O‘zbekistonlik qizlar xalqaro taʼlim dasturi doirasida nano sunʼiy yo‘ldoshni yig‘ib, stratostferaga uchiradi
2021-11-03 | Innovatsiya
UNICEF, Tech4Impact NNT va O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan fan, texnologiya, muhandislik va matematika (STEM - Science, Technology, Engineering and Mathematics) sohalariga qiziquvchi qizlar uchun UniSat xalqaro taʼlim dasturi rasman ishga tushirildi. Qizlarning kosmik tadqiqotlarga qiziqishini oshirishga qaratilgan ushbu dastur YUNICEFning O‘zbekiston, Qozog‘iston va Qirg‘izistondagi vakolatxonalari tomonidan qo‘llab-quvvatlanadi.
Innovatsion rivojlanish vazirligi UniSat dasturini qo‘llab-quvvatlashdan mamnun. O‘zbekiston qizlari ilm-fan, muhandislik va ilg‘or texnologiyalar sohasida rivojlanish uchun katta salohiyatga ega va biz qizlarni nano sunʼiy yo‘ldoshni uchirishda o‘z kuchlarini sinab ko‘rishga taklif qilamiz, - dedi Innovatsion rivojlanish vaziri o‘rinbosari Shahlo Turdiqulova. - Vazirlikda nano sunʼiy yo‘ldoshlarni loyihalash va yig‘ish uchun barcha shart-sharoitga ega laboratoriya mavjud bo‘lib, vazirlik eshiklari yoshlar uchun doim ochiq. Ehtimol, STEM sohalari sizning kelajakdagi kasbingizga aylanadi!, - dedi Sh.Turdikulova
Dastur davomida O‘zbekistonning barcha viloyatlaridan tanlovdan o‘tgan 15-24 yoshli qizlar dasturlash va muhandislik bo‘yicha bilimlarini oshirish, shuningdek, jamoada ishlash va loyihalarni boshqarish ko‘nikmalarini yaxshilash imkoniyatlariga ega bo‘ladilar. Ishtirokchilar nano sunʼiy yo‘ldoshni loyihalashtirib uni yig‘adilar hamda stratosferaga uchiradilar. Bunda qizlarga professional muhandislar va dasturchilar jamoasi yordam beradi.
Dunyoning boshqa mamlakatlarida bo‘lgani kabi O‘zbekistonda ham turli sabablarga ko‘ra o‘g‘il bolalar va qizlar o‘rtasida kompyuter savodxonligi, texnik taʼlim va kasb-hunar bo‘yicha sezilarli farq saqlanib qolmoqda. UniSat taʼlim dasturi bu tafovutni qisqartirish, qizlarni tegishli fan va texnologiyalarga rag‘batlantirib, tegishli ko‘nikmalariga ega bo‘lishlariga yordam beradi, dedi YUNICEFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Munir Mamedzade. - UniSat O‘zbekiston yoshlari o‘rtasida texnologik sohalarda gender masalasiga keng jamoatchilik eʼtiborini qaratishga yordam beradi, - dedi u.
O‘quv dasturining yakuniy bosqichida nano sunʼiy yo‘ldoshni yig‘ish uchun uchta respublikadan qizlar Olma-otadagi Al-Farobiy nomli institutda yig‘iladilar. Nano sunʼiy yo‘ldoshni O‘zbekistonda uchirish 2022-yil 12-aprelga rejalashtirilgan. Qizlarning o‘zlari parvoz rejasini tuzib, aeronavigatsiya xizmati mutaxassislari nazorati ostida nano sunʼiy yo‘ldoshni O‘zbekistondan uchiradilar.
Ishlab chiqilgan va stratosferaga uchirilgan nano sunʼiy yo‘ldosh qizlarga Yer va yulduzlarning yuqori aniqlikdagi suratlarini olish imkonini beradi. O‘rnatilgan sensorlar kelajakda ilmiy tadqiqotlar uchun foydali bo‘lishi mumkin bo‘lgan maʼlumotlarni o‘zida yig‘adi.

Девушки из Узбекистана соберут и запустят свой наноспутник в рамках международной образовательной программы
2021-11-03 | Инновация
ЮНИСЕФ, ННО Tech4Impact и Министерство инновационного развития Республики Узбекистан провели официальный запуск международной образовательной программы UniSat для девушек, которые интересуются наукой, технологиями, инженерным делом и математикой (STEM - Science, Technology, Engineering and Mathematics). Данная программа, нацеленная на повышение интереса девушек к космонавтике, проводится при поддержке страновых офисов ЮНИСЕФ в Узбекистане, Казахстане и Кыргызстане.
Министерство инновационного развития с радостью поддерживает программу UniSat. У девушек Узбекистана большой потенциал для развития в сфере науки, инжиниринга и передовых технологий, и мы приглашаем девушек попробовать свои силы в запуске наноспутника, - сказала Шахло Турдикулова, заместитель министра инновационного развития.
У нас в министерстве есть лаборатория со всеми условиями для проектирования и сборки наноспутников, и двери министерства всегда открыты для молодежи. Возможно, STEM-сферы станут вашей будущей профессией!, - отметила она.
В ходе программы девушки 15-24 лет из всех областей Узбекистана, прошедшие отбор, смогут совершенствовать свои знания по программированию и инженерному делу, а также улучшить навыки работы в команде и управления проектом. Участницы спроектируют, соберут и запустят наноспутник в стратосферу при поддержке команды профессиональных инженеров и программистов.
- В Узбекистане, как и в других странах мира, по различным причинам сохраняется значительный разрыв между мальчиками и девочками в сферах компьютерной грамотности, технического образования и карьеры. Образовательная программа UniSat поможет уменьшить данный разрыв, заинтересовать и обучить девочек соответствующим навыкам в сфере науки и технологий, - сказал Мунир Мамедзаде, глава Представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане. - UniSat поможет привлечь внимание широкой общественности к гендерному вопросу в технологических сферах среди молодежи Узбекистана, - подчеркнул он.
На заключительном этапе обучающей программы девушки из трех республик соберутся в институте Ал-Фараби в городе Алматы для сборки наноспутника. Запуск наноспутника в Узбекистане запланирован на 12 апреля 2022 г. Девушки сами составят план полета и запустят наноспутник с действующей площадки в Узбекистане под наблюдением специалистов из аэронавигационных служб.
Разработанный и запущенный в стратосферу наноспутник позволит девушкам сделать снимки Земли и звезд с высоким разрешением. Встроенные датчики соберут данные, которые могут быть полезны в дальнейшем для научных исследований