O‘zbekiston-Qirg‘iziston: sanoat kooperatsiyasi, investitsiyalar va o‘zaro savdo
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Istanbulda Qirg‘iziston Respublikasi iqtisodiyot va savdo vaziri D.Amangeldiev bilan investisiyaviy, savdo-iqtisodiy, transport va logistika hamkorligini chuqurlashtirish masalalarini muhokama qildi.
Chorvachilik, yengil sanoat, kimyo, farmatsevtika va oziq-ovqat sohasida qiymati 60 mln dollardan ziyod bo‘lgan 550 loyihani o‘z ichiga olgan sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”ning ijro etilishi muhokama qilindi. Amalga oshirilayotgan loyihalarni foydalanishga topshirish bilan bog‘liq masalalar, shuningdek, ikki mamlakat tadbirkorlari ishtirokida yangi istiqbolli loyihalarni ishlab chiqish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston-Qirg‘iziston savdo aylanmasida sezilarli o‘sish kuzatilganligi ta'kidlandi. Jumladan, o‘tgan 4 yil mobaynida o‘zaro savdo hajmi 5 barobardan ziyod oshdi hamda pandemiya va inqirozdan keyingi davrda ijobiy dinamikani saqlab qoldi. Tomonlar ikki mamlakat iqtisodiyotlarining yuksak salohiyatini qayd etib, tovar ayirboshlashni diversifikatsiya qilish hamda yaqin kelajakda uning hajmini 2 milliard dollarga yetkazishga doir qo‘shma chora-tadbirlarni muhokama qildilar. Bu borada yengil sanoat, oziq-ovqat, elektrotexnika, metallurgiya, neft-kimyo sanoati, shuningdek, qurilish materiallari ishlab chiqarish tarmoqlari istiqbolga ega sohalar hisoblanadi.
Transport va logistika yo‘nalishidagi hamkorlik masalalariga ham to‘xtalib o‘tildi. Jumladan, ikki davlatni bog‘lovchi transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish va kengaytirish bilan bog‘liq qator loyihalar, shuningdek, multimodal yetkazib berish zanjirlari uchun tarif va notarif shart-sharoitlarni yaxshilash bo‘yicha navbatdagi tadbirlar muhokama qilindi. Ushbu choralar majmui o‘zaro yuk tashish hajmini sezilarli darajada oshirishga imkon beradi.
Tomonlar mintaqalararo hamkorlikni izchil rivojlantirishga alohida e'tibor qaratdilar. Xususan, joriy yilda Namangan va Jalolobodda bo‘lib o‘tgan ikki tomonlama biznes-forumlar natijalari ko‘rib chiqildi. 2022-yilning birinchi choragida ikkala mamlakatning chegaraoldi hududlar rahbarlari Kengashining navbatdagi yig‘ilishini o‘tkazish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv yakunida mavjud kelishuvlarni sifatli va o‘z vaqtida amalga oshirish maqsadida hamkorlikni yanada kuchaytirish borasida qo‘shimcha kelishuvlarga erishildi.

Узбекистан – Кыргызстан: промышленная кооперация, инвестиции, взаимная торговля
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков обсудил в г.Стамбуле с министром экономики и коммерции Кыргызской Республики Д.Амангельдиевым вопросы углубления инвестиционного, торгово-экономического и транспортно-логистического сотрудничества.
Обсужден ход реализации совместной «Дорожной карты» в сфере развития промышленной кооперации, включающей в себя 60 проектов на сумму свыше 550 млн долларов в таких областях как животноводство, легкая, химическая, фармацевтическая и пищевая промышленность. Рассмотрены вопросы, связанные с имплементацией реализуемых, а также возможности для проработки новых перспективных проектов с участием предпринимателей двух стран.
Был отмечен ощутимый рост узбекско-кыргызского товарооборота: за последние 4 года объем взаимной торговли вырос более чем в 5 раз, сохранив положительную динамику в пандемию и постковидный период. Стороны подчеркнули значительный потенциал экономик двух стран и обсудили дальнейшие совместные меры по диверсификации товарооборота и доведению его объема до 2 млрд долларов в ближайшем периоде. Перспективными отраслями в данном ключе являются легкая, пищевая, электротехническая, металлургическая, нефтехимическая промышленность, а также сфера производства строительных материалов.
Также были затронуты вопросы взаимодействия в транспортно-логистической сфере: обсужден ряд проектов, связанных с модернизацией и расширением транспортной инфраструктуры, связывающей два государства, а также дальнейшие шаги по улучшению тарифных и нетарифных условий для мультимодальных цепочек поставок, что в совокупности будет существенно способствовать наращиванию взаимных грузоперевозок.
Особое внимание стороны уделили последовательному развитию межрегионального сотрудничества: рассмотрены результаты двусторонних бизнес-форумов в Намангане и Джалалабаде, проведенных в текущем году. Рассмотрены возможности для проведения очередного заседания Совета глав приграничных регионов двух стран в первом квартале 2022 года.
По итогам встречи были достигнуты дополнительные договоренности по дальнейшему взаимодействию в целях качественной и своевременной реализации имеющихся договоренностей.