MDH Moliya-bank Kengashi delegatsiyasi bilan uchrashuv
Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligida Bosh vazir o‘rinbosari-Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorovning MDH Moliya-bank Kengashi Muvofiqlashtiruvchi kengashi Prezidenti Vadim Kumin boshchiligidagi MDH Moliya-bank Kengashi delegatsiyasi bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida asosiy e’tibor joriy yilning 26-noyabr kuni Toshkent shahrida MDHga a’zo davlatlarning II xalqaro moliya-bank forumini tashkil etish masalasini muhokama qilishga qaratildi.
Vadim Kumin O‘zbekistonning xalqaro tadbirlarni o‘tkazishdagi ulkan tajribasini, xususan, Toshkent shahrida I xalqaro Moliya-bank forumini tashkil etishning yuqori darajasini qayd etib, tadbir ishtirokchilarini xabardor qoldirdi. Shu bilan birga, MDH MBK O‘zbekistonda ikkinchi forum o‘tkazishni taklif qildi. Eslatib o‘tamiz, 2019-yilda Toshkent shahrida MDHga a’zo davlatlarning I Xalqaro moliya-bank forumi bo‘lib o‘tgan edi. Forumda bank-moliya tuzilmalari rahbarlari hamda turli moliya, sug‘urta, lizing, investitsiya kompaniyalari va reyting agentliklari vakillari darajasida 425 nafardan ortiq ishtirokchi qatnashib, ulardan 168 nafari xorijiy mamlakatlaridan, va dunyoning 21 davlati vakili bo‘lgan edi.
O‘zbekiston tomoni MDH MBK rahbariga yuqori ishonch uchun minnatdorlik bildirib, bugungi kunda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi manfaatdor tashkilotlar bilan birgalikda ushbu tadbirni tashkil etish bo‘yicha faol ish olib borayotganini ta’kidladi.
Bundan tashqari, tomonlar hamkorlikni rivojlantirishning istiqbolli yo‘nalishlarini, xususan, O‘zbekistondan kelgan muhojirlar uchun yangi imkoniyatlar yaratish, ya’ni pul o‘tkazmalarini takomillashtirish, shuningdek, sug‘urta xizmatlari jarayonini yengillashtirishni muhokama qildilar. Uchrashuv yakunida tomonlar o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirishga kelishib oldilar.

Встреча с делегацией Финансово-Банковского Совета СНГ
Министерстве экономического развития и сокращения бедности состоялась встреча заместителя Премьер-министра - министра экономического развития и сокращения бедности Джамшида Кучкарова с делегацией Финансово-Банковского Совета СНГ во главе с президентом Координационного совета ФБС СНГ Вадимом Кумином.
В ходе встречи основное внимание сторон было уделено обсуждению вопроса организации II Международного финансово-банковского форума государств – участников СНГ 26 ноября т.г. в г. Ташкенте.
Вадим Кумин отметил огромный опыт Узбекистана в проведении международных мероприятий, в частности, высокий уровень организации I Международного финансово-банковского форума в г. Ташкенте, впечатливший участников мероприятия. Таким образом, ФБС СНГ предложил провести второй форум также в Узбекистане. Напомним, в 2019 году в Ташкенте был проведен I Международный финансово-банковский форум государств – участников СНГ. В форуме приняли участие более 425 участников, из них 168 зарубежных, представляющих 21 страну мира, на уровне руководителей банковско ‑ финансовых структур и представителей различных финансовых, страховых, лизинговых, инвестиционных компаний и рейтинговых агентств.
Узбекская сторона поблагодарила главу ФБС СНГ за высокое доверие и отметила, что на сегодняшний день Министерство экономического развития и сокращения бедности совместно с заинтересованными организациями активно ведется работа по организации данного мероприятия.
Кроме того, стороны также обсудили перспективные направления развития сотрудничества, в частности в области создания новых возможностей для мигрантов из Узбекистана, а именно усовершенствования денежных переводов, а также облегчения процесса по страховым услугам. По итогам встречи стороны договорились о дальнейшем расширении взаимовыгодного сотрудничества.