Iqtisodiy Hamkorlik Tashkiloti Tashqi ishlar vazirlari majlisi to‘g‘risida
2021-yilning 27-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Ashxobod shahrida bo‘lib o‘tgan Iqtisodiy Hamkorlik Tashkiloti Tashqi ishlar vazirlari kengashining majlisida ishtirok etdi.
Tadbir davomida tomonlar Tashkilotning bo‘lajak sammitiga tayyorgarlik ko‘rish va Davlat rahbarlari ko‘rib chiqishi uchun kiritilgan qator hujjatlar loyihalari yuzasidan fikr almashdilar.
Iqtisodiy Hamkorlik Tashkiloti doirasidagi ko‘p tomonlama hamkorlikning bugungi holati va uni yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi. Tashkilotning ixtisoslashgan institutlari hisobotlari tinglandi va tasdiqlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov o‘z nutqida Iqtisodiy Hamkorlik Tashkiloti mamlakatlarida savdo-iqtisodiy aloqalarni faollashtirish zarurligini ta’kidlab, buning uchun savdo to‘siqlarini bartaraf etish, bojxona va boshqa jarayonlarni yengillashtirish, transport-kommunikatsiya tizimini rivojlantirish muhimligini qayd etdi. O‘z navbatida, Afg‘onistonni mintaqaviy jarayonlarga jalb etish, ushbu mamlakatga insonparvarlik yordami ko‘rsatilishiga ko‘maklashish va infratuzilma loyihalarini amalga oshirish muhimligi bildirildi.

О заседании СМИД ОЭС
27 ноября 2021 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял участие в 25-ом заседании Совета Министров иностранных дел Организации Экономического Сотрудничества, состоявшемся в г.Ашхабаде.
Участники заседания обменялись мнениями по актуальным вопросам и перспективам дальнейшего развития регионального экономического сотрудничества, рассмотрели доклад генерального секретаря ОЭС.
В своем выступлении Министр иностранных дел Абдулазиз Камилов акцентировал внимание участников на необходимость полноценной реализации инициатив и предложений, выдвинутых Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым в ходе 14-го виртуального Саммита Глав государств стран-членов ОЭС.
Главы делегаций и Генеральный секретарь ОЭС поздравили Узбекистан с принятием председательства в Организации в 2022г. Они подтвердили полную поддержку и выразили уверенность, что в период председательства Узбекистана еще больше укрепится региональное сотрудничество и повысится роль ОЭС на международной арене.
Организация экономического сотрудничества была образована в 1992 году. Ее членами являются Афганистан, Азербайджан, Иран, Казахстан, Кыргызстан, Пакистан, Таджикистан, Турция, Туркменистан и Республика Узбекистан.