AKT vaziri Call-markazlar faoliyatini rivojlantirish orqali qo'shimcha ishchi o'rinlari yaratish fazifasini belgiladi
2021-11-24 | Jamiyat
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov “O‘zbektelekom” AK “Sotuv va xizmat ko‘rsatish markazi” filiali qoshidagi Qo‘ng‘iroqlarga xizmat ko‘rsatish yagona markazi faoliyati bilan tanishdi.
Dastlab markaz mutaxassislari Call-centerni rivojlantirish doirasida amalga oshirilayotgan ishlar, xodimlar sonini kengaytirish rejalari va tez orada amalga oshirilishi rejalashtirilgan loyihalar haqida so‘zlab berdilar. Keyin vazir Call-markaz faoliyati, xodimlar uchun yaratilgan shart-sharoitlar bilan tanishdi.
Erishilgan natijalar ko‘rib chiqildi. Xususan, ayni paytda UZTELECOMning internet va mobil aloqa xizmatlariga oid qo‘ng‘iroqlarni qayta ishlash, shuningdek o‘ndan ortiq davlat organlari, jamoat tashkilotlari va tadbirkorlik subyektlari faoliyatiga oid murojaatlar bo‘yicha Call-markazda 700 dan ortiq xodim jalb etilgani ta’kidlandi. Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Virtual qabulxonasiga kelib tushgan murojaatlarni ko‘rib chiqishga Call-markazning 150 dan ortiq xodimlari jalb etilgan.
Ta’kidlash joizki, har kuni 45 mingdan ortiq qo‘ng‘iroqlar ko‘rib chiqiladi. Agar 2011-yil bilan solishtiradigan bo‘lsak, u vaqtda qayta ishlangan qo‘ng‘iroqlar soni 500 mingdan ortiq bo‘lgan bo‘lsa, 2021-yilga kelib 16 milliondan ortiq qo‘ng‘iroqlar ko‘rib chiqilgan.
Call-markazda abonentlar uchun barcha zarur shart-sharoitlarni yaratishga katta e’tibor qaratilmoqda. Vazirga CWMP loyihasi – mijoz terminallarini sozlash va ularga xizmat ko‘rsatish jarayonlarini avtomatlashtirish tizimi taqdim etildi, bu abonent terminalini masofadan sozlash va tarmoqqa dastlabki ulanishda avtomatik sozlashdir. Abonentlarga qulaylik yaratish maqsadida soha mutaxassislarining jismoniy hozirligi zaruriyatini bartaraf etish maqsadida yil oxirigacha aloqa muammolarini masofaviy hal qilish tizimini joriy etish rejalashtirilgan. Hozirda ushbu tizim sinovdan o‘tkazilmoqda.
Shuningdek, yanada koʻproq davlat organlari va xo‘jalik yurituvchi subyektlarga autsorsing xizmatlarini koʻrsatish boʻyicha Aloqa markazlarini tashkil etish maqsadida Call-markaz xodimlari sonini kengaytirish koʻzda tutilgan.
Taqdimot chog‘ida AKT vaziri Sherzod Shermatov o‘z taklif va mulohazalarini bildirib, bu boradagi mavjud muammolarni birgalikda o‘rganish, yechimini topishda yordam berishini ta’kidladi.

Министр ИКТ определил задачу по созданию дополнительных рабочих мест путем развития деятельности колл-центров
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов ознакомился с деятельностью Единого Call-центра при филиале «Центр продаж и обслуживания» АК «O‘zbektelekom».
В начале специалистами Центра была представлена презентация об осуществленной работе в рамках развития Call-центра, планах по расширению персонала и намеченных в скором времени к реализации проектах. Затем Министр ознакомился с деятельностью Call-центра и созданными условиями для работников.
Были рассмотрены достигнутые результаты. В частности, было отмечено, что в настоящий момент в Call-центре задействовано более 700 сотрудников, которые оказывают услуги по обработке звонков касательно услуг Интернета и мобильной связи от UZTELECOM, а также деятельности более десяти государственных органов, общественных организаций и субъектов предпринимательства. В частности, для обработки обращений в Виртуальную приемную Президента Республики Узбекистан задействовано более 150 сотрудников Call-центра.
Было отмечено, что ежедневно обрабатывается более 45 тысяч звонков. И если сравнивать с 2011 годом, когда число обработанных звонков составляло более 500 тысяч, то в 2021 году было обработано уже свыше 16 миллионов обращений.
Большое внимание Call-центром уделяется созданию всех необходимых условий для абонентов. Министру был представлен проект CWMP – Система автоматизации процессов настроек и обслуживания клиентских терминалов, что представляет собой удаленную настройку абонентского терминала и автонастройку при первичном подключении к сети. Так для удобства абонентов планируется до конца года внедрить систему удаленного решения проблем со связью, чтобы исключить необходимость физического присутствия специалистов на местах. В настоящее время эта система уже тестируется.
Также запланировано расширение персонала Call-центра в целях создания контакт-центров для обслуживания на основе аутсорсинга еще больше государственных органов и хозяйствующих организаций.
В ходе презентации Министр ИКТ Ш. Шерматов высказал свои предложения и мнения, а также отметил необходимость по совместному изучению имеющихся проблем в этой сфере, поддержки по поиску их разрешения.