Afg‘oniston bilan qo‘shni davlatlar tashqi ishlar vazirlarining uchrashuvi to‘g‘risida
2021-yilning 27-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Afg‘oniston bilan qo‘shni davlatlar tashqi ishlar idoralari rahbarlarining Tehron shahrida bo‘lib o‘tgan navbatdagi uchrashuvida ishtirok etdi.
O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri o‘z nutqida bugungi kunda Afg‘onistonda mutlaqo yangi voqelik yuzaga kelganini ta’kidladi. To‘liq vakolatga hamda xalqaro e’tirofga ega bo‘lishga intilayotgan Muvaqqat hukumat tuzildi.
Qayd etilganidek, Afg‘oniston yaqin kelajakda mintaqa davlatlari, birinchi navbatda, qo‘shni mamlakatlarning milliy manfaatlariga bevosita daxldor mintaqaviy xavfsizlikning muhim omili bo‘lib qoladi.
Ayniqsa, hozirgi zamonaviy bosqichda ushbu davlatni xalqaro miqyosda yakkalanib qolishiga yo‘l qo‘ymaslik uchun Afg‘onistonga nisbatan mojarodan keyingi strategiyani ishlab chiqish zarurligi alohida ta’kidlandi.
Forum ishtirokchilari Afg‘oniston iqtisodiyotini tiklash, birodar afg‘on xalqiga tezkor insonparvarlik va boshqa yordam ko‘rsatish masalasida xalqaro hamjamiyat sa’y-harakatlarini birlashtirish muhim ahamiyat kasb etishini bildirdilar.

О встрече глав МИД стран – ближайших соседей Афганистана
27 октября 2021 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял участие в очередной встрече глав внешнеполитических ведомств государств – ближайших соседей Афганистана, состоявшейся в г.Тегеране.
В своем выступлении глава МИД Узбекистана отметил, что сегодня в Афганистане сложилась совершенно новая реальность. Создано Временное правительство, которое обладает всей полнотой власти и стремится получить международное признание.
Констатировано, что в обозримом будущем Афганистан будет оставаться важным фактором региональной безопасности, напрямую затрагивающим национальные интересы региональных стран, прежде всего, сопредельных государств.
Особо подчеркнуто, что на современном этапе необходимо разработать постконфликтную стратегию в отношении Афганистана, в целях недопущения международной изоляции этой страны.
Участники форума отметили ключевую значимость консолидации усилий международного сообщества в вопросе восстановления экономики Афганистана, оказания дружественному афганскому народу экстренной гуманитарной и иной помощи.