O‘zbekiston bilan YeTTB o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish masalalari muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzoqov Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (ETTB) delegatsiyasini qabul qildi.
Uchrashuvda YeTTBning moliya institutlari bo‘yicha boshqaruvchi direktori F.Malij, Markaziy Osiyo, Mo‘g‘uliston va Rossiyadagi moliya institutlari guruhi direktori G.Orlov, YeTTBning gender masalalari va iqtisodiy integratsiya bo‘yicha direktori B.Rambusek hamda Bankning boshqa vakillari va ekspertlari ham ishtirok etdi.
Uchrashuv chog‘ida ikki tomonlama hamkorlikning bugungi holati, O‘zbekistonda YeTTB tomonidan moliyalashtiriladigan loyihalarning amalga oshirilishi hamda munosabatlarni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
Yaqin kelajakda iqtisodiy islohotlar va tarkibiy o‘zgarishlar sohasida davlat korxonalari va banklarni xususiylashtirish, shuningdek, moliya sektori va kapital bozorini rivojlantirishga qaratilgan hamkorlik masalalari ko‘tarildi.
O‘zbekiston tomoni YeTTB tomonidan bank sektori, tog‘ - kon, kimyo sanoati va eksport salohiyatini yuksaltirish sohalarida ko‘rsatilayotgan maslahat yordami uchun minnatdorchilik bildirdi.
Xotin-qizlar tadbirkorligini rivojlantirish, kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlash yo‘nalishidagi hamkorlikdagi ishlarni faollashtirishga kelishildi.
Uchrashuv yakunida ikkala tomon ham manfaatdor bo‘lgan muhim masalalar ustida ish olib borildi hamda munosabatlarning ko‘rib chiqilgan yo‘nalishlari doirasida kelgusidagi amaliy hamkorlik tadbirlari belgilandi.

Обсуждены вопросы углубления сотрудничества Узбекистана с ЕБРР
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков принял делегацию Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР).
В числе участников встречи – управляющий директор ЕБРР по финансовым институтам Ф.Малиж, директор группы финансовых институтов в Средней Азии, Монголии и России Г.Орлов, директор ЕБРР по гендерным вопросам и экономической интеграции Б.Рамбусек и другие представители и эксперты Банка.
В ходе встречи были рассмотрены текущее состояние двустороннего сотрудничества, ход реализации финансируемых ЕБРР проектов в Узбекистане, а также перспективы расширения партнерства.
Подняты вопросы взаимодействия в области экономических реформ и структурных преобразований на ближайшую перспективу с фокусом на приватизацию государственных предприятий и банков, а также развитие финансового сектора и рынка капитала.
Узбекской стороной была выражена признательность за оказываемое ЕБРР консультационное содействие в областях банковского сектора, добычи полезных ископаемых, химической промышленности и наращивания экспортного потенциала.
Достигнута договоренность об активизации совместной работы в направлении развития женского предпринимательства и поддержки малого и среднего бизнеса.
По итогам встречи были проработаны важные вопросы, представляющие взаимный интерес и намечены дальнейшие шаги по практическому взаимодействию в рамках рассмотренных направлений сотрудничества.