Tadbirkor ayollarning Markaziy Osiyo iqtisodiy o'sishi va farovonligidagi hissasini oshirish
O'zbekiston raisligida Markaziy Osiyo tadbirkor ayollar munozara klubining birinchi tantanali yig'ilishi bo'lib o'tdi.
Moliya Vazirligidan mazkur tadbirda Moliya vaziri o'rinbosari Gulnora Rahimova, shuningdek, Davlat qarzi departamenti bo'lim boshlig'i Nargiza Nigmatova, Ijro nazorati va murojaatlar bilan ishlash departamenti kichik mutaxassisi Dilnoza Tursunxo'jayeva, G‘aznachilik bosh mutaxassisi Munira Ismoilxo‘jayevalar ishtirok etishdi.
Tadbir rasmiy ravishda O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi, Markaziy Osiyo yetakchi ayollari muloqoti Raisi – Tanzila Norbayeva tomonidan ochildi.
Ayollarning huquq va imkoniyatlarini kengaytirish barqaror rivojlanish maqsadlari (BRM) uchun barqaror rivojlanishning muhim tarkibiy qismi hisoblanadi. Bu 2030-yilgacha bo'lgan davrda kun tartibidagi boshqa maqsadlar bilan chambarchas bog'liq bo'lgan alohida maqsad (BRM №5) bilan belgilanadi.
Ayollarning huquq va imkoniyatlarini kengaytirishga bo'lgan global majburiyat hech qachon bu darajada kuchli bo'lmagan va ayollar tadbirkorligi iqtisodiy farovonlikni oshirishga yordam beradigan eng muhim omillardan biri sifatida aniqlangan. Markaziy Osiyo tadbirkor ayollar munozara klubi (Munozara klubi) Markaziy Osiyo yetakchi ayollari muloqoti forumi shafeligida tashkil etildi. Forum – bu mintaqada barqaror rivojlanish va tinchlik va xavfsizlikni ta'minlashda barcha ayollarning rolini oshirish va kuchaytirishga qaratilgan ayollar rahbarlarining norasmiy koalitsiyasi.
Rasmiy ravishda 2020-yil 23-dekabrda preventiv diplomatiya bo‘yicha BMTning Markaziy Osiyo uchun mintaqaviy markazi (PDMOMM) va BMTTDning Yevropa va mustaqil davlatlar Hamdo'stligi uchun mintaqaviy byurosi tomonidan tashkil etilgan Markaziy Osiyo mamlakatlari yetakchilari ayollar uchrashuvida ishga tushirildi. Forum Markaziy Osiyo mintaqasidagi besh mamlakat, ya'ni Qozog'iston, Qirg'iziston, Tojikiston, Turkmaniston va O'zbekiston tomonidan taqdim etiladi.
Munozara klubining tashkil etilishi xotin-qizlar tadbirkorligi sohasida muntazam fikr va eng yaxshi amaliyotlar almashish, biznesni rivojlantirish, mintaqaviy savdoni rivojlantirishning dolzarb masalalarini muhokama qilish, investitsiyalarni jalb etish va Markaziy Osiyo mamlakatlari tadbirkorlari o'rtasida amaliy aloqalarni yo'lga qo'yish imkonini beradi.
Markaziy Osiyo mamlakatlari ayollar uyushmalari vakillari vakolatli, g'ayratli va shijoatli ayol tadbirkorlarni jalb qilish bo'yicha o'z tajribalari bilan o'rtoqlashdilar. Sessiyada COVID-19 dan keyin tiklanishni yaxshilash uchun ayollar boshchiligidagi kichik va o‘rta tadbirkorlarni jalb qilish va qo'llab-quvvatlash bo'yicha eng yaxshi strategiyalar taqdim etildi.
Tashkilotchilar bahs-munozara klubining tashkil etilishi xotin-qizlar tadbirkorligi sohasida muntazam fikr almashish va eng yaxshi amaliyotlarni amalga oshirish, biznesni rivojlantirish, mintaqaviy savdoni rivojlantirishning dolzarb masalalarini muhokama qilish, investitsiyalarni jalb etish va Markaziy Osiyo mamlakatlari tadbirkorlari o'rtasida amaliy aloqalarni yo'lga qo'yishga, shuningdek, innovatsion biznes modellarini o'zaro o'qitish, ayollar tadbirkorligini rivojlantirish uchun "aqlli" va amaliy yechimlarni qo'llab-quvvatlashga ko'maklashishini qayd etib o'tdilar.

Повышение вклада женщин-предпринимателей в экономический рост и благосостояние Центральной Азии
3 декабря текущего года состоялось первое, инаугурационное заседание Дискуссионного клуба женщин предпринимателей Центральной Азии под председательством Узбекистана.
Со стороны министерства финансов на данном мероприятии участвовали заместитель министра финансов Гулнора Рахимова, начальник отдела Наргиза Нигматова, главный специалист Мунира Исмаилоджаева, младший специалист Дилноза Турсунхужаева.
Мероприятие было официально открыто выступлением Танзили Нарбаевой, Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председатель Диалога женщин-лидеров Центральной Азии. Расширение прав и возможностей женщин признано жизненно важным компонентом устойчивого развития в Целях устойчивого развития (ЦУР). Не случайно, это обозначено отдельной целью (ЦУР №5), которая тесно взаимосвязана с другими целями в Повестке дня на период до 2030 года. Глобальная приверженность расширению прав и возможностей женщин никогда не была столь сильной, и женское предпринимательство было определено как один из наиболее важных факторов, способствующих повышению экономического процветания.
Дискуссионный клуб женщин-предпринимателей Центральной Азии (Дискуссионный клуб) создан под эгидой Форума женщин-лидеров Центральной Азии. Форум — это неформальная коалиция женщин-лидеров, деятельность которой направлена на продвижение и усиление роли всех женщин в продвижении устойчивого развития и поддержании мира и безопасности в регионе.
Официально он был запущен 23 декабря 2020 года на встрече женщин-лидеров из стран Центральной Азии, организованной Региональным центром ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии (РЦПДЦА) и Региональным бюро ПРООН для Европы и Содружества Независимых Государств. Форум представляют пять стран региона Центральной Азии, а именно Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан.
Создание Дискуссионного клуба послужит регулярному обмену мнениями и наилучшей практикой в сфере женского предпринимательства, обсуждению актуальных вопросов развития бизнеса, региональной торговли, привлечения инвестиций и налаживанию деловых контактов между женщинами-предпринимателями стран Центральной Азии.
Представители ассоциаций женщин из стран Центральной Азии поделились своим опытом в привлечении компетентных, мотивированных и амбициозных женщин-предпринимателей. Во время сессии были представлены лучшие стратегии по привлечению и поддержке возглавляемых женщинами МСБ для улучшения восстановления после COVID-19.
Организаторы отмечают, что создание Дискуссионного клуба будет содействовать регулярному обмену мнениями и наилучшей практикой в сфере женского предпринимательства, обсуждению актуальных вопросов развития бизнеса, региональной торговли, привлечения инвестиций и налаживанию деловых контактов между женщинами-предпринимателями стран Центральной Азии. Также Клуб будет способствовать взаимному обучению инновационным бизнес-моделям, поддержке "умных" и практических решений для развития женского предпринимательства.