Huawei kompaniyasi bilan istiqbolli loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha muzokara olib borildi
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatovning Huawei kompaniyasi vakillari bilan uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Uchrashuv doirasida tomonlar Huawei kompaniyasi ishtirokida AKT sohasidagi amalga oshirilayotgan istiqbolli loyihalar hamda, Oʻzbekiston telekommunikatsiya infratuzilmasi, mobil aloqa, ma’lumotlar bazalari, elektron hukumat va IT ta’lim sohalarini rivojlantirishga yoʻnaltirilgan loyihalarni muhokama qildi.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Shermatov ta’kidlaganidek, bugungi kunda Huawei kompaniyasi AKT sohasida yetakchilik qilayotgan kompaniyalardan biri hisoblanadi. Shu tariqa uning tajribasini o‘rganish va o‘zlashtirish, raqamli iqtisodiyot, elektron hukumat, IT ta’lim sohalarini rivojlantirish doirasida strategik vazifalarni amalga oshirish uchun kompaniyaning mutaxassislarini jalb qilish zarurligi ta’kidlandi.
O‘z navbatida, Huawei kompaniyasining vakillari Oʻzbekistonning Markaziy Osiyodagi eng muhim hamkor davlat bo‘lishini ta’kidladi va kelgusida AKT sohasida ilg‘or texnologiyalarni joriy etish va malakali mutaxassislarni tayyorlashga yo‘naltirilgan dolzarb va yirik loyihalarda ishtirok etishga tayyor ekanligini bildirdilar.

Обсуждены перспективные проекты в рамках сотрудничества с компанией Huawei
29 ноября состоялась встреча Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шерзода Шерматова с  представителями компании Huawei.
В ходе встречи стороны обсудили ход реализации текущих проектов, а также перспективные направления по реализации проектов в сфере ИКТ с участием компании Huawei, в том числе в рамках развития телекоммуникационной инфраструктуры, мобильной связи, базы данных, электронного правительства и IT-образования в Узбекистане.
Как отметил Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Ш. Шерматов, компания Huawei является одной из ведущих IT-компаний. В этом плане необходимо изучать и перенимать ее опыт, привлекать специалистов компании к реализации стратегических задач в рамках развития цифровой экономики, электронного правительства, IT-образования и других.
В свою очередь, представители компании Huawei отметили, что Узбекистан является одним из приоритетных рынков в Центральной Азии, и выразили готовность к дальнейшему участию в актуальных и масштабных проектах, направленных на внедрение передовых технологий в сфере ИКТ, подготовку квалифицированных специалистов.