BMT Narkotiklar va jinoyatchilik qarshi kurashish boshqarmasi Ijrochi direktori bilan uchrashuv
2021-yilning 24-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi o‘rinbosari, Birlashgan Millatlar Tashkilotining Narkotiklar va jinoyatchilik qarshi kurashish boshqarmasi (UNODC) Ijrochi direktori Gada Fathi Vali bilan uchrashdi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston va UNODC o‘rtasidagi hamkorlikning hozirgi holati va istiqbollari muhokama qilindi. UNODC rahbariga Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida jamiyat hayotining barcha jabhalarida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar haqida batafsil ma’lumot berildi.
Tomonlar giyohvand moddalarning noqonuniy aylanishi, uyushgan jinoyatchilik va korrupsiyaga qarshi kurashda hamkorlikni kengaytirish va mustahkamlashga kelishib oldilar. Mintaqaviy va xalqaro kun tartibidagi masalalar, xususan, Afg‘onistondagi vaziyat bilan bog‘liq masalalar ko‘rib chiqildi.

О встрече с Исполнительным директором УНП ООН
24 ноября 2021 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов провел встречу с заместителем Генерального секретаря Организации Объединенных Наций, Исполнительным директором Управления ООН по наркотикам и преступности (УНП ООН) Гадой Фатхи Вали.
В ходе встречи обсуждены текущее состояние и перспективы взаимодействия между Узбекистаном и УНП ООН. Глава УНП ООН была подробно информирована об осуществляемых под руководством Президента Шавката Мирзиёева масштабных реформах во всех сферах жизни общества.
Стороны договорились о расширении и укреплении сотрудничества в противодействии незаконному обороту наркотиков, организованной преступности и коррупции. Рассмотрены вопросы региональной и международной повестки, в частности, связанные с ситуацией в Афганистане.