Shavkat Mirziyoyev YeXHT DIIHB kuzatuvchilari missiyasi rahbari bilan uchrashdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod sifatida YeXHT Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosining (DIIHB) mamlakatimizdagi Prezident saylovini kuzatish bo‘yicha missiyasi rahbari Ouen Merfi bilan uchrashdi.
Byuro Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining yetakchi institutlari biri bo‘lib, uning faoliyati insonning asosiy huquq va erkinliklariga rioya etilishini ta’minlash, demokratik institutlar va fuqarolik jamiyatini mustahkamlashga ko‘maklashish masalalarini qamrab oladi.
DIIHB mamlakatimizdagi Prezident va parlament saylovlarini kuzatishda 1999-yildan buyon ishtirok etib kelmoqda. 2016-yil dekabr oyida Byuro ilk bor O‘zbekistonga davlat rahbari saylovini kuzatish uchun o‘zining to‘laqonli missiyasini yo‘lladi.
Bu galgi Prezident saylovini kuzatish uchun ham huddi shunday delegatsiya O‘zbekistonga keldi. Ushbu birlashgan xalqaro missiya tarkibiga Byurodan, YeXHT Parlament assambleyasidan va Yevroparlamentdan kuzatuvchilar kirgan.
Uchrashuvda demokratik yangilanishlarni amalga oshirish, saylov qonunchiligi va saylov jarayonlarini takomillashtirish, shuningdek, bo‘lajak muhim siyosiy tadbirni xalqaro norma va standartlarga muvofiq tayyorlash va o‘tkazish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan Prezidentlikka nomzodning saylovoldi platformasidagi ustuvor yo‘nalishlar ham ko‘rib chiqildi.

Шавкат Мирзиёев встретился с главой миссии наблюдателей от БДИПЧ ОБСЕ
Шавкат Мирзиёев в качестве кандидата в Президенты Республики Узбекистан встретился с главой миссии Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ по наблюдению за предстоящими президентскими выборами в нашей стране Оуэном Мерфи.
Бюро является одним из ведущих институтов Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, мандат которого охватывает вопросы обеспечения соблюдения основных прав и свобод человека, содействия укреплению демократических институтов и гражданского общества.
БДИПЧ участвует в наблюдении за президентскими и парламентскими выборами в нашей стране с 1999 года. В декабре 2016 года Бюро впервые направило в Узбекистан полномасштабную миссию по наблюдению за выборами главы государства.
Аналогичная делегация прибыла в Узбекистан и на нынешние президентские выборы. В состав объединенной Международной миссии входят наблюдатели от Бюро, Парламентской ассамблеи ОБСЕ и Европарламента.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по вопросам проведения демократических преобразований, совершенствования избирательного законодательства и выборного процесса, а также подготовки и проведения предстоящего важного политического мероприятия в соответствии с международными нормами и стандартами.
Рассмотрены также приоритетные направления предвыборной платформы кандидата в Президенты от Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана.