2021-12-01 | Siyosat
Bu galgi forumda iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish, yashil iqtisodiyot, uglerod neytralligini ta’minlash, sog‘liqni saqlash va raqamlashtirish sohalarida o‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi. Tadbirda so‘zga chiqqan O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov kun tartibidagi asosiy masalalar bo‘yicha mamlakatimizning istiqbollari yuzasidan o‘z nuqtai nazarini bayon qildi.
Xususan, iqlim muammolariga qarshi kurashish sohasida O‘zbekiston tomoni “yashil” kun tartibini ilgari surish va iqlim o‘zgarishi jarayonlarini jilovlash bo‘yicha xalqaro sa’y-harakatlarda faol ishtirok etishga tayyorligini ma’lum qildi. Mintaqa iqtisodiyotining uglerod neytralligiga erishish bo‘yicha kelishilgan chora-tadbirlarni ishlab chiqish taklifi bildirildi. Pandemiyaga qarshi kurashish, jumladan, vaksinalar ishlab chiqarish, ularning barchaga qulayligi, adolatli taqsimlanishi va emlash sertifikatlarining tan olinishini ta’minlash bo‘yicha muvofiqlashtirishni davom ettirish muhimligi qayd etildi.
Raqamlashtirish sohasida tajriba almashish va innovatsion ishlanmalarni almashish uchun ekspertlar va IT-mutaxassislari uchun doimiy platforma yaratish maqsadga muvofiqligi ta’kidlandi.
2022-yilda Koreya Respublikasi va Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganiga 30 yil to‘lishini inobatga olib, ushbu muhim sanani birgalikda nishonlash dasturini ishlab chiqish taklif etildi.
Forum yakunlari bo‘yicha Qo‘shma bayonot qabul qilindi.
Shu kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Koreya Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Chon Iy Yon bilan uchrashuv o‘tkazdi. Ikki tomonlama munosabatlarning dolzarb masalalari, oliy va yuqori darajadagi bo‘lajak tadbirlar jadvali ko‘rib chiqildi.

Делегация Узбекистана приняла участие в Форуме сотрудничества «Республика Корея – Центральная Азия»
30 ноября 2021 года в г.Душанбе делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым приняла участие в 14-м Форуме сотрудничества «Республика Корея – Центральная Азия».
В этом году темами для обсуждения стали перспективы дальнейшего развития взаимодействия в сферах борьбы с изменениями климата, зеленой экономики, обеспечения углеродной нейтральности, здравоохранения и цифрофизации.
Выступая на мероприятии, глава МИД Узбекистана Абдулазиз Камилов обозначил видение нашей страны по основным вопросам повестки дня. В частности, в области борьбы с климатическими вызовами сообщено о готовности узбекской стороны принимать активное участие в международных усилиях по продвижению «зеленой» повестки и сдерживанию процессов изменения климата.
Озвучено предложение выработать скоординированные меры по достижению углеродной нейтральности экономик региона. Отмечена важность продолжения тесной координации по противостоянию пандемии, включая производство вакцин, обеспечение их доступности, справедливого распределения и признания сертификатов вакцинации.
Подчеркнута целесообразность создания постоянной платформы для экспертов и IT-специалистов для обмена опытом и трансфера инновационных решений в области цифровизации.
Принимая во внимание, что в 2022 году будет отмечаться 30-летие установления дипломатических отношений Республики Корея со странами Центральной Азии, предложено разработать программу совместного празднования этой важной даты.
По итогам Форума принято Совместное заявление.
В тот же день Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов провел встречу с Министром иностранных дел Республики Корея Чон Ый Ёном. Рассмотрены актуальные вопросы двусторонних отношений и график предстоящих мероприятий на высшем и высоком уровнях.