Sertifikatlangan diplomli buxgalterlar xalqaro assotsiatsiyasi vakillari bilan uchrashuv
2021-yil 9-noyabr kuni O'zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi tomonidan Sertifikatlangan diplomli buxgalterlar xalqaro assotsiatsiyasi (АССА, Association of Chartered Certified Accountants) bilan navbatdagi uchrashuv bo'lib o'tdi.
Uchrashuvning asosiy maqsadi O'zbekistonda buxgalteriya-auditorlik kasbini rivojlantirishda hamkorlikni davom ettirishning dolzarb masalalarini muhokama qilish edi.
Hozirgi kunda respublikada Moliyaviy hisobotning xalqaro standartlari (MHXS) va auditning xalqaro standartlari (AXS) sohasida amaliy ko'nikmalarga ega bo'lgan yetarli miqdordagi professional buxgalterlar va auditorlar yetishmaydi.
Shuning uchun, Moliya vazirligi xalqaro ekspertlar va buxgalterlar jamoat birlashmalari ishtirokida buxgalteriyalarni xalqaro sertifikatlash doirasida bu sohada mutaxassislar maksimal sonini tayyorlash uchun maqsadli chora-tadbirlar qabul qilinmoqda.
Taqdimot materiallari yakunlari bo'yicha xalqaro ta'lim standartlari asosida buxgalteriya hisobi va audit bo'yicha kadrlar tayyorlashning asosiy masalalari muhokama qilindi.

Встреча с представителями Международной ассоциации сертифицированных присяжных бухгалтеров
9 ноября 2021 года Министерством финансов Республики Узбекистан проведена очередная встреча с Международной ассоциацией сертифицированных присяжных бухгалтеров (АССА, Association of Chartered Certified Accountants).
Основной целью встречи стало обсуждение актуальных вопросов продолжения сотрудничества в развитии бухгалтерско-аудиторской профессии в Узбекистане.
В настоящее время в республике не хватает достаточного количества профессиональных бухгалтеров и аудиторов с практическим набором навыков в сфере Международных стандартов финансовой отчетности (МСФО) и Международных стандартов аудита (МСА).
Поэтому Министерством финансов с участием международных экспертов и общественных объединений бухгалтеров принимаются целенаправленные меры по обучению и профессиональной подготовки максимального количества специалистов в данной сфере в рамках международной сертификации бухгалтеров. По итогам представленных презентационных материалов были обсуждены ключевые вопросы подготовки кадров по бухгалтерскому учету и аудиту на основе международных образовательных стандартов.