YXHT delegatsiyasi bilan uchrashuv
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Farhod Arziyev Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (YXHT) Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi (DIIHB) direktori Matteo Mekachchi bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Muloqotda, shuningdek, DIIHB saylovlarni kuzatish missiyasi rahbari O.Merfi, Parlament Assambleyasi vitse-prezidentlari R.Lopatka va D.Ridder, DIIHB Saylov departamenti rahbari M.Fitsdjerald va YXHT PA saylovlar bo‘yicha kotibiyat rahbari A.Beyker ishtirok etdi.
Tomonlar so‘nggi yillarda O‘zbekiston bilan YXHT o‘rtasida yo‘lga qo‘yilgan ochiq va ishonchli muloqotni mamnuniyat bilan qayd etdilar, shuningdek, o‘zaro manfaatli sohalarda yaqin hamkorlikni davom ettirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
YXHT delegatsiyasiga O‘zbekistonda saylov tizimini takomillashtirish, inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilishni kuchaytirish, fuqarolik jamiyati asoslarini mustahkamlash, so‘z va ommaviy axborot vositalari erkinligi hamda gender tengligini ta’minlash borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar haqida ma’lumot berildi. .
M.Mekachchi saylovni kuzatish missiyasining samarali faoliyat yuritishida barcha zarur shart-sharoitlarni yaratib bergani uchun O‘zbekiston tomoniga minnatdorlik bildirdi. Shuningdek, u saylov jarayoniga tayyorgarlik ko‘rish va o‘tkazish jarayonida mamlakatimiz namoyon etgan ochiqlik va konstruktivlikni olqishladi.

Встреча с делегацией ОБСЕ
Первый заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Фарход Арзиев провел встречу с директором Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (БДИПЧ ОБСЕ) Маттео Мекаччи.
Во встрече участвовали глава Миссии БДИПЧ по наблюдению за выборами О. Мёрфи, вице-президенты Парламентской Ассамблеи Р. Лопатка и Д. Риддер, глава департамента по выборам БДИПЧ М. Фитцджеральд и глава секретариата ПА ОБСЕ по выборам А. Бейкер.
Стороны с удовлетворением отметили установившийся в последние годы открытый и доверительный диалог между Узбекистаном и ОБСЕ, а также выразили готовность продолжить тесное сотрудничество по направлениям, представляющим взаимный интерес.
Делегация ОБСЕ информирована о проводимых в Узбекистан масштабных реформах по совершенствованию избирательной системы, усилению защиты прав и свобод человека, укреплению основ гражданского общества, продвижению свободы слова и СМИ, обеспечению гендерного равенства.
М.Мекаччи выразил узбекской стороне благодарность за создание всех необходимых условий для эффективной деятельности Миссии по наблюдению за выборами. Он приветствовал проявленную Узбекистаном открытость и конструктивность в ходе подготовки и проведения всего избирательного процесса.