объединения, а также оказанную поддержку совместных мероприятий, направленных на углубление конструктивного взаимодействия нашей страны с этой Организацией.
Было отмечено, что за год участия Узбекистана в ЕАЭС в статусе государства-наблюдателя налажена эффективная работа с различными органами Объединения, прежде всего Евразийской экономической комиссией (ЕЭК) в рамках выполнения положений трехлетнего Плана мероприятий.
Последовательно ведется сближение национального законодательства с нормами ЕАЭС, в первую очередь в области стандартизации и мер нетарифного регулирования внешней торговли. Наша страна подключилась к цифровой платформе «Путешествую без COVID». Начат процесс присоединения к Евразийскому банку развития.
Подчеркнуто, что несмотря на вызовы современности, удается адаптироваться к непростым условиям и находить новые «точки роста». Так, товарооборот Узбекистана со странами Организации с начала текущего года увеличился на 30 процентов. При этом по сравнению с 2019 годом торговля выросла на 11 процентов.
Президент нашей страны обозначил наиболее актуальные задачи, требующие совместных решений.
Отметив необходимость дальнейшей координации подходов для обеспечения устойчивого развития экономических связей, лидер Узбекистана указал на важность устранения барьеров и ограничений во взаимной торговле. В связи с этим выражена готовность к совместной выработке подходов и механизмов по созданию наиболее благоприятных условий для увеличения товарооборота со странами ЕАЭС.
Глава нашего государства, вновь подчеркнув актуальность углубления промышленной кооперации, предложил наладить это взаимодействие на системной основе, в том числе путем участия в создании онлайн – Карты индустриализации в рамках Организации.
Лидер Узбекистана призвал активнее продвигать проекты, направленные на создание новых транспортных коридоров, что будет способствовать наращиванию транзитного потенциала наших стран.
Отмечена возможность присоединения Узбекистана к программе внедрения навигационных пломб для отслеживания грузоперевозок. Поддержана инициатива о создании Цифровой экосистемы развития логистических цепочек ЕАЭС.
Внимание участников обращено на необходимость объединения усилий в реализации проектов «зеленой» энергетики с учетом глобальной климатической повестки. В связи с этим глава нашего государства сообщил о готовности Узбекистана принять участие в деятельности Рабочей группы высокого уровня и предложил в ее рамках утвердить План мероприятий в сфере «зеленого» развития.
Подчеркнута важность обмена опытом и развития делового партнерства в IT-сфере, в связи с чем предложено провести в Узбекистане очередной Евразийский цифровой форум.
Отмечена необходимость более активного вовлечения государств-наблюдателей в реализацию актуальных инициатив и программ кооперации на Евразийском пространстве, а также стимулирования научно-технического и гуманитарного обмена. В этих целях лидер нашего государства выступил за использование возможностей Центра развития ЕАЭС, а также участие стран-наблюдателей в работе Совета и органов ЕЭК.
В заключение своего выступления Президент вновь подтвердил твердую приверженность Узбекистана углублению взаимовыгодного сотрудничества со странами Евразийского экономического союза.