Oʻzbekistonning Jenevadagi doimiy vakili BMT Inson huquqlari boʻyicha kengashi raisining oʻrinbosari etib saylandi
2021-11-22 | Jamiyat
Oʻzbekiston Respublikasi oʻz tarixida ilk bor BMT Inson huquqlari boʻyicha kengashi (IHK) byurosi faoliyatida ishtirok etadi.
Osiyo-Tinch okeani mintaqaviy guruhiga aʼzo davlatlar Oʻzbekistonning Jeneva shahridagi BMT boʻlinmasi va boshqa xalqaro tashkilotlardagi doimiy vakili Ulugʻbek Lapasov nomzodini 2022-yil uchun BMT Inson huquqlari boʻyicha kengashi raisining oʻrinbosari lavozimiga bir ovozdan qoʻllab-quvvatladi.
BMT Inson huquqlari boʻyicha kengashi byurosi tarkibi IHK raisi hamda uning turli geografik guruhlardan saylangan toʻrtta oʻrinbosaridan tashkil topgan.
Oʻzbekistonning doimiy vakili nomzodi koʻrsatilgan Osiyo-Tinch okeani mintaqasi BMT IHK tizimidagi eng yiriklardan biri hisoblanadi. Guruhda 56 ta davlat bor.
Oʻzbekiston vakilining ushbu lavozimga saylanishi respublikamizda inson huquqlari sohasida amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlarning jahon hamjamiyati tomonidan ijobiy baholanayotganining ifodasidir.
Eslatib oʻtamiz, 2020-yilda Oʻzbekiston 2021-2023-yillar mobaynida BMT Inson huquqlari boʻyicha kengashining toʻlaqonli aʼzosi etib saylangan va tashkilot doirasida faol ish olib bormoqda.
Joriy yil oktabr oyida mamlakatimiz tashabbusi bilan Kengash tomonidan Pandemiya davrida yoshlar huquqlari toʻgʻrisidagi birinchi rezolyutsiyasi qabul qilindi. Mazkur hujjat BMT IHKning barcha aʼzolari tomonidan qoʻllab-quvvatlandi va 60 ga yaqin davlat unga hammualliflik qildi.
BMT IHK tarkibiga 47 davlat kiradi hamda butun dunyo boʻylab inson huquqlarini ilgari surish va himoya qilishga masʼul tuzilma hisoblanadi. Kengash vakolatiga inson huquqlari sohasidagi eʼtiborga molik boʻlgan barcha masalalar va vaziyatlarni muhokama qilish kiradi. Kengash majlislari BMTning Jenevadagi vakolatxonasida oʻtkaziladi.

Постпред Узбекистана в Женеве назначен заместителем председателя Совета ООН по правам человека
Государства-члены Азиатско-тихоокеанской региональной группы единогласно поддержали кандидатуру постоянного представителя Узбекистана при Отделении ООН и других международных организациях в Женеве Улугбека Лапасова на должность заместителя председателя Совета ООН по правам человека (СПЧ) на 2022 год.
В состав Бюро Совета ООН по правам человека входят председатель СПЧ, 4 его заместителя, представляющие разные географические группы.
Азиатско-тихоокеанский регион, откуда был выдвинут постпред Узбекистана, является одним из самых больших в системе СПЧ ООН. Группа насчитывает 56 государств.
Назначение представителя Узбекистана является примером положительной оценки мировым сообществом проводимых в республике широкомасштабных реформ в области прав человека.
Напомним, что в 2020 году Узбекистан был избран полноправным членом СПЧ на 2021-2023 годы и ведет активную работу в рамках организации. В октябре текущего года по инициативе нашей страны принята первая Резолюция Совета о правах молодежи в период пандемии, которую поддержали все члены СПЧ и около 60 государств выступили соавторами документа.
Совет ООН по правам человека, в состав которого входят 47 государств, ответственных за поощрение и защиту всех прав человека по всему миру. В компетенцию Совета входит обсуждение всех тематических вопросов и ситуаций в области прав человека, которые требуют его внимания в течение всего года. Заседания Совета по правам человека проходят в Офисе ООН в Женеве.