2021-11-15 | Siyosat
O‘zbekistonning Bokudagi elchisi Bahrom Ashrafxonov Ozarbayjon davlat migratsiya xizmati rahbari Vyusal Guseynov bilan uchrashdi.
Tadbirda O‘zbekiston rahbariyati tomonidan fuqarolarning xorijga xavfsiz, tartibli va qonuniy mehnat migratsiyasi tizimini joriy etish bo‘yicha olib borayotgan sa’y-harakatlari, shuningdek, uni diversifikatsiya qilish va fuqarolarning vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirishi uchun mamlakatlar geografiyasini kengaytirish borasidagi ishlar to‘g‘risida ma’lumot taqdim etildi.
Vyusal Guseynov O‘zbekiston-Ozarbayjon munosabatlarining bugungi darajasini yuqori baholadi. Ozarbayjon O‘zbekiston bilan har tomonlama va o‘zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlashga doimo alohida e’tibor qaratib kelayotgani ta’kidlandi.
Tomonlar O‘zbekiston Respublikasi bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi huzuridagi Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi va Ozarbayjon davlat migratsiya xizmati huzuridagi Migratsiya bo‘yicha mintaqaviy o‘quv markazi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi memorandumni imzolash bo‘yicha chora-tadbirlar kelishib olindi.

В Баку обсуждены вопросы сотрудничества в сфере трудовой миграции
Узбекистана Бахром Ашрафханов провел встречу с начальником Государственной  миграционной службы Азербайджана Вюсалом Гусейновым.
Азербайджанская сторона была подробно проинформирована об усилиях руководства Узбекистана по внедрению системы безопасной, упорядоченной и легальной трудовой миграции граждан за рубежом, а также работе по ее диверсификации и расширению географии стран для осуществления гражданами временной трудовой деятельности.
Вюсал Гусейнов высоко оценил нынешний уровень узбекско-азербайджанских отношений и отметил, что его страна всегда придавала и продолжает придавать особое значение укреплению всестороннего и взаимовыгодного сотрудничества с Узбекистаном.
Стороны согласовали меры по инициированию и подписанию Меморандума о сотрудничестве между Агентством внешней трудовой миграции при Министерстве занятости и трудовых отношений Узбекистана и Региональным учебным Центром по миграции при ГМС Азербайджана для повышения потенциала кадров в области миграции.