O‘zbekiston-Britaniya hamkorligi masalalari ko‘rib chiqildi
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida vazirning birinchi o‘rinbosari L.Kudratov Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya Birlashgan Qirolligining O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor elchisi T.Torlot bilan uchrashdi.
Muzokaralar chog‘ida O‘zbekiston va Buyuk Britaniya o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy, investisiyaviy, moliyaviy-texnik hamkorlikni chuqurlashtirishning bugungi holati va istiqbollari muhokama qilindi. Tomonlar joriy yilning dastlabki 9 oyida ikki tomonlama savdo aylanmasining 2,5 barobar o‘sganini, shuningdek, o‘tgan 4 yil davomida Britaniya kapitali ishtirokidagi korxonalar sonining 33%, ya'ni 260 dan 350 kompaniyagacha oshganini mamnuniyat bilan qayd etdilar. O‘zbekistonning Birlashgan Qirollikning Preferensiyalar bosh tizimining Kengaytirilgan sxemasi (Enhanced GSP)ga qo‘shilish to‘g‘risidagi murojaatining bugungi holati va ushbu tashabbusni ilgari surish bo‘yicha o‘zaro hamkorlik qilish yo‘llari ham ko‘rib chiqildi.
Alohida tartibda kelgusi yilning bahorida Toshkent shahrida Savdo va sanoat bo‘yicha O‘zbekiston – Britaniya kengashi (UBTIC) konferensiyasini o‘tkazish bilan bog‘liq masalalar muhokama qilindi. Muzokaralar yakunida tomonlar ikki mamlakat o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirishga qaratilgan qo‘shma tashabbus va dasturlar ijrosini jadallashtirishga kelishib oldilar.

Рассмотрены вопросы узбекско-британского сотрудничества
Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча первого заместителя министра Л.Кудратова с Чрезвычайным и Полномочным Послом Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Республике Узбекистан Т.Торлотом..
В ходе переговоров были обсуждены текущее состояние и перспективы углубления торгово-экономического, инвестиционного и финансово-технического сотрудничества между Узбекистаном и Великобританией.
Стороны с удовлетворением констатировали рост двустороннего товарооборота в 2,5 раза по итогам 9 месяцев текущего года, а также увеличение числа предприятий с участием британского капитала за последние 4 года на 33% – с 260 до 350 компаний.
Также были рассмотрены текущий статус заявки Узбекистана о присоединении к Расширенной схеме Всеобщей системы преференций Великобритании (Enhanced GSP) и формат взаимодействия по продвижению данной инициативы.
В отдельном порядке были обсуждены вопросы, связанные с проведением конференции Узбекско-Британского торгово-промышленного совета (UBTIC) в г.Ташкенте весной следующего года.
По итогам переговоров стороны договорились об ускорении реализации совместных инициатив и программ, направленных на дальнейшее расширение многопланового сотрудничества между двумя странами.