O‘zbekiston va Buyuk Britaniya savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishni rejalashtirmoqda
Joriy yilning 22-noyabr kuni Toshkentda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Buyuk Britaniyaning Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha savdo komissari, Buyuk Britaniyaning Istanbul shahridagi Bosh konsuli K.Poleo bilan uchrashdi.
Uchrashuv chog‘ida O‘zbekiston-Britaniya hamkorligining keng ko‘lamli masalalari muhokama qilindi. Siyosiy, investitsiyaviy, savdo-iqtisodiy sohalardagi hamkorlikni kengaytirishning faol dinamikasi qayd etildi.
O‘zbekiston Buyuk Britaniyaning Preferensiyalar bosh tizimi Kengaytirilgan sxemasi (GSP EF)ning benefitsiar mamlakati maqomini olgani bunga yaqqol dalil bo‘la oladi. Ushbu qadam ikki davlat o‘rtasidagi iqtisodiy va savdo aloqalarini diversifikatsiya qilish va rivojlantirishga salmoqli hissa qo‘shishi ta'kidlandi.
Muloqot chog‘ida tomonlar GSP EF benefitsiarining imtiyozli maqomidan samarali foydalanish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlarni ko‘rishga o‘zaro tayyor ekanliklarini bildirdilar. O‘zbekiston ushbu maqomga ega bo‘lishi munosabati bilan Buyuk Britaniya bilan o‘zaro savdoni ko‘paytirishning yangi imkoniyatlari haqida xabardorligini oshirish maqsadida mamlakatmiz vazirliklari, idoralari va ishbilarmon doiralari uchun tematik seminarlar o‘tkazishga kelishib olindi.
Iqtisodiy aloqalarni mustahkamlashning muhim omili sifatida ikki mamlakat ishbilarmon doiralarini bir-biriga yaqinlashtirish bo‘yicha birgalikdagi ishlarni faollashtirishga o‘zaro tayyorlik bildirildi. Shu nuqtai nazardan, savdo va sanoat bo‘yicha O‘zbekiston–Britaniya Kengashining samaradorligi qayd etildi va uning negizida ikki davlat tadbirkorlari o‘rtasida bevosita aloqalarni yo‘lga qo‘yishga xizmat qiluvchi doimiy platforma sifatida O‘zbekiston-Britaniya ishbilarmonlar Kengashini tashkil etish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, moliyaviy-texnik hamkorligi sohasiga ham to‘xtalib o‘tildi. Jahon banki bilan birgalikda “Markaziy Osiyoda iqtisodiy taraqqiyotni samarali boshqarish” (EGED) dasturi doirasida O‘zbekistonda iqtisodiy islohotlarni ilgari surishda navbatdagi tadbirlar muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida tomonlar belgilangan vazifalarni sifatli va o‘z vaqtida bajarish hamda yuzaga kelayotgan masalalarni tezkor hal etish borasida yaqin muloqotda bo‘lib turishga kelishib oldilar.

Узбекистан и Великобритания планируют расширить торгово-экономическое сотрудничество
22 ноября текущего года в г.Ташкенте прошла встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с Торговым комиссаром Великобритании по делам стран Восточной Европы и Центральной Азии, Генеральным консулом Великобритании в г.Стамбуле К.Полео.
В ходе встречи был рассмотрен широкий спектр вопросов узбекско-британского сотрудничества. Отмечена активная динамика расширения партнерства в политической, инвестиционной и торгово-экономической сферах.
Свидетельством тому стало, в частности, получение Узбекистаном статуса бенефициара Расширенной схемы Всеобщей системы преференций (GSP EF) Великобритании. Отмечалось, что данный шаг внесет значительный вклад в диверсификацию и развитие экономических и торговых отношений между двумя государствами.
В ходе диалога стороны обозначили взаимную готовность к осуществлению практических мер по эффективной реализации преференциального статуса бенефициара GSP EF. Достигнута договоренность о проведении тематических семинаров для повышения осведомленности министерств, ведомств и деловых кругов Узбекистана о новых возможностях для наращивания взаимной торговли с Великобританией, созданных в связи с получением страной данного статуса.
Выражена взаимная готовность к активизации совместой работы по сближению деловых кругов двух стран, как важного фактора укрепления экономических взаимоотношений. В данном контексте подчеркнута эффективность Узбекско–Британского совета по торговле и промышленности и рассмотрены перспективы создания на его базе Узбекско-Британского делового совета в качестве постоянно действующей платформы для налаживания прямых связей между предпринимателями двух государств.
Затрагивалась также сфера финансово-технического сотрудничества. Обсуждены дальнейшие шаги по взаимодействию в продвижении экономических реформ в Узбекистане в рамках программы “Эффективное управление экономическим развитием в Центральной Азии" (EGED) в партнерстве со Всемирным банком.
По итогам встречи сторны договорились поддерживать тесные контакты для качественного и своевременного решения поставленных задач и оперативного решения возникающих вопросов.