Buxoro viloyatida hamshiralar IT sohasi bo‘yicha o‘qitilmoqda
“Sog‘liqni saqlash sohasini kompleks rivojlantirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarorga muvofiq, tibbiyot sohasini raqamlashtirish va davlat xususiy sherikchilikni rivojlantirish bo‘yicha bir qator muhim vazifalar belgilangan. Unga ko‘ra, har bir oilaviy shifokor punkti, oilaviy poliklinika hamda tuman (shahar) ko‘p tarmoqli markaziy poliklinikasida elektron tizim bilan ishlaydigan bir nafardan IT operator – hamshira lavozimi kiritilgan.
Buxoro viloyatidagi shahar va tumanlaridagi “Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari”da ushbu hamshiralar hamda boshqa sog‘liqni saqlash tizimi xodimlarining kompyuter savodxonligini oshirish maqsadida o‘quv darslari o‘tkazilmoqda.
Ushbu o‘quv kurslari ikki bosqichda o‘tkazilishi belgilangan bo‘lib, 100 nafardan ortiq IT operator – hamshiralar o‘qitilishi rejalashtirilgan.

В Бухарской области работники сферы здравоохранения повысили свою квалификацию в сфере ИКТ
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по комплексному развитию сферы здравоохранения» определены меры по цифровизации системы здравоохранения и развития государственно-частного партнерства. Согласно документу, в каждой семейной поликлинике, врачебном пункте и многопрофильных центральных поликлиниках введена должность IT-оператора — медсестры для работы с электронной системой.
В Учебных центрах цифровых технологий в городах и районах Бухарской области проводятся занятия по повышению компьютерной грамотности для медсестер и работников сферы здравоохранения.
Данные учебные курсы проводятся в два этапа, запланировано обучить более ста IT-операторов — медсестер для работы с электронной системой.
Основная цель данных курсов — обучить работников здравоохранения современным цифровым технологиям, повысить эффективность проводимых работ по цифровизации в сфере здравоохранения.