2021-10-14 | Siyosat
Rossiya Federatsiyasining Moliya vazirligi Ilmiy-tadqiqot moliya instituti delegatsiyasining Toshkentga tashrifi yuzasidan. 2017-yilda Rossiya Federasiyasi Moliya vazirligi va O`zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi oʻrtasida hamkorlik masalalari boʻyicha Memorraundum imzolangan.
Ushbu memorandum doirasida 2021-yilda “Rossiya Federasiyasi Moliya vazirligi va O`zbekiston Respublikasi Moliya vazirligiga davlat moliyasini boshqarish soxasida texnik kumak va ilmiy-metodik qullab-quvvatlash bo`yicha kelishuv”(keyingi oʻrinda- Kelishuv) keyingi 3 yil muddatga imzolandi. Kelishuvga muvofik Moliya vazirligi tegishli vazirlik va idoralar mutaxassislarini jalb qilgan xolda rejalashtirilgan tadbirlarni tashkillashtirish ishlarini amalga oshiradi.
Shu munosabat bilan, joriy yilning 10-29-oktabr kunlari Rossiya Federasiyasi Moliya vazirligi xuzuridagi Ilmiy tadqiqot moliya instituti( keyingi oʻrinlarda-NIFI)ning 35 nafardan iborat delegasiyasining Oʻzbekistonga tashrifi boshlandi.
Rossiya delegatsiyasi rahbari Samvel Lazaryan O‘zbekistonning Moliya vazirligi hamkasblarini qutlar ekan, ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlar yuksak darajada ekanligini ta’kidladi.
“2017-yildan buyon respublikada keng ko‘lamli iqtisodiy islohotlar amalga oshirilmoqda va tashrif davomida muhokama qilinadigan barcha mavzular O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Hukumat va Moliya vazirligi oldiga qo‘ygan strategik vazifalarga to‘g‘ri kelganidan xursandman”, dedi Samvel Lazaryan. Ikki tomonlama hamkorlik dasturi o‘nta yo‘nalishni o‘z ichiga oladi, ularning har biri yuzasidan seminarlar va mahorat darslari rejalashtirilgan.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirining o‘rinbosari Ahadbek Haydarov ham qayd etdi: “Biz uchun boy dastur hisoblanadi, bunday imkoniyatdan foydalanib, barcha uchrashuvlar samarali va xodimlarimizga foydali bo‘lishi uchun harakat qilamiz”. Tashrif doirasida NIFI mutaxassislari ishtirokida amaliy seminar, tajriba almashish sessiyalari, tashabbusli byudjet buyicha malaka oshirish kursi va boshqa tadbirlar oʻtkazilishi rejalashtirilmokda. Bunda Oliy Majlis Senati vakillari, tegishli vazirlik va idoralar xamda OAV vakillari qatnashishi koʻzda tutilgan.

О визите делегации Научно-исследовательского финансового института Министерства финансов Российской Федерации в Ташкент
В 2017 году между Министерством финансов Российской Федерации и Министерством финансов Республики Узбекистан был подписан Меморандум о сотрудничестве. В рамках данного меморандума в 2021 году подписано “Соглашение о техническом содействии и научно-методической поддержке Министерства финансов Российской Федерации и Министерства финансов Республики Узбекистан в сфере управления государственными финансами " (далее-соглашение) сроком на 3 года.
Согласно документу ведется работа по организации запланированных мероприятий с привлечением специалистов соответствующих министерств и ведомств. В связи с этим, с 10 по 29 октября текущего года проходит визит делегации Научно-исследовательского финансового института при Министерстве финансов Российской Федерации( далее-НИФИ) в составе 35 человек в Узбекистан.
Приветствуя коллег из министерства финансов Узбекистана, глава российской делегации Самвел Лазарян отметил высокий уровень взаимоотношений двух стран.
«С начала 2017 года в Республике проходят масштабные экономические реформы, и я рад, что все темы, которые мы будем обсуждать в течение визита, соответствуют тем стратегическим задачам, которые президент Республики Узбекистан поставил перед правительством и Минфином», - сказал Самвел Лазарян. Программа двустороннего сотрудничества включает в себя десять направлений, по каждому из которых планируются семинары и рабочие совещания. Это отметил и замминистра финансов РУ.
“Нас ждёт насыщенная программа, и мы постараемся воспользоваться такой возможностью, чтобы все встречи были продуктивными и полезными для наших сотрудников», - сказал Ахадбек Хайдаров. В программе визита- проведение практических семинаров, сессий по обмену опытом, курсов повышения квалификации по инициативному бюджетированию и других мероприятий с участием специалистов НИФИ. В нем примут участие представители Сената Олий Мажлиса, соответствующих министерств и ведомств, а также СМИ. Информация о ходе визита и переговорах в рамках него будет сообщаться дополнительно.