Iftixor mahallasi Chirchiqning iftixoriga aylandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev shu yil 18-mart kuni Chirchiq shahrida bo‘lganida Iftixor mahallasidagi ahvolni ko‘rgan, odamlardan hududdagi muammolarni so‘rab, ularni hal etish bo‘yicha vazifalar belgilagan edi.
Shundan so‘ng mahalla butunlay o‘zgardi. 16 ta ko‘p qavatli uyning kommunal tarmoqlari va tashqi qiyofasi yangilandi. Uylar oldida bolalar o‘yingohlari, sport maydonchalari, avtoturargohlar tashkil etildi. Yo‘laklar asfaltlanib, ko‘chalarga yoritish chiroqlari o‘rnatildi. Hudud obodonlashtirilib, maysazorlar barpo etildi. Mahalla fuqarolar yig‘ini uchun yangi bino, kutubxona qurildi.
Prezident mahalla bo‘ylab yurib, bunyodkorlik ishlarini ko‘zdan kechirdi.
Mahalladagi 300 o‘rinli maktabgacha ta’lim muassasasi, 1 ming 250 o‘rinli 7-umumta’lim maktabi ham mukammal ta’mirlangan. Davlatimiz rahbari maktabdagi sharoitlar bilan tanishdi.
– Sizlar zamonaviy bilim olib, ertaga Yangi O‘zbekistonning munosib vorislari bo‘lib ulg‘ayishingiz uchun hamma sharoitlarni yaratamiz. Yaxshi o‘qib, sog‘lom bo‘lib ulg‘aysangiz, mening niyatim shu. Chunki, najot – ta’limda, bilimda, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu yerda mahalla faollari, nuroniylar bilan suhbat bo‘ldi.
- Ko‘p-ko‘p shaharlarga, uzoq-uzoq qishloqlarga borib, odamlarni rozi qilishga harakat qilayapmiz. Chirchiqda ham odamlar qiynaldi, umidsizlikka ham tushib qolgandi. Mana, endi o‘zgarishlarni ko‘rib, ishonch paydo bo‘ldi, “qilsa bo‘lar ekan-ku!” deyapti. Uylar qurilyapti, suv, issiqlik tizimi yaxshilanyapti, bog‘lar tashkil qilinayapti. Bunday ishlar hali davom etadi. Chirchiqni odamlar kelib havas qiladigan shaharga, viloyatda namunaga aylantirishimiz kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Iftixor mahallasida 2 ming 600 nafardan ziyod aholi yashaydi. Bugungi kunda hududda barcha qulayliklarga ega 2 ming 500 xonadonli 39 ta ko‘p qavatli uy qurilmoqda. Keyingi bosqichda, bu yerda yana 3 ming 500 oilaga mo‘ljallangan 56 ta zamonaviy uy barpo etiladi.
Mazkur mahallaga yondosh hududda 50 ta 2 qavatli kottejlar ham qurilmoqda. Prezident ushbu uylarni kirib ko‘rdi.

Махалля Ифтихор стала гордостью Чирчика
Президент Шавкат Мирзиёев в ходе предыдущего посещения города Чирчика 18 марта этого года ознакомился и с положением дел в махалле Ифтихор, поговорил с людьми о местных проблемах и дал указания по их решению.
После этого махалля полностью преобразилась. Были обновлены коммунальные сети и внешний облик 16 многоэтажных домов. Перед домами появились детские и спортивные площадки, автостоянки. Дороги покрыты асфальтом, установлено уличное освещение. Территория благоустроена и озеленена. Построены новый сход граждан махалли и библиотека.
Президент обошел махаллю, ознакомился с созидательной работой.
Капитальный ремонт проведен также в детском саду на 300 мест и общеобразовательной школе на 1250 мест. Президент посетил эту школу.
- Мы создадим все условия для того, чтобы вы приобрели современные знания и выросли достойными наследниками Нового Узбекистана завтра. Я стремлюсь к тому, чтобы вы хорошо учились, росли здоровыми. Ведь в образовании, знаниях - наше будущее, - сказал Шавкат Мирзиёев в беседе с учащимися.
Глава государства пообщался с активистами махалли, представителями старшего поколения.
- Мы бываем во многих городах, отдаленных селах, стараемся сделать так, чтобы люди были довольны. И в Чирчике жители испытывали проблемы, стали терять надежду. Теперь, видя эти перемены, люди верят в преобразования, в то, что не бывает нерешаемых проблем. Строятся дома, улучшается водоснабжение, отопление, создаются сады. И эта работа будет продолжена. Мы должны превратить Чирчик в образцовый город, которому будут завидовать, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В махалле Ифтихор проживает более 2,6 тысячи человек. Сегодня здесь строятся 39 многоэтажных домов на 2,5 тысячи квартир со всеми удобствами. На следующем этапе будет возведено еще 56 современных домов для 3,5 тысячи семей.
В прилегающей к махалле территории строятся 50 двухэтажных коттеджей. Президент посетил строительную площадку и ознакомился с ходом работ.