O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Turkiy kengash sammitida ishtirok etadi
Bo‘lajak oliy darajadagi uchrashuv kun tartibidan Kengash doirasidagi ko‘p qirrali munosabatlarni, eng avvalo, savdo, investitsiyalar, “yashil” iqtisodiyot, raqamli texnologiyalar, transport va kommunikatsiyalar, madaniy-gumanitar almashinuv sohalaridagi aloqalarni kengaytirish masalalari o‘rin olgan. Tashkilot faoliyatini yanada takomillashtirish masalalari ham ko‘rib chiqiladi.
Sammit yakunida hamkorlik samaradorligini oshirish va ustuvor yo‘nalishlarda ko‘p tomonlama sheriklikni mustahkamlashga qaratilgan qo‘shma hujjatlar qabul qilinishi kutilmoqda.
Davlatimiz rahbari tashrifi dasturida Istanbul shahrida qator ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazilishi ham ko‘zda tutilgan.
Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashi 2009-yilda ushbu tuzilmaga a’zo mamlakatlar o‘rtasidagi har tomonlama munosabatlarni ilgari surish maqsadida tuzilgan.
Bugungi kunda Kengashga O‘zbekiston, Turkiya, Ozarbayjon, Qozog‘iston va Qirg‘iziston a’zo. Mamlakatimiz tashkilotga 2019-yilda qo‘shildi. Vengriya Turkiy kengashda kuzatuvchi maqomiga ega.

President of Uzbekistan to attend the Turkic Council Summit
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will visit the Republic of Turkey on November 11-12 to attend the events of the next Summit of the Cooperation Council of Turkic Speaking States, in Istanbul.
The agenda of the upcoming summit includes issues of enhancing multifaceted relations within the Council, primarily in trade, investment, green economy, digital technologies, transport and communications, as well as cultural-humanitarian exchange. Issues of further improvement of the organization’s activities will also be considered.
Following the summit, it is expected to adopt joint documents aimed at improving the effectiveness of interaction and deepening multilateral cooperation in priority areas.
The program of the visit of the Head of the state also provides for holding several bilateral meetings in Istanbul.
The Cooperation Council of the Turkic Speaking States was established in 2009 to promote comprehensive relations between the participating countries of this structure.
Currently, the members of the Council are Uzbekistan, Turkey, Azerbaijan, Kazakhstan and Kyrgyzstan. Uzbekistan joined the organization in 2019. Hungary has observer status in the Turkic Council.