Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari xodimlarini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida
2021-10-18 | Hujjatlar
Fuqarolar o‘zini o‘zi boshqarish organlarining jamiyatdagi o‘rni hamda rolini kuchaytirish, ularning aholi kundalik muammolari bilan ishlash va ta’sirchan jamoatchilik nazoratini amalga oshirishdagi mavqeini mustahkamlash, shuningdek, fuqarolar yig‘ini xodimlarini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash orqali tizimning samaradorligini oshirish maqsadida:
1. Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi va Moliya vazirligining 2021-yil 1-noyabrdan boshlab:
a) hududida xonadonlar soni mingta va undan ortiq bo‘lgan fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari xodimlarining oylik lavozim maoshlarini 35 foizga oshirish;
b) fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlarini saqlash bilan bog‘liq xarajatlarni tegishli mahalliy byudjet mablag‘lari hisobidan moliyalashtirish;
v) fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari xodimlarini rag‘batlantirish, ularga buxgalteriya xizmatini ko‘rsatish vazifasini tuman (shahar) hokimliklaridan tuman (shahar) mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash bo‘limlariga o‘tkazish;
g) tuman (shahar) mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash bo‘limlari huzurida yuridik shaxs maqomiga ega bo‘lmagan Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari xodimlarini rag‘batlantirish jamg‘armasini (keyingi o‘rinlarda – Jamg‘arma) tashkil etish to‘g‘risidagi takliflariga rozilik berilsin.
2. Quyidagilar Jamg‘arma mablag‘larini shakllantirishning asosiy manbalari etib belgilansin:
fuqarolar o‘zini o‘zi boshqarish organlarining yillik mehnatga haq to‘lash jamg‘armasining (moddiy rag‘batlantirish maxsus jamg‘armasi mablag‘larini inobatga olmagan holda) 10 foizi miqdoridagi byudjet mablag‘lari;
xalq deputatlari tuman (shahar) Kengashlari qarorlariga asosan ajratiladigan mahalliy byudjetlar qo‘shimcha manbalarining 3 foizi miqdoridagi ajratma;
fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlarining mol-mulkini belgilangan tartibda ijaraga berishdan olingan mablag‘lar;
homiylik mablag‘lari;
3. Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi Moliya vazirligi bilan birgalikda bir oy muddatda quyidagilarni nazarda tutuvchi Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari xodimlarini rag‘batlantirish jamg‘armasi to‘g‘risidagi nizomni Vazirlar Mahkamasiga kiritsin:
Jamg‘arma mablag‘larini shakllantirish tartibi va ulardan foydalanish yo‘nalishlarini belgilash;
Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan shaxsiy va rag‘batlantiruvchi ustamalar berish, mukofotlash va ijtimoiy himoyalash.
4. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi, viloyatlar hamda Toshkent shahar mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash boshqarmalari:
Jamg‘arma mablag‘larining shakllantirilishi yuzasidan doimiy nazorat olib borsin;
fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari tomonidan o‘zlari faoliyat yuritayotgan bino va inshootlar xatlovdan o‘tkazilishini va boshqa mol-mulklari o‘zlarida qoldirilishini ta’minlasin;
tuman (shahar) hokimliklariga tegishli bo‘lgan fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari tomonidan foydalanib kelingan bino hamda inshootlar tuman (shahar) mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash bo‘limlariga operativ boshqaruv huquqi asosida bepul berilishini ta’minlasin.
5. Moliya vazirligi:
2021-yilda barcha mahalla fuqarolar yig‘inlariga zarur kanselyariya tovarlari xaridi uchun 9,2 milliard so‘m mablag‘ ajratilishini hamda 2022-yildan boshlab ushbu maqsadlar uchun zarur mablag‘lar Davlat byudjeti parametrlarida ko‘zda tutilishini;
fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari xodimlarining oylik lavozim maoshi miqdori oshirilishi bilan bog‘liq qo‘shimcha xarajatlar 2021-yilda fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlaridagi vakant o‘rinlar hisobiga bo‘shab qolgan mablag‘lar hamda O‘zbekiston Respublikasi respublika byudjetining qo‘shimcha manbalari hisobidan qoplanishini ta’minlasin.
6. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim farmonlariga ilovaga muvofiq o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilsin.
7. Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu Farmondan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
8. Mazkur Farmon ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vaziri R.T.Mamatov hamda moliya vaziri T.A.Ishmetov belgilansin.
Farmon ijrosini nazorat qilish, mas’ul vazirlik va idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по социальной поддержке работников органов самоуправления граждан
В целях усиления роли и значения в обществе органов самоуправления граждан, укрепления их статуса в работе с повседневными проблемами населения и осуществлении действенного общественного контроля, а также повышения эффективности системы посредством социальной поддержки работников сходов граждан:
1. Согласиться с предложениями Министерства по поддержке махалли и семьи и Министерства финансов, предусматривающими с 1 ноября 2021 года:
a) повышение на 35 процентов месячных должностных окладов работников органов самоуправления граждан, на территории которых количество домохозяйств составляет тысячу и более;
б) финансирование расходов, связанных с содержанием органов самоуправления граждан, за счет соответствующих средств местных бюджетов;
в) передачу функций поощрения работников органов самоуправления граждан, оказания им бухгалтерских услуг от районных (городских) хокимиятов отделам по поддержке махалли и семьи районов (городов);
г) создание при отделах по поддержке махалли и семьи районов (городов) Фонда стимулирования работников органов самоуправления граждан (далее – Фонд) без статуса юридического лица.
2. Определить основными источниками формирования средств Фонда:
бюджетные средства в размере 10 процентов годового фонда оплаты труда органов самоуправления граждан (без учета средств специального фонда материального стимулирования);
отчисление в размере 3 процентов из дополнительных источников местных бюджетов, выделяемых на основе решений районных (городских) Кенгашей народных депутатов;
средства, полученные от предоставления в аренду имущества органов самоуправления граждан в установленном порядке;
благотворительные пожертвования;
3. Министерству по поддержке махалли и семьи совместно с Министерством финансов в месячный срок внести в Кабинет Министров Положение о Фонде стимулирования работников органов самоуправления граждан, предусматривающее:
порядок формирования средств Фонда и определение направлений их использования;
выплату персональных и поощрительных надбавок, награждение и социальную защиту за счет средств Фонда.
4. Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей и города Ташкента, а также Министерству по поддержке махалли и семьи Республики Каракалпакстан, управлениям по поддержке махалли и семьи областей и города Ташкента:
осуществлять постоянный контроль за формированием средств Фонда;
обеспечить проведение органами самоуправления граждан инвентаризации зданий и сооружений, в которых они осуществляют деятельность, и оставление в их распоряжении иного имущества;
обеспечить передачу принадлежащих хокимиятам районов (городов) зданий и сооружений, эксплуатируемых органами самоуправления граждан, отделам по поддержке махалли и семьи районов (городов) безвозмездно на основе права оперативного управления.
5. Министерству финансов обеспечить:
выделение в 2021 году 9,2 миллиарда сумов для приобретения канцелярских товаров, необходимых всем сходам граждан махаллей, начиная с 2022 года – предусмотрение в параметрах государственного бюджета необходимых средств на эти цели;
покрытие дополнительных расходов, связанных с повышением размера месячных должностных окладов работников органов самоуправления граждан, в 2021 году – за счет средств, высвобожденных за счет вакантных мест в органах самоуправления граждан, а также дополнительных источников республиканского бюджета Республики Узбекистан.
6. Внести изменения и дополнения в некоторые указы Президента Республики Узбекистан согласно приложению.
7. Министерству по поддержке махалли и семьи совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего Указа.
8. Возложить на министра по поддержке махалли и семьи Маматова Р.Т. и министра финансов Ишметова Т.А. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего Указа.
Осуществление контроля за исполнением Указа, координацию деятельности ответственных министерств и ведомств возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.