Dasturlar ijrosini mahallalarda amalga oshirish vazifa qilib qo‘yildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 15-noyabr kuni aholi bandligini ta’minlash va kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Iqtisodiyotdagi barcha sa’y-harakatlar aholi uchun daromad manbai yaratish, kambag‘allikni qisqartirishga qaratilgan. Bu juda keng qamrovli vazifa bo‘lib, ijtimoiy nafaqa yoki uy berish bilan o‘z-o‘zidan hal bo‘lib qolmaydi. Bu iqtisodiy infratuzilma bilan birga investitsiya yo‘naltirish, energiya ta’minotini yaxshilash, ta’limni rivojlantirish kabi kompleks choralarni talab etadi.
Shavkat Mirziyoyevning saylovoldi uchrashuvlarida joylardagi ehtiyoj va aholi talabidan kelib chiqib, hududiy dasturlar belgilangan edi. Ular uchun kelgusi yilda qariyb 75 trillion so‘m mablag‘ ajratilishi rejalashtirilgan. Endigi muhim vazifa bu dasturlarni mahallagacha tushirib, ijrosini ta’minlashdir.
Yig‘ilishda shu boradagi chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Xususan, kelgusi yilda oilaviy tadbirkorlik dasturlari, ishsiz aholi va yoshlarni kasb-hunarga o‘qitish, xizmat ko‘rsatish sohalaridagi loyihalarni amalga oshirish uchun 13 trillion so‘m ajratilishi ko‘zda tutilgan.
– Yangi O‘zbekiston degani, avvalo, yangicha ishlash kerak degani. Ayniqsa, hokimlar o‘zgarishi kerak. Hamma sa’y-harakatlar, ajratilayotgan mablag‘lar mahallada o‘z ifodasini topmasa, natija bo‘lmaydi. Bunda ish o‘rinlari yaratish va kambag‘allikni qisqartirish – asosiy mezon, – dedi davlatimiz rahbari.
Bandlikni ta’minlashda eng katta sohalardan biri – qishloq xo‘jaligi. Kelgusi yilda paxta va g‘alladan bo‘shaydigan 80 ming gektar maydon aholiga ajratilishi belgilangan. Meva-sabzavotchilik klasterlariga 2 trillion so‘m, shu sohadagi loyihalarga 100 million dollar, tomorqalarda mahsulot yetishtirish uchun yana 100 million dollar yo‘naltiriladi. Aholi tomorqasida dehqonchilikni yo‘lga qo‘yish uchun banklar tomonidan 7 foiz stavkada imtiyozli kreditlar beriladi.
Kelgusi yilda davlat investitsiya dasturi doirasida jami 18 trillion so‘mlikdan ziyod 1 ming 700 ga yaqin loyiha, tarmoq va hududiy investitsiya dasturlari doirasida 22 milliard dollarlik 9 mingta loyiha amalga oshirilishi belgilangan. Ularning natijasida, mos ravishda, 135 ming va 305 mingta ish o‘rni tashkil etish maqsad qilingan.
Prezident bundan buyon dasturlar vazirlikda emas, mahallada shakllanishini, ularni hokimlarning yordamchilari o‘zi “mahallabay” tamoyili asosida ishlab chiqishi zarurligini ta’kidladi.
Kelasi yil xalqaro moliya tashkilotlaridan jalb etilgan 2 milliard 200 ming dollar mablag‘ni o‘zlashtirish hisobiga 109 ta loyihani amalga oshirish rejalashtirilgan. Buning samarasida 28 ming aholi bandligi ta’minlanadi.
Davlatimiz rahbari xalqaro moliya tashkilotlaridan jalb qilinadigan mablag‘larni ham mahallaga bog‘lash muhimligini qayd etdi.

The task set to ensure the execution of programs in mahallas
On November 15, President Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference on ensuring employment and reducing poverty.
All efforts in the economic policy of the state are aimed at creating sources of income for the population, reducing poverty. This is a large-scale task that requires comprehensive measures to invest in economic and social infrastructure, including improving energy supply and developing education.
At the pre-election meetings of Shavkat Mirziyoyev, regional programs were identified, taking into account the needs and demands of the population at places. In 2022, it is planned to allocate 75 trillion UZS for their implementation. Now the task is to cover all mahallas with these programs.
The forthcoming work in this direction was discussed at the meeting.
In particular, next year it is planned to allocate 13 trillion UZS to programs to support family entrepreneurship, vocational training for the unemployed and youth, and the implementation of projects in the service sector. “Building a new Uzbekistan means working in a new way. First of all, the hokims must change. If all the efforts, the allocated funds do not affect the life of the mahalla, then there will be no result. When using these funds, the main criteria should be job creation and poverty reduction”, the Head of the state said.
Agriculture is one of the most important sectors for job creation. Next year, it is planned to provide the population with 80 thousand hectares of land freed up due to the reduction of cotton and grain areas. It is planned to allocate 2 trillion UZS to the fruit and vegetable clusters, $100 million for the implementation of projects in the fruit and vegetable industry, and the same amount for the projects of the household plots. Banks will provide soft loans at a rate of 7 percent for farming on household plots of the population.
Next year, within the framework of the state investment program, it is planned to implement about 1.7 thousand projects worth more than 18 trillion UZS, and within the framework of sectoral and regional investment programs – 9 thousand projects worth $22 billion. As a result, it is planned to create 135 thousand and 305 thousand jobs, respectively.
From now on, the President noted, investment programs should be formed not in the ministry, but by the assistants of the hokims on the principle of “mahallabay”.
Next year, it is planned to implement 109 projects with the attraction of $2.2 billion from international financial institutions. As a result, 28 thousand people will be employed.
The Head of the state emphasized the importance of linking funds allocated from international financial organizations to mahallas.
Measures for the effective organization of the activities of hokim assistants were also considered at the meeting.