2021-11-24 | Jamiyat
Bu shifo maskani 1994-yilda qurilgan, 2017-yilda rekonstruksiya qilingan. Bu yerda terapiya, nevrologiya, kardiologiya, revmatologiya, allergologiya, pediatriya, jarrohlik kabi bo‘limlar, tashxis uskunalari mavjud.
Ushbu markaziy poliklinika va uning tarkibidagi 9 ta oilaviy poliklinika tumanning 51 ta mahallasida yashovchi 346 ming nafar aholiga xizmat ko‘rsatilmoqda.
Prezidentimiz ushbu poliklinikalar negizida tibbiyot klasteri tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatma berdi.
- Zamon talabi shunday: xususiy tibbiyot rivojlanib boraveradi. Aholining bir qismi xususiy klinikalarga boradi. Lekin davlat barcha aholini sifatli tibbiyot bilan qamrab olishi kerak. Shuning uchun bu yerni klasterga aylantirib, davolashni manzilli yo‘lga qo‘yish, samaradorligi va qamrovini oshirish zarur. Odamlar tibbiyotda adolatni sezishi kerak, - dedi Prezident.
Mutasaddilarga shu borada topshiriqlar berildi.
Shavkat Mirziyoyev Shayxontohur tumani Olim Xo‘jayev nomidagi mahallada ham bo‘ldi. Bu yerda o‘tgan asrning 60-yillarida qurilgan ikki qavatli uylarni renovatsiya dasturi asosida yangilash rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbariga shu boradagi loyiha haqida ma’lumot berildi. Prezidentimiz mahalladagi nuroniylar, xonadon egalari bilan suhbatlashdi.

Шавкат Мирзиёев: Люди должны ощутить, что в медицине все по справедливости
Медицинское учреждение было построено в 1994 году, реконструировано в 2017 году. Действуют отделения терапии, неврологии, кардиологии, ревматологии, аллергологии, педиатрии и хирургии.
Центральная поликлиника и 9 семейных поликлиник в ее составе обслуживают 346 тысяч человек, проживающих в 51 махалле района.
Президент поручил создать на базе этих поликлиник медицинский кластер.
- Частная медицина будет развиваться, таково требование времени. Определенная часть населения обращается в частные клиники. Однако государство должно обеспечить качественной медициной все население. Поэтому необходимо превратить это место в кластер, наладить адресное лечение, повысить эффективность и охват. Люди должны ощутить, что в медицине все по справедливости, - сказал глава государства.
Ответственным лицам даны соответствующие поручения.
Шавкат Мирзиёев посетил также махаллю Олима Хужаева в Шайхантахурском районе. Здесь планируется провести реновацию двухэтажных домов, возведенных в 60-е годы прошлого века.
Главе государства представлен проект реновации. Здесь же Президент побеседовал с представителями старшего поколения и жителями махалли.