“Fuqarolar uchun budjet”dagi yirik soliq to‘lovchilardan tushumlarga qo‘shimcha sharhlar
“Fuqarolar uchun budjet”da ko‘rsatib o‘tilgan yirik soliq to‘lovchilar, faqat respublika ichida to‘laydigan soliqlari bo‘yicha ro‘yxat qilingan bo‘lib, bu to‘lovlar tarkibida respublika hududiga olib kiriladigan tovarlar uchun to‘lanadigan bojxona to‘lovlari kiritilmagan.
Xususan, 2020-yilda "UZAUTO MOTORS" AJ tomonidan davlat budjetiga jami 1,3 trln so‘m soliq va boshqa majburiy to‘lovlar (tovarlar importi uchun to‘lovlar bundan mustasno) to‘langan. Jami davlat byudjeti daromadlaridagi salmog‘i 0,98 foizni tashkil qilgan.
Shu bilan birga, tovarlar importi uchun to‘langan bojxona to‘lovlari 2,3 trln so‘mni tashkil qilgan.
Joriy yilning yanvar-oktabr oylari mobaynidagi byudjetga to‘lovlar 751,5 mlrd so‘mni tashkil etib, yil yakuniga qadar ushbu ko‘rsatkich 950 mlrd so‘mga yetishi kutilmoqda, davlat byudjetining umumiy daromadlari kutilayotgan miqdorida 0,56 foizni tashkil qiladi.
Bundan tashqari, import qilingan tovarlari uchun shu davrda to‘langan bojxona to‘lovlari 2 376,2 mlrd so‘mni tashkil qilgan.

Дополнительные комментарии к поступлениям от крупных налогоплательщиков в “Бюджет для граждан”
Крупные налогоплательщики, указанные в “Бюджете для граждан", перечислены только по тем налогам, которые они уплачивают внутри республики, при этом в состав этих платежей не включены таможенные платежи, уплачиваемые за товары, ввозимые на территорию республики.
В частности, в 2020 году АО “UZAUTO MOTORS” было уплачено в государственный бюджет в общей сложности 1,3 трлн сумов налогов и других обязательных платежей (за исключением платежей за импорт товаров). Вес в доходах государственного бюджета составил 0,98 процента.
При этом уплаченные таможенные пошлины на импорт товаров составили 2,3 трлн сумов.
Выплаты в бюджет за январь-октябрь текущего года составили 751,5 млрд сумов, ожидается, что до конца года этот показатель достигнет 950 млрд сумов, что в ожидаемом размере составит 0,56 процента от общих доходов государственного бюджета.
Кроме того, за аналогичный период уплаченные таможенные пошлины по импортируемым товарам составили 2 376,2 млрд сумов.