Toshkent shahridagi Amity universitetida halqaro ekspertlar ishtirokida seminar bo‘lib o‘tmoqda
Joriy yilning 15-19-noyabr kunlari Toshkent shahridagi Amiti universitetida O‘zbekistonda raqamli transformatsiya, elektron hukumat reytingi va sun’iy intellekt masalalariga bag‘ishlangan seminar bo‘lib o‘tmoqda.
Seminar O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, BMT Taraqqiyot dasturi, “Elektron hukumat loyihalarini boshqarish markazi” davlat muassasasi va Toshkent shahridagi Amiti universiteti hamkorligida tashkil qilindi.
Tadbirning o‘tkazilishi dan asosiy maqsad — davlat boshqaruvi organlari, xo‘jalik birlashmalari hamda mahalliy davlat xokimiyati organlari rahbarlarining raqamlashtirish bo‘yicha o‘rinbosarlari, shuningdek, elektron hukumat va sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etish va rivojlantirishga ma’sul mutaxassislarning bilim va qo‘nikmalarini oshirish.
Tadbirning birinchi va ikkinchi kunlari sun’iy intellekt texnologiyalari masalalariga bag‘ishlangan edi. Treningni o‘tkazish uchun Estoniya davlatining yetakchi “MindTitan” kompaniyasidan xalqaro ekspertlar guruhi taklif etilgan. Ikki kunlik dastur davomida ishtirokchilar sun’iy intellekt haqida to‘liq ma’lumotga ega bo‘ldilar. Shu bilan birga, sun’iy intellekt loyihalarini qanday yozishni, loyihalarning texnik jihatlarini va muvaffaqiyatga erishish ehtimoli katta bo‘lgan loyihalarni jamiyatimizga tadbiq etishni o‘rgandilar.
Tadbirning uchinchi-beshinchi kunlarida davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlarida raqamlashtirish va elektron hukumatni joriy etish masalalari ko‘rib chiqiladi. Unda davlat boshqaruvi organlari, xo‘jalik birlashmalari hamda mahalliy davlat xokimiyati organlari rahbarlariga, Estoniyada davlat sektorini raqamlashtirishda ko‘maklashuvchi Estonian E-Governance Academy rahbari va ekspertlari tomonidan raqamli texnologiyalar va elektron hukumat bo‘yicha treninglar o‘tkaziladi.
Uch kun davomida ishtirokchilar raqamli texnologiyalar va elektron hukumat to‘g‘risida o‘z bilimini oshiradilar, davlat va xo‘jalik boshqaruv organlarida elektron hukumatni rivojlantirish, ustuvor soha va hududlarni raqamlashtirishda baholash mexanizmlarni o‘rganishadi.

В Университете Амити в Ташкенте проходит семинар с участием международных экспертов
15-19 ноября текущего года в Университете Амити в Ташкенте проходит семинар, посвященный вопросам цифровой трансформации, рейтинга электронного правительства и искусственного интеллекта в Узбекистане.
Данный семинар организован при совместном участии Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, Программы развития ООН, ГУ «Центр управления проектами электронного правительства» и Университета Амити в Ташкенте.
Основная цель мероприятия — повысить знания и навыки заместителей руководителей органов государственного управления, хозяйственных объединений и местных органов власти по вопросам цифровизации, а также ответственных специалистов за вопросы внедрения электронного правительства и технологий искусственного интеллекта.
Первый и второй день мероприятия были посвящены технологиям искусственного интеллекта. Для участия в тренинге были привлечены международные эксперты из «MindTitan» — одной из ведущих компаний в Эстонии. В течение двух дней участники семинара получили подробную информацию о технологии искусственного интеллекта: изучили методику написания проектов по технологиям ИИ, их технические аспекты, внедрения наиболее актуальных и успешных проектов в рамках нашей страны.
В третий-пятый день мероприятия будут рассмотрены вопросы цифровизации и внедрения электронного правительства в органы государственного и хозяйственного управления. В течение семинара руководители и эксперты Estonian E-Governance Academy – компании, оказывающей поддержку цифровизации государственного сектора Эстонии, проведут тренинги по цифровым технологиям и электронному правительству для руководителей органов государственного управления, хозяйственных объединений и местных органов власти.
В течение трех дней участники повысят свои знания в области цифровых технологий и электронного правительства, изучат механизмы развития электронного правительства в органах государственного и хозяйственного управления, оценки процессов цифровизации приоритетных отраслей и регионов.