Markaziy Osiyo mamlakatlari tashqi ishlar vazirlari o'rinbosarlarining uchrashuvi to‘g‘risida
2021-yil 8-dekabr kuni Dushanbe shahrida BMTning Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya bo'yicha mintaqaviy markazi (MOPDMM) tomonidan Markaziy Osiyo mamlakatlari tashqi ishlar vazirlari o'rinbosarlarining navbatdagi uchrashuvi o'tkazildi.
O'zbekiston Respublikasi delegatsiyasiga Tashqi ishlar vaziri o'rinbosari Furqat Sidikov boshchilik qildi. Tadbir ishtirokchilari mintaqadagi mavjud tahdidlar xavf-xatarlarga qarshi kurash borasida amalga oshirilayotgan sa'y-harakatlarni, MOPDMM bilan hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari, shuningdek, yetakchi yoshlar bilan muloqot uchun yo‘lga qo‘yilayotgan imkoniyatlarni muhokama qildilar.
“BMTning Markaziy Osiyodagi global terrorizmga qarshi strategiyasi doirasida Qo'shma harakatlar rejasini amalga oshirish yo'lida” qo'shma loyihasining uchinchi bosqichi yakunlari ko'rib chiqildi. Loyihaning to'rtinchi bosqichi asosiy yo'nalishlari taqdimoti bo'lib o'tdi.

О встрече заместителей глав МИД стран Центральной Азии
8 декабря 2021 года в г.Душанбе состоялась очередная встреча заместителей министров иностранных дел стран Центральной Азии, организованная Региональным Центром ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии (РЦПДЦА).
Делегацию Республики Узбекистан возглавил заместитель Министра иностранных дел Фуркат Сидиков.
Участники мероприятия обсудили предпринимаемые в регионе усилия по реагированию на существующие вызовы и угрозы, состояние и перспективы сотрудничества с РЦПДЦА, а также открывающиеся возможности для диалога с молодежными лидерами.
Рассмотрены итоги реализации третьей фазы совместного проекта «На пути к осуществлению Совместного плана действий в рамках Глобальной контртеррористической стратегии ООН в Центральной Азии». Состоялась презентация основных направлений четвертой фазы проекта.
Обсуждены вопросы дальнейшего наращивания региональной кооперации в продвижении «зеленой» повестки, сохранении экологии и биоразнообразия, рациональном использовании природных ресурсов.