Qirg‘iziston Xavfsizlik kengashi raisi o‘rinbosari bilan uchrashuv to‘g‘risida
2021-yilning 19-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Furqat Sidiqov Qirg‘iziston Respublikasi Xavfsizlik kengashi raisi o‘rinbosari Taalatbek Masadikov bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Muloqot chog‘ida ikki tomonlama munosabatlar va xalqaro siyosat kun tartibining dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Ikki davlat rahbarlari o‘rtasida o‘rnatilgan ochiq va ishonchli muloqot tufayli O‘zbekiston-Qirg‘iziston hamkorligining ijobiy sur’atlarda rivojlanayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Afg‘onistondagi bugungi vaziyat, uning xalqaro xavfsizlikka ta’siri, mamlakatning mintaqaviy iqtisodiy jarayonlarga integratsiyalashuvi, shuningdek, afg‘on xalqiga favqulodda gumanitar yordam ko‘rsatish masalalari yuzasidan fikr almashildi.

О встрече с заместителем председателя Совета безопасности Кыргызстана
19 ноября 2021 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Фуркат Сидиков провел встречу с заместителем председателя Совета безопасности Кыргызской Республики Таалатбеком Масадыковым.
В ходе переговоров обсуждены актуальные вопросы двусторонних отношений и повестки дня международной политики.
Стороны с удовлетворением отметили положительную динамику узбекско-кыргызского взаимодействия, которая стала возможной благодаря установившему между лидерами двух стран открытому и доверительному диалогу.
Состоялся обмен мнениями и оценками по складывающейся ситуации в Афганистане, ее влиянию на международную безопасность, интеграции страны в региональные экономические процессы, а также оказанию афганскому народу экстренной гуманитарной помощи.